Телема

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Ти немаш појма дека со сите твои одговори правиш всушност фама, мистерија направи од таа телема, чудо невидено што само вие го знаете..

Можеби и имаш право за ова, колку што сум јас виновен, толку е виновна и другата страна, бидејќи да знаевте малку повеќе и немаше да биде толку мистерија бидејќи и нема мистерија на оваа тема тука ... :)
Доброто е што не сум само јас, секој што го интересира Телема, може да разговара со други за темава - не само да чита што јас имам да кажам.


„MARSYAS:
An easy vice:
So wondrous well they advertise!
O their mean souls are satisfied
With wind of spiritual pride.
They’re all negation. “Do not eat;
What poison to the soul is meat!
Drink not; smoke not; deny the will!
Wine and tobacco make us ill. ”
Magic is life; the Will to Live
Is one supreme Affirmative.
These things that flinch from Life are worth
No more to Heaven than to Earth.
Affirm the everlasting Yes!



OLYMPAS:
These secrets are too high for me.

MARSYAS:
Nay, little brother! Come and see!
Neither by faith nor fear nor awe
Approach the doctrine of the Law!
Truth, Courage, Love, shall win the bout,
And those three others be cast out. “

- Liber AHA

П.С. За Liber AHA, тука имам напишано збор-два :)
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Дали телемитите имаат некои адети при погребување, мислам како што има на пр. во христијанството..од нова гардроба, попови, раздавање, ручек за душа, па помени, еднонеделни, 40 дена, 6 месеци итн.. па споменици, црнини..значи дали воопшто имате некои обичаи, посебни обреди??
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com

Бидејќи не сме христијани и имаме друг поглед на смртта и животот со сосема друга философија и искуства, не е логично да ги има сите овие ствари што ги наброја. :) Што би правел еден христијански православен свештеник помеѓу нашите Свештеници? Што би им рекол? Што мудрост би споделил во тој час? Ништо.

Секоја смрт е индивидуална и секогаш различно се прославува.

И бидејќи ќе се закачите на ова „прославува“, а не „тагува“, ќе морам ете и за тоа да се буните, да ја цитирам „Книгата на Законот“:

„Постојат ритуали на елементите и прослави на времињата.
Прослава за првата ноќ на Пророкот и неговата Невеста.
Прослава за трите дена на пишувањето на Книгата на Законот.
Прослава за Тахути и детето на Пророкот – тајна, О Пророку!
Прослава за Врвниот Ритуал, и прослава за Рамноденицата на Боговите.
Прослава за оган и прослава за вода; прослава за живот и уште поголема прослава за смрт!
Прослава секој ден во вашите срца во радоста на мојот восхит!
Прослава секоја ноќ за Ну, и задоволство на крајниот занес!
Навистина! празнувајте! радувајте се! нема страв од сега натаму.
Разложувањето, и вечната екстаза се во бакнежите на Ну.
Смртта е за пците.
- Книга на Законот, II:36-45

Знаеме дека е тежок скокот од стариот кон новиот еон, за вас е можеби само философирање и слично - но со разбирање на животот, смртта станува играчка, едно искуство во бесконечното. Но, за тоа не е мудро да се зборува - оние што се дрзнуваат да зборуваат - не е мудро пак да се слушаат премногу.

"Unto them from whose eyes the veil of life hath fallen may there be granted the accomplishment of their true Wills; whether they will absorption in the Infinite, or to be united with their chosen and preferred, or to be in contemplation, or to be at peace, or to achieve the labour and heroism of incarnation on this planet or another, or in any Star, or aught else, unto them may there be granted the accomplishment of their wills; yea, the accomplishment of their Wills."
- Liber XV, Гностичка Миса на Е.Г.Ц.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: pozdrav eden topol

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63

Бидејќи не сме христијани и имаме друг поглед на смртта и животот со сосема друга философија и искуства, не е логично да ги има сите овие ствари што ги наброја. :) Што би правел еден христијански православен свештеник помеѓу нашите Свештеници? Што би им рекол? Што мудрост би споделил во тој час? Ништо.

Секоја смрт е индивидуална и секогаш различно се прославува.

