Сакам да кажам/прашам (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Го испратив другарот, го поздравив за последен пат...
Тажно... Сум била на погреби и на поблиски личности, но овој ми беше најпотресен...
Дете на мои години, цел живот пред него. А замина.
Ги затвори очите и отиде во рајот. Зашто на друго место тој не би можел да биде...
Зошто не сме го посетиле во болница, зошто не дома? Зошто вака, зошто така?-не сфаќам како можеа да ги поставуваат овие прашања денес...
Денес кога веќе го нема. Кога класната предложи да го посетиме никој не сакаше, денес сите се каат!
Сега јас прашувам: зошто не сакавте? А штом не сакавте, зошто сега се каете?
И дури одевме во колоната, гледав во букетчето кое го носевме и се запрашав: со какви дебили учам?
Од 1000 денари кои ги собравме наместо да ја купат најубавата икебана и борче кое ќе расте над неговиот гроб, тие купија букетче од 200 денари и борче од 250, а со другите пари си се почестиле во слаткарница!
Дебилизам, морони, луѓе без совест....како да ги наречам?
Каде ќе им оди слатката која ја изедоја?
Наместо да се покажат како навистина големи другари на дело, а не на зборови и да земат голема и убава икебана зашто тоа е последниот подарок кој ќе му го оставиме, тие си отишле да си се најадат и да си тераат ќејф!
И тоа се стори, и за тоа нема назад... Ама Господ, ако некаде постои и ако гледа кон земјава, нека ги казни...
Сите еден ден ќе отидеме онаму каде што отиде денес нашиот другар....сите ќе не стигне казната.
И нив, за ова денес. Зашто е грев.
А нему нека му е лесна земја.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 048 and Scars31

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
...Никогаш не ја прашувајте личноста која што ве сака, Што си направил ти за мене...? Од толку милијарди луѓе на земјата те пронашол и те заскал тебе... Што уште треба да направи...???
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
...Никогаш не ја прашувајте личноста која што ве сака, Што си направил ти за мене...? Од толку милијарди луѓе на земјата те пронашол и те заскал тебе... Што уште треба да направи...???
Ако знаеме дека не сака нема ни да имаме потреба да ја прашуваме што направила за нас:).....штом можам да видам дека ме сака сигурно имам видено се што направил за мене
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: N|ghtmare_f

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
Ако знаеме дека не сака нема ни да имаме потреба да ја прашуваме што направила за нас:).....штом можам да видам дека ме сака сигурно имам видено се што направил за мене

имам видено а и знам (inlove)
ама некогаш ете така едноставно полесно ни да обвиниме некого... него предходно да се замислиме...
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,120
1,683
Колку прекрасна девојка во салонот на One денес во Прилеп....Слатки сини очи :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
Статус
Затворена за нови мислења.