Сакам да кажам/Сакам да прашам

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
Welcome, oh my dear end of Skopje :D .. Ке се самоуништите како што сте почнале, ова не е лично за тебе.
Инаку, не можеш да се возиш без билет со оправдание дека не им работи системот, и нема шалтер на секоја станица .. ?
Нели може и со телефон да платиш автобуска карта, дали со испраќање порака и вртење на некој тел.број!?
Можеби поскапо е така ама на тој што се вози редовно со автобус ќе му биде обврска да си ја надополнува навремено картичката, да си има календарче и да си штиклира секој ден(како женските што забележуваат менструален циклус:D) па пред да му поминат 15 дена повторно да оди во потрага по билетара во градот:)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Нели може и со телефон да платиш автобуска карта, дали со испраќање порака и вртење на некој тел.број!?
Можеби поскапо е така ама на тој што се вози редовно со автобус ќе му биде обврска да си ја надополнува навремено картичката, да си има календарче и да си штиклира секој ден(како женските што забележуваат менструален циклус:D) па пред да му поминат 15 дена повторно да оди во потрага по билетара во градот:)
Дупло поскапо е мислам.
 

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
Дупло поскапо е мислам.
Незнам колку чини плаќањето преку мобилен, но рокот од 15 дена што го измислија ми крена коса на глава, поголема глупост немам чуено во животов, дебилна ретардирана глупоштина..а ние сите си молчиме, си траеме, нема никој да се пожали, нема ни синдикати, ни курци палци..ама баш ништо.
Како успеа ЈСП да го стави Ленин, директорот на Слобода превоз, во скут..тоа не ми е јасно!?
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Незнам колку чини плаќањето преку мобилен, но рокот од 15 дена што го измислија ми крена коса на глава, поголема глупост немам чуено во животов, дебилна ретардирана глупоштина..а ние сите си молчиме, си траеме, нема никој да се пожали, нема ни синдикати, ни курци палци..ама баш ништо.
Како успеа ЈСП да го стави Ленин, директорот на Слобода превоз, во скут..тоа не ми е јасно!?
Се` си има свое зошто и затоа.
Во Белград имаат сличен „проблем“ меѓу државни и приватни превозници, но таму можеш да влезеш со карта од државен. Имаат спогодби, и по мене, така и треба. Унифицираност и едноставност при купен билет за возење, а не да има различна вредност кај секој превозник.
За роковите погоре што спомна, тоа се оние билети од 10 возења, што и по мене е тешка глупост. Но недоволна за оноа укинување на билет за едно возење. Има странци кои се тука на ден-два, како ќе се шетаат низ градот сем со такси? И која слика ќе ја прикажат после дома?
Кога почнаа промените пред година дена, имаше мали застои, гужви, нервози со вадење на пластифицирана картичка кои траеја можеби 2 недели, но после тоа легна мање више работата на брашно. Сеа од пред НГ се дешава прав дебакл. Па уште и теткицине таму седат и работат. Само не знам што продаваат кога буквално ништо не им работи и човек не може да купи/направи трансфер од една картица во друга.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
Се` си има свое зошто и затоа.
Во Белград имаат сличен „проблем“ меѓу државни и приватни превозници, но таму можеш да влезеш со карта од државен. Имаат спогодби, и по мене, така и треба. Унифицираност и едноставност при купен билет за возење, а не да има различна вредност кај секој превозник.
За роковите погоре што спомна, тоа се оние билети од 10 возења, што и по мене е тешка глупост. Но недоволна за оноа укинување на билет за едно возење. Има странци кои се тука на ден-два, како ќе се шетаат низ градот сем со такси? И која слика ќе ја прикажат после дома?
Кога почнаа промените пред година дена, имаше мали застои, гужви, нервози со вадење на пластифицирана картичка кои траеја можеби 2 недели, но после тоа легна мање више работата на брашно. Сеа од пред НГ се дешава прав дебакл. Па уште и теткицине таму седат и работат. Само не знам што продаваат кога буквално ништо не им работи и човек не може да купи/направи трансфер од една картица во друга.
Незнам многу за оваа проблематика, само слушам реагирање незадоволно од народов што го употребува редовно градскиот превоз. На тв пред некој заслушнав дека ЈСП немале доволно картички, чекале да им пристигнат нови, тие за надополнување, па и тоа е срамота, нешто слично како здравствените електронски картички..кој земал, земал и нема повеќе.
За странците не е некоја мака или брука голема, има нели во автобус со пет возења картичка од 150 ден.....ситница е тоа за странецот а ако несака, тогаш нека се вози со такси.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Незнам многу за оваа проблематика, само слушам реагирање незадоволно од народов што го употребува редовно градскиот превоз. На тв пред некој заслушнав дека ЈСП немале доволно картички, чекале да им пристигнат нови, тие за надополнување, па и тоа е срамота, нешто слично како здравствените електронски картички..кој земал, земал и нема повеќе.
За странците не е некоја мака или брука голема, има нели во автобус со пет возења картичка од 150 ден.....ситница е тоа за странецот а ако несака, тогаш нека се вози со такси.
Кај би ги купиле? Во секоја метропола, на скоро секоја станица има билетара, а ако не, можеш директно во автобус.
 