И бидејќи ќе се закачите на ова „прославува“, а не „тагува“, ќе морам ете и за тоа да се буните, да ја цитирам „Книгата на Законот“:

„Постојат ритуали на елементите и прослави на времињата.
Прослава за првата ноќ на Пророкот и неговата Невеста.
Прослава за трите дена на пишувањето на Книгата на Законот.
Прослава за Тахути и детето на Пророкот – тајна, О Пророку!
Прослава за Врвниот Ритуал, и прослава за Рамноденицата на Боговите.
Прослава за оган и прослава за вода; прослава за живот и уште поголема прослава за смрт!
Прослава секој ден во вашите срца во радоста на мојот восхит!
Прослава секоја ноќ за Ну, и задоволство на крајниот занес!
Навистина! празнувајте! радувајте се! нема страв од сега натаму.
Разложувањето, и вечната екстаза се во бакнежите на Ну.
Смртта е за пците.
- Книга на Законот, II:36-45

Знаеме дека е тежок скокот од стариот кон новиот еон, за вас е можеби само философирање и слично - но со разбирање на животот, смртта станува играчка, едно искуство во бесконечното. Но, за тоа не е мудро да се зборува - оние што се дрзнуваат да зборуваат - не е мудро пак да се слушаат премногу.

"Unto them from whose eyes the veil of life hath fallen may there be granted the accomplishment of their true Wills; whether they will absorption in the Infinite, or to be united with their chosen and preferred, or to be in contemplation, or to be at peace, or to achieve the labour and heroism of incarnation on this planet or another, or in any Star, or aught else, unto them may there be granted the accomplishment of their wills; yea, the accomplishment of their Wills."
- Liber XV, Гностичка Миса на Е.Г.Ц.
Радување и прослава за смрт!???
Го има ли поопширно тој тажно радосен чин некаде објаснето во твоите блогови, плачете или навистина се радувате!?

Е тек сега енигма:rolleyes:
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Па на тажен чин ако вие се радувате, како да го крстам!?
Бидејќи не сме христијани и имаме друг поглед на смртта и животот со сосема друга философија и искуства, не е логично да ги има сите овие ствари што ги наброја. :)

 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Бидејќи не сме христијани и имаме друг поглед на смртта и животот со сосема друга философија и искуства, не е логично да ги има сите овие ствари што ги наброја. :)
Се повторуваш, ете де... Што адети имате, на кратко...некој од нив.. Толку ли е се таинствено!?
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Се повторуваш, ете де... Што адети имате, на кратко...некој од нив.. Толку ли е се таинствено!?

адет

мн. адети
Вид збор: Именка, машки род
Обичај што станал некој вид закон за извесна средина; што се прави по обичај, традиција, од навика.

Немаме адети. Ти реков секоја смрт е индивидуална. Претежно ритуалите се поврзани со Liber XV, ако се применат, инаку не плачеме за некој што физички не е повеќе присутен меѓу нас бидејќи реков веќе, пак да се повторувам:
имаме друг поглед на смртта и животот, се нема потреба од лелекања и врескања „да стане“ :) Такви призиви според мене се зло и против волјата на другиот :) Бидејќи живите не плачат заради тој што заминал, туку заради себе си и нивното неразбирање на новата состојба ниту им е грижа за другиот.

Ако ме прашаш кој е тој друг поглед ќе ти кажам да си набавиш книги и да прочиташ и да размислиш убаво што си прочитала за да разбереш.

П.С. Не да ја разбереш смртта, бидејќи и тука ќе скокнете да коментирате - туку да разбереш за ова што прашуваш :)
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: pozdrav eden topol

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63

адет

мн. адети
Вид збор: Именка, машки род
Обичај што станал некој вид закон за извесна средина; што се прави по обичај, традиција, од навика.

Немаме адети. Ти реков секоја смрт е индивидуална. Претежно ритуалите се поврзани со Liber XV, ако се применат, инаку не плачеме за некој што физички не е повеќе присутен меѓу нас бидејќи реков веќе, пак да се повторувам:
имаме друг поглед на смртта и животот, се нема потреба од лелекања и врескања „да стане“ :) Такви призиви според мене се зло и против волјата на другиот :) Бидејќи живите не плачат заради тој што заминал, туку заради себе си и нивното неразбирање на новата состојба ниту им е грижа за другиот.

Ако ме прашаш кој е тој друг поглед ќе ти кажам да си набавиш книги и да прочиташ и да размислиш убаво што си прочитала за да разбереш.
Уфф, ќе ми треба време да ја проџвакам таа ваша воздржаност на емоции, таа ладнокрвност...верувам дека за да останеш ладнокрвен на такви трагедии, разделби со сакани...треба тренинг, да, тренинг...уфф.