Дрога (општа дискусија)

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Ок ,еве јас викам дека е лек како што е кантарионот и што праиме сега ?
Има несакани ефекти врз организмот но и спротивно па во тој случај каде би ја ставиле ?
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Ок ,еве јас викам дека е лек како што е кантарионот и што праиме сега ?
Има несакани ефекти врз организмот но и спротивно па во тој случај каде би ја ставиле ?
Ти не си фармацевт па да даваш толкувања. Секое растение е класифицирано во фармација врз база на компонентите што ги содржи. Марихуаната спаѓа во канабиноиди за твоја информација според класификацијата ;)
 

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
Ок ,еве јас викам дека е лек како што е кантарионот и што праиме сега ?
Има несакани ефекти врз организмот но и спротивно па во тој случај каде би ја ставиле ?
Ама можеш и да се прејадиш и да имаш несакани ефекти на организмот,но тоа не го прави дека е дрога.
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Прочитајте што ви напишав и го збогатив вашето знаење, за да не се мислите нареден пат каде спаѓа и дали е дрога или не ;)
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Значи со состојбата што ја предизвикува марихуаната и начинот на кој го оштетува организмот е приближна и на цигарите кој имаат исти психоактивни супстанци ?!
и цигарите се дрога ?
 

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
Значи со состојбата што ја предизвикува марихуаната и начинот на кој го оштетува организмот е приближна и на цигарите кој имаат исти психоактивни супстанци ?!
и цигарите се дрога ?
Цигарите имаат исти психоактивни супстанции со марихуаната? (bandit)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Значи со состојбата што ја предизвикува марихуаната и начинот на кој го оштетува организмот е приближна и на цигарите кој имаат исти психоактивни супстанци ?!
и цигарите се дрога ?
Немаат цигарите канабиноиди јас како што знам имаат никотин и катран. Не се дрога, ама лош порок се ;).
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Значи марихуаната е малце дрога малце лек ,а произлезено од природата ,и мислам дека спаѓа во опојни средства ,а не во дрога во рамка со хероин ,кокаин итн.
Има опојни анестезии , бои , лепак , лакови , тоа не е дрога ...Докторке (handshake):cool:
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Ти кажав што е дете, не ме прави глупава како да не знам што пишувам ! Ете ти експерту и иден магистре по природни науки просветли не и кажи ни за цигарите и дрогата, семоќен битен човеку. Ако пушиш ти пп три кутии исто какп да се дрогираш