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
Кај би ги купиле? Во секоја метропола, на скоро секоја станица има билетара, а ако не, можеш директно во автобус.
Да, во право си за тоа, можеби би требало да се продаваат и во маркети или киосци или нека направат повеќе билетари..а и овие што ги имаат метро на метро, зелени и неусловни, немаат ни тоалет, ниту вода...хаос.
Добра ноќ и купи си точак како мене и подобро ќе се чувствуваш:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra and BioTrpe

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
интелигентен момак си ти па ќе сфатиш.

Надвор врне како лудо, 24 часа не престанува. Стража е сериозна планина, таму врне уште бетер. Солта има ефект до -5 степени а ваму е бајаги пониско. Тоа од ааспект на метеорологија. Од аспект на патнички возила нема никаков проблем, проодно е и безбедно за со зимски гуми, патем исчистено. Од аспект на товарни возила се комплицира ситуацијата малце. Прво, товарно возило тежи до 40 тона, тоа е сериозна тежина која мора да ја компензираат погонските тркала. и покрај тоа што има двојни тркала на оската, камиод од 40 тона шлајфува и летно време на мокро а камо ли зимно време на снег и натапкан мраз кој ни сол и рало не го копа. Понатаму приколките на шлеперите имаат поголема аголна брзина и на лизгаво далеку повеќе дрифтаат по остри кривини. И на крајот разните полиси за осигурување на товар важат само при различни временски услови. кога ќе направиш cost/benefit анализа подобро е да нема промет со тешки товарни возила при такви услови отколку да има. И на крајот од логистички аспект, јебига, тоа е тоа, Македонија. Но не е така страшна состојбата бидејќи во вакви услови на германски аутобан имаш исти услови. Пред кратко време се вратив од чешка по снежни услови целиот пат. На крај краева, држава до 40% од БДП у сива економија, 35% невработеност, традиционално негативен трговски биланс, 25% од популацијата е рак на рана, те јебе Србија, те јебе Бугарија, те јебе грција, те јебе Албанија, те јебе Европа, Америка, Русија и кој уште не. Луѓе се движат по лизгалишта без сличуги, паѓаат и кршат екстремитети, некој си планински премин за тешки товарни возила (пази не сите товарни возила, нема да возиш шлепер од 40 тона, ќе возиш 4 пати камионче со интегрирана оска од по 10 тона) не е баш приоритет да тропшиме десетнаесе милиони долари на чистење за две недели. Ќе се стопи ебаго.

Чуму толку потресувања? малце кроце.

Ги заборави Сорос, Ватикан и јудеомасоните и рудникот Алшар. Да не ве ебеа грчиштата сеа ќе имавте вода за пиење на цела територија, шта зна немац шта је аутобан.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Се` си има свое зошто и затоа.
Во Белград имаат сличен „проблем“ меѓу државни и приватни превозници, но таму можеш да влезеш со карта од државен. Имаат спогодби, и по мене, така и треба. Унифицираност и едноставност при купен билет за возење, а не да има различна вредност кај секој превозник.
За роковите погоре што спомна, тоа се оние билети од 10 возења, што и по мене е тешка глупост. Но недоволна за оноа укинување на билет за едно возење. Има странци кои се тука на ден-два, како ќе се шетаат низ градот сем со такси? И која слика ќе ја прикажат после дома?
Кога почнаа промените пред година дена, имаше мали застои, гужви, нервози со вадење на пластифицирана картичка кои траеја можеби 2 недели, но после тоа легна мање више работата на брашно. Сеа од пред НГ се дешава прав дебакл. Па уште и теткицине таму седат и работат. Само не знам што продаваат кога буквално ништо не им работи и човек не може да купи/направи трансфер од една картица во друга.
Точно, картата да е една, а потоа според тоа колку во државен а колку во приватен карти биле откуцани нека си ги распределат финансиите.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Без разлика дали врне или не , организацијата во Македонија пат или кој и да е под кого и да е за греота е , нема врска тоа дали шлајфува или не , за да ти како институција односно како држава овозможиш да биде безбеден патот треба да ги организираш односно координираш луѓето на терен , има капацитет да бидат тие најкритични делови чисти ,а кога сме кај стража луѓето ја знаат на памет и секогаш била чиста , ако нешто чистат како што треба тоа е Стража , зборот ми беше дека кон Петровец автопатот вчера сабајле во 8 не бил згазен од нога ,а камо ли од кола или па некој да го дотера тоа , па ај да загине некој ако не ...
Јас тоа не го разбирам
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo