Доброволно дарување на крв

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Blondie Jaс почнав затоа што имав премногу хемоглобин.
048 Hе мора да си полнолетен за да даваш крв. Јас почнав на 16.
 

Blondie

Староседелец
19 февруари 2012
612
1,085
1,093
Blondie Jaс почнав затоа што имав премногу хемоглобин.
048 Hе мора да си полнолетен за да даваш крв. Јас почнав на 16.
Кажав дека може и поради повисоки вредности бидејќи на тој начин се олеснува работата на срцето,полесно ја испумпува крвта.Може и од 15-16 ама во многу ретки случаи
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
јас сега планирам да давам крв, пошо имам ептен јака крв и морам да ја потрошам некако :) 0+ сум .... сега ми кажаја за некое детенце во куманово му требало крв од мојата група и сега чекам да ми кажат ако сеуште е потребна ке давам крв за него... ако не секако ке давам некој ден...
 

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Јас бев еднаш да давам крв, ама испадна дека ми е крвта слаба. |-( Оттогаш навака редовно ми е слаба на контроли, така да не можам. :(

Друго нешто, кога бев тогаш имаше еден дечко сакаше да дава крв, ама имаше тетоважа и му кажаа дека не смее. Ако знае некој, би сакала да ми каже дали смеат да даруваат крв тетовираните, и ако не - зошто? Мастилото да е навлезено во крвта не ми е некако сфатливо.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 048

Blondie

Староседелец
19 февруари 2012
612
1,085
1,093
Јас бев еднаш да давам крв, ама испадна дека ми е крвта слаба. |-( Оттогаш навака редовно ми е слаба на контроли, така да не можам. :(

Друго нешто, кога бев тогаш имаше еден дечко сакаше да дава крв, ама имаше тетоважа и му кажаа дека не смее. Ако знае некој, би сакала да ми каже дали смеат да даруваат крв тетовираните, и ако не - зошто? Мастилото да е навлезено во крвта не ми е некако сфатливо.
Не смеат тие(или ако земат тоа ретко,иако не верувам) бидејќи постои можност иглите што се за тетовирање да не биле стерилни и да бидат извор на доста трансмисивни болести
 

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Не смеат тие(или ако земат тоа ретко,иако не верувам) бидејќи постои можност иглите што се за тетовирање да не биле стерилни и да бидат извор на доста трансмисивни болести
Па ако не биле стерилни прво јас ќе се разболев, а не па на некој друг да давам крв... Пак не ми е сфатливо.
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Па ако не биле стерилни прво јас ќе се разболев, а не па на некој друг да давам крв... Пак не ми е сфатливо.
да ама и секоја крв шо се донира се испитува дали има заразни болести .... тие пред време не можи да знаат дали крвта е заразена..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 048

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Blondie Jaс почнав затоа што имав премногу хемоглобин.
048 Hе мора да си полнолетен за да даваш крв. Јас почнав на 16.
Не мора да си полнолетен, ама мора да имаш изјава со потпис и согласност од родител за да даруваш порано :)
Патем имам дарувано крв 4 пати до сега и планирам да продолжам да го правам тоа бидејќи се чувствувам исполнето и убаво кога знам дека веројатно помагам на некому :)
 

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Јас бев еднаш да давам крв, ама испадна дека ми е крвта слаба. |-( Оттогаш навака редовно ми е слаба на контроли, така да не можам. :(

Друго нешто, кога бев тогаш имаше еден дечко сакаше да дава крв, ама имаше тетоважа и му кажаа дека не смее. Ако знае некој, би сакала да ми каже дали смеат да даруваат крв тетовираните, и ако не - зошто? Мастилото да е навлезено во крвта не ми е некако сфатливо.
Тетовирани и оние кои имаат некои пирс не смеат да бидат крводарители само доколку тетоважата (пирсот)не се постари од година дена.. и тоа поради веројатноста да не е крвта случајно инфицирана.
Причина не е мастилото.... ако тоа е навлезено во крвта прво тетовирањето ќе беше штетно за тој што се тетовирал па после за сите дурги :)