Чет муабети (ти реков-ми рече)

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Е баш ме интересира што сум излажала :)
Ти не само што знаеш што е подобро за мене и моите деца, ти знаеш и кога лажам и како живеам... слободно погодувај и онака нема да спијам ке ми биде интересно да те читам.
:zelen
Легни си немај гајле, ти најдобро знаеш.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Темата не беше за тоа како подолго се живее, туку за тоа како подолго се останува млад.
Не, туку темата беше „Зошто старееме?“. Мене ме интересира што докажува твојата 70 годишна веганка?
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Не, туку темата беше „Зошто старееме?“. Мене ме интересира што докажува твојата 70 годишна веганка?
Па не е непознато дека некои научници тврдат дека старееме затоа што оксидираме. Кога јадеме храна која е полна со анти оксиданси го забавуваме процесот на стареење.
Исто така некои научници тврдат дека внесот на калории исто така има голема врска со стареењето. Ако внесуваме повеке калории побрзо ке остариме.
70 годишната веганка докажала дека може и на тие годиини да изгледаме младо, дали е поради храната или поради нешто друго незнам. Таа мисли дека е поради храната, а и тврдењата на некои од научниците се совпаѓаат...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Па не е непознато дека некои научници тврдат дека старееме затоа што оксидираме. Кога јадеме храна која е полна со анти оксиданси го забавуваме процесот на стареење.
Исто така некои научници тврдат дека внесот на калории исто така има голема врска со стареењето. Ако внесуваме повеке калории побрзо ке остариме.
70 годишната веганка докажала дека може и на тие годиини да изгледаме младо, дали е поради храната или поради нешто друго незнам. Таа мисли дека е поради храната, а и тврдењата на некои од научниците се совпаѓаат...
Абе види сеа, тврдењата на некои научници велат и дека човекот е уствари потомок на суштества кои имале 16 спирлна днк нишка.
Еве јас ти дадов текст кој вели дека сланината одржува до 105 години живот што по твој терк требаше да го презентирам во стил „Тајната на животот е во конзумирање месо“. Не знам како да ти објаснам, не секој старее исто. Еве јас имам една баба (на татко ми стрина) која е околу 75 години, а никој не би и` дал ни 50 и веројатно погодуваш омнивора е. Од друга страна имам познаник кој веќе 10-тина години е веган и речиси секој ден трча или пешачи по минимум 20-тина км., има близу 30 ама да го видиш изгледа 10 години постаро.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Абе види сеа, тврдењата на некои научници велат и дека човекот е уствари потомок на суштества кои имале 16 спирлна днк нишка.
Еве јас ти дадов текст кој вели дека сланината одржува до 105 години живот што по твој терк требаше да го презентирам во стил „Тајната на животот е во конзумирање месо“. Не знам како да ти објаснам, не секој старее исто. Еве јас имам една баба (на татко ми стрина) која е околу 75 години, а никој не би и` дал ни 50 и веројатно погодуваш омнивора е. Од друга страна имам познаник кој веќе 10-тина години е веган и речиси секој ден трча или пешачи по минимум 20-тина км., има близу 30 ама да го видиш изгледа 10 години постаро.
На оваа тема кој што и да каже може да биде во право. Искрено не верувам дека храната има поголема улога во стареењето одколку стресот. јас си знам по себе дека кога во животот сум имала стресни периоди, не само што сум изгледала постаро, туку и сум се чувствувала многу старо. Мајка ми на пример јаде се, но животниските продукти и се на минимум, но пред неколку години се хранеше многу нездраво. Ептен не личи на годините, делува најмалку 20 години помладо и сите мислат дека сме сестри, кога оди во продавница, банка, автобус... сите и викаат ,,девојче,, :) таква си е од секогаш и не можам да речам дека храната има голема улога тука, туку тоа што таа секогаш е оптимист и ретко покажува слабости, се бори во животот и ужива во се околу нејзе.
Најверојатно има нешто и генетски, но мислам дека самата душевна состојба на човекот најмногу ги одредува годините.
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
абе лажат тоа душнамите сите ехеххехе кој те излажал да ти ги врати парите :rofl
остај ги, нормално дека лажат измислуваат колку да се збори нешто
хехе ти кажи ни дали качи некоја на мотор4е хехе?