Вегани

Big Berta

Староседелец
7 февруари 2015
106
209
1,053
Вегани, ве сакам, ама морав... :rofl
12311196_1108543629169260_711827020783723750_n.jpg
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,519
1,183
Big Sur
(worried)
Ова е да станеш, па стол да им скршиш од глава.
Освен на љубавникот. Тој ми е закон. :D
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Баш сакам да прочитам, да видам дека е така. Ако е како што велиш ти ќе ти подадам рака и ќе признаам дека си во право :) Ама според твојава и теоријата на некој си, холестеролот се зголемува сам од себе? Или од зеленчук и овошје? Супер, држи вода теоријава(y)
Над 130милиони жители на Европа кои во својата исхрана внесуваат зеленчук и овошје имаат лош холестерол(y)
Холестеролот се зголемува не само од масти...туку се зголемува и тоа значително кај пушачи, кај алкохоличари, кај дијабетичари...кај луѓе кои имаат пореметување на одредени ензими во организмот па не можат да го нормализираат...
Месото не е пресудно...
Секој организам е приказна за себе...
Јас имав вујко, билдер, не конзумираше месо, од тсрана животински продукти конзумираше само јајца и тоа белка и риба...Се занимаваше со боди билдинг...алкохол, цигари, кафе ни во лудило...Човекот почина на неполни 50 години од карцином на мозокот...
Ако за се’ е криво месото и животинските продукти тогаш од што ли се создал тој карцином кај него и покрај здравиот начин на исхрана и физички активен живот?
И друго...
Мене лично ми е многу полесно за варење и имам попријатно чувство во стомакот, кога ќе си каснам некој динстан стек со ориз и свежа салата, отколку кога ќе каснам грав (умирам дури ми излезе од организмот) или кисела зелка подготвена на било кој начин...
 
Последна промена:

Lady*

Староседелец
1 април 2012
1,965
6,158
1,133
Извинете што се убацувам.
Точно дека холестеролот не се зголемува само од внесување на заситени масти кои ги има во храната од животинско потекло.
Но оние состојби што ти си ги спомнала, се патолошки состојби.
Во физиолошки, здрав организам холестеролот би се покачил токму од храната од животинско потекло.
А позитивната фамилијарна анамнеза може е ризик фактор за појава на карциномот кај чичко ти.
И за храната од животинско потекло во никој случај не може да се рече дека подобро се вари, човекот е неспособен да ги обработи тие животински влакна, со што би се обезбедило максимално варење на храната и апсорпција на животинските протеини, па и елиминација на остатоците.
Човековиот дигестивен систем, особено цревата се многу долги па варењето на месото кај човекот трае околу 20 часа, а остатоците не можат целосно да се отстранат па може да послужат како храна и извор на енергија за патолошка микрофлора и развој на болести.
Ете пример во цревата, карцином на дебело црево кој е еден од најчестите причини за смрт.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Како мислиш карцином на дебелото црево е најчеста причина за смрт?
И како тоа не е способен да ги обработи животинските влакна ама луѓе живеат само од месо? Ако е неспособен да обработува месо тогаш како ескимите се живи воопшто?
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,420
1,153
Како мислиш карцином на дебелото црево е најчеста причина за смрт?
И како тоа не е способен да ги обработи животинските влакна ама луѓе живеат само од месо? Ако е неспособен да обработува месо тогаш како ескимите се живи воопшто?
ескимите се живи, ама малку :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence

Lady*

Староседелец
1 април 2012
1,965
6,158
1,133
Човековиот организам по градбата на џвакалниот систем и системот за варење не е наменет за животинска храна.
Не содржи доволно ензими кои би ги разградиле материите кои се содржани во месото.
После земањето на месото, откако не може доволно механички да се обработи во почетниот дел на дигестивниот тракт, а да не зборувам за желудник и тенко црево, кога ќе стигне кад тад после 20тина часа во дебелото црево се создаваат токсини кои се страни за човековиот организам, предизвикуваат нарушување на нормалната микрофлора, нарушување на нормалното функционирање на локалните клетки, промена во нивните хромозоми, неконтролирана делба и создавање најчесто на рак на дебело црево, кој што го посочив онака како пример, и е како што реков најчеста причина за смрт на денешницата затоа што симптомите се појавуваат веќе во поодмината фаза на негов развој.
Секако тука влијаат многу фактори, но во голема мера влијае конзумирањето на месо.
Штом животното се заколе доаѓа до распаѓање на белковините кое предизвикува фактички труење на месото, месотоо добива друга боја и потребно е на него да се делува со вештачки материи како нитрати и нитрити за да се добие наводно свежа боја, боја на природно месо.
Додека се коле во животното, поради стресот се зголемува концентрацијата на хорморнот на стрес па значи и месото ќе содржи висока концентрација на адреналин, исто на месото се додаваат и други хормони за побрзо созревање,па после фаќа пубертет во 8-10 година од животот.
Сакам да речам начинот на кој денес се обработува месото е далеку од правилен и е причина за абнормалности.
И овие ескимиве, да живеат ама со мал животен век :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Priroden

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
percent_chance_of_death_in_inuit_per_age_group.png


Мене овој графот не ми кажува дека многу се разликуваат од остатокот на светот.

Еве што вика гастроентерологист :
Intuition suggests that this must be a digestion fact. After all, meat just feels heavier and fattier than veggies, right? But while it's true that fat can slow the digestive process, meat and vegetables take about the same amount of time to get through your digestive tract. However, if you have certain digestive problems or food allergies, you may find that specific foods trigger symptoms.
Еве и линк до целата статија.

Јас не сум баш најуверен во таквите тврдења од причина што сметам дека не се доволно добро испитани сите работи за да се тврдат такви нешта.
 

rain-bow

Истакнат Член
21 ноември 2014
174
79
338
Мене ме воодушевуваат веганите/вегетаријанците што се тоа што се од што многу ги сакаат животните и дома имаат цела зоолошка која што секако ја хранат со нај убавото месо(се за срцињата).