Сакам да кажам/Сакам да прашам

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
A најлесно им е на тие што се тешат дека не им треба факултет и со потсмев гледаат на тие со диплома.
За мене тие се загрозен вид и под итно би им издала лек за соодветна терапија. Истата може да трае долго, ама вреди да се проба. (happy):zelen(star)
A може и обратно, не? Не е работата тука муабетот „М.М.Е Кој прв почна“, треба човекот да се испроба во се` од погоре кажаното за да подоцна го сподели своето лично искуство и видување. И како што реков, секоја планина со своја тежина, во свое време.
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
971
1,133
Има различни фрустрации, јас кажав јас што мислам и дека не може некој што не осетил да дава совет или да соли памет.
Обратно ?! Не би рекла. Уште кога сме мали би рекла 5то одделение се познава кои деца имаат грижи, а кој не се замараат со ништо и не се грижат за ништо, а се знае тој што не му се секира нема грижи и си е спокен и лесно му е.
 

BadBoy007

Активен Член
26 септември 2016
209
166
43
A најлесно им е на тие што се тешат дека не им треба факултет и со потсмев гледаат на тие со диплома.
Тоа е лошо, не треба никој да се потценува, иако факт е дека за некои професии ич не те прашуваат за диплома, само ги интересира колку знаеш и дали знаеш тоа што им треба. Класичен пример: IT сектор. Уз к*р ти е диплома ако си тутулебале, не ти помагаат ни свети 10ки. :D

Добро е да се има диплома како и да е. Не знаеш кога ќе ти се најде во животот. Учете деца, студирајте и ќе дојдат подобри денови. Кога ќе завршите факултет, ќе заборавите и на професори и на сите студентски срања.

Сума сумарум: секој што е паметен ќе се снајде во животот, нема дилема тоа. :)
 

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
Секоја планина, своја тежина.
Јас потполно го разбрав што сакаше да каже @incognito
Кога студираш, не заработуваш, но и сите останати обврски и задолженија најчесто не паѓаат на твој грб. А ако мислите за работа и чиста заработка за личен ќејф без плаќање на трошкови/режија, тогаш не сте го сфатиле животот сериозно. Кога ќе дојде моменто кога треба со своја плата да егзистираш целосно, тогаш ќе едначиме тежини. Вака, лесно е од страна да се зборува. А јас мислам најтешко им е на оние кои работат за да си ги платат студиите. Тие се по мене примерот кој треба да го следиме.
Секоја планина своја тежина, затоа имаме во нас нешто што се нарекува кондиција, не можеме да обвинуваме други за нашиот неуспех без разлика дали е тоа неправедно направено кон нас, секако и ние во животот сме биле кон некого неправедни, ако паднеш ќе се потпреш на себе за да се подигнеш и нема откажување, имавме девет месеци да уживаме во мајчината утроба, после тоа let's roll.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misti.diva orhideja

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Никако да се каже некој соодветен одговор ,правдање само и тоа е тоа , ете јас на пример сум љубител на офанзивата ,акција пред шеснаесетник ( Конте,Челзи) :D:kafe
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Плата знаат по неколку месеци да не даваат, а два месеца ако не им платиш сметки одма опомени пред извршител ти пуштаат. Скапана држава од корен скапана!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Coccinella and Outrider

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
971
1,133
Какви опомени, одма исклучуваат сега за една неплатена сметка. Така во Шведска не знам дали прават, ама глумат современи важно :ladno
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kisserboy and escape

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Сталин не завршил за поп, Хитлера не го примиле на ликовна академија и шо им фалело?!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape