Вегани

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Мене едно ме интересира...
Дали некој од тие што го кудат месото и животинските производи, дали некој воопшто е лекар или некое медицинско лице?
Или сите информации ви се само од нет?
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
И кој е твојот став за веганството како лекар?
Организмот има или нема потреба од животински масти и протеини?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Извинете што се убацувам.
Точно дека холестеролот не се зголемува само од внесување на заситени масти кои ги има во храната од животинско потекло.
Но оние состојби што ти си ги спомнала, се патолошки состојби.
Во физиолошки, здрав организам холестеролот би се покачил токму од храната од животинско потекло.
А позитивната фамилијарна анамнеза може е ризик фактор за појава на карциномот кај чичко ти.
И за храната од животинско потекло во никој случај не може да се рече дека подобро се вари, човекот е неспособен да ги обработи тие животински влакна, со што би се обезбедило максимално варење на храната и апсорпција на животинските протеини, па и елиминација на остатоците.
Човековиот дигестивен систем, особено цревата се многу долги па варењето на месото кај човекот трае околу 20 часа, а остатоците не можат целосно да се отстранат па може да послужат како храна и извор на енергија за патолошка микрофлора и развој на болести.
Ете пример во цревата, карцином на дебело црево кој е еден од најчестите причини за смрт.

Ова е нешто како argument from authority ама не ќе да е точно, чоекот е еволуиран меѓу другото и преку лов и јадење месо и за јадење месо, заедно со неговиот дигестивен систем, тоа се непобитни факти. Она што му треба од месото и тоа како го апсорбира. Не постои 100% апсорпција кај ниту една храна.
Земјоделието е ептен нова мода во човековата историја, дали трае 1/20 дел од постоењето на нашата врста. До тогаш било ловење и собирање. Има раја која и ден денес така егзистира...е сега сум шокиран ако студираш стоматологија, зарем не го знаеш распоредот и обликот на заби кај чоекот? Спореди го тоа со устата на преживар/тревојад (party)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Ова е нешто како argument from authority ама не ќе да е точно, чоекот е еволуиран меѓу другото и преку лов и јадење месо и за јадење месо, заедно со неговиот дигестивен систем, тоа се непобитни факти. Она што му треба од месото и тоа како го апсорбира. Не постои 100% апсорпција кај ниту една храна.
Земјоделието е ептен нова мода во човековата историја, дали трае 1/20 дел од постоењето на нашата врста. До тогаш било ловење и собирање. Има раја која и ден денес така егзистира...е сега сум шокиран ако студираш стоматологија, зарем не го знаеш распоредот и обликот на заби кај чоекот? Спореди го тоа со устата на преживар/тревојад (party)
pa nashite zabi ne se isti kako na mesojadite, poslicni se so onie na prezivarite... inaku nikoj ne rece deka covekot e trevopasno zivotno ili prezivar, covekovata vilica e dizajnirana za dzvakanje na plodovi, lisnati rastenija, seminja i jatki. Nashite katnici ne se golemi kako kaj mesojadite, tuku se mali kako kaj i ostanatite fruktarijanci i se nameneti za sitnenje na ovoshni plodovi, jatki i sl.
Interesna rabota e shto osven mesoto, vilicata na covekot ne moze da obravboti i zitarici i meshunki (se razbira mislam na surovi, termicki neobraboteni) a seto toa denes se smeta za hrana koja e neophodna za covekot.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady*

Lady*

Староседелец
1 април 2012
1,965
6,158
1,133
сега сум шокиран ако студираш стоматологија, зарем не го знаеш распоредот и обликот на заби кај чоекот? Спореди го тоа со устата на преживар/тревојад (party)
Со врски минам, не знам ни распоред ни облик на заби :D
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Priroden

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Мене едно ме интересира...
Дали некој од тие што го кудат месото и животинските производи, дали некој воопшто е лекар или некое медицинско лице?
Или сите информации ви се само од нет?
И информациите ,,од нет'' ни се од лекари, нутриционисти, нутригенетичари итн. Има и доста литература на оваа тема, дека животинските продукти се штетни за здравјето на човекот е објавувано и во светките медицински списанија од страна на познати и врвни научници и универзитети и тоа уште пред 50 или повеќе години. Исто така напишани се студии и студии. Не е ова само од денес и не е само тренд, позади веганството стојат многу научни испитувања некои се признаени и од сзо. Посебно истражувањата во нутригенетиката, која е сериозна наука, има направено истражувања кои покажуваат дека животинските продукти негативно се одразуваат на човековото здравје и дека правилното и здраво веганство може да спречи појава на многу болести, па дури и да излечи од истите. Многу би сакала кога ке имам повеке време, да ви постирам линкови од посериозна литература. На вакви слични теми имам ставено многу видеа во кои лекари и нутриционисти зборуваат за штетноста на животинските продукти. Речиси сите видеа кои ги имам споделено се посериозни, се е детално објаснето, поткрепено е со истражувања, со имиња и презимиња на научници, лекари... не се како видеата на @Outrider со некој рандом луѓе кои споделуваат свои искуства, туку претежно се предавања од сериозни лекари.
Погледни некое од нив ако те интересира. Мене посебно интересно ми е предавањето на професор Walter Veith, во кое зборува за млекото и млечните производи, го имам ставено на оваа тема неколку страници наназад.
Искрено би сакала некој да го погледне затоа што и јас би сакала да чујам мислење од другата страна. Дискусијата би била продуктивна ако и вие ги погледнете видеата кои што јас, како веган, ги постирам тука како аргументи.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Не се работи за видеата и статиите напишани од лекари, нутриционисти...сепак се од нет, може се’ да се напише и се’ да се сними...
Поентата ми е личен став на некој лекар, специјалист кој е на форумов, во врска со веганството...дали е здраво или не е?
Дали имаме потреба од месо или не?
Друго е да читаш, а не знаеш како навистина функционира организмот...
Ако си медицинско лице, особено лекар, знаеш секоја клетка како изгледа и како функционира и која е нејзината физиолошка улога или потреба..
А а ко не си само си збориш што си прочитал/а или видел/а слушнал/а, а тоа не е исто...
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Не се работи за видеата и статиите напишани од лекари, нутриционисти...сепак се од нет, може се’ да се напише и се’ да се сними...
Поентата ми е личен став на некој лекар, специјалист кој е на форумов, во врска со веганството...дали е здраво или не е?
Дали имаме потреба од месо или не?
Друго е да читаш, а не знаеш како навистина функционира организмот...
Ако си медицинско лице, особено лекар, знаеш секоја клетка како изгледа и како функционира и која е нејзината физиолошка улога или потреба..
А а ко не си само си збориш што си прочитал/а или видел/а слушнал/а, а тоа не е исто...
Videata koi shto se od net, se vsushnost predavanja od profesori koi shto ne bile specijalno odrzani za da bidat prikaceni na net, nekoj g snimil i gi stavil i toa shto se na net ne im ja menuva verodostojnosta.