Евровизија

RoxieHeart

Староседелец
6 мај 2014
60
58
1,018
Inside your darkest fantasies.
Уште една афирмација дека вокалните квалитети се во заден план кога станува збор за изведувачот. Повеќето не ја знаат победничката песна, ама пејачот има брада и тоа е актуелна тема во најмала рака до следна година, што е голема срамота за музички хепенинг од овој ранг, наместо критиките да се упатат кон музичката нумера, attention w&^%& се во ценарот на вниманието . Една е преокопираноста на јавноста со естетика, друг е очајот на неталентираните изведувачи да останат забележани по секоја цена. Популарноста е популарност, дури и негативна, загарантирана деградација во жолт печат во денешно време е успех. Фрик шоу, ете тоа е, веќе ни Евровизија не е тоа што беше.

tamara.png

Крајно време е некој да им подели по една врела воспитна на патриоткиве. Врвот на антипатија и очај го достигнале штом отворено и без нималку покајание го навредуваат народот од кој се дел, кој го претставуваат, кој им овозможи да бидат дел од Евровизија. Каква генерализација, простачки ! Его трипери. Едната сестра не успеа па сега другата ја пратиле. Единствен паметен заклучок е дека крајно време е Македонија да се откаже од учествотото на Евровизија.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Дефинитивно нешто страшно се случува со светов...
Немам друго објаснување за победата на Кончита...
Да беше убава песната, тој убаво да пееше, ќе сфатев.
Ама нит беше убава песната, нит тој убаво пееше... само неговиот стајлинг беше прифатлив за ....онаа популација ....
Мислам дека овој дел е клучен за сите оние кои не му ја обичаа песната.
Не дека лоша му била песната или лошо пеел - тоа е прашање на вкус.

Мене ми беше дегутантен како физичка појава. Но дека пееше подобро за разлика од ерменецот или не дај боже белгијанецот, пееше.

У глобала многу плагијати, лоши изведби... Ете и мојот фаворит беше апла плагијат - Холанѓаните. За словенците да не зборам - апла копија на Parachute на Шерил Кол.
Иберија у комплет беше добра.
Албанката ми беше на второ место.
Румунскиот пар имаа добри ефекти, макар музиката не е по мој тертип баш. Ама се слуша.

Уште една афирмација дека вокалните квалитети се во заден план кога станува збор за изведувачот. Повеќето не ја знаат победничката песна, ама пејачот има брада и тоа е актуелна тема во најмала рака до следна година, што е голема срамота за музички хепенинг од овој ранг, наместо критиките да се упатат кон музичката нумера, attention w&^%& се во ценарот на вниманието . Една е преокопираноста на јавноста со естетика, друг е очајот на неталентираните изведувачи да останат забележани по секоја цена. Популарноста е популарност, дури и негативна, загарантирана деградација во жолт печат во денешно време е успех. Фрик шоу, ете тоа е, веќе ни Евровизија не е тоа што беше.

Отвори ја прикачената датотека 20414

Крајно време е некој да им подели по една врела воспитна на патриоткиве. Врвот на антипатија и очај го достигнале штом отворено и без нималку покајание го навредуваат народот од кој се дел, кој го претставуваат, кој им овозможи да бидат дел од Евровизија. Каква генерализација, простачки ! Его трипери. Едната сестра не успеа па сега другата ја пратиле. Единствен паметен заклучок е дека крајно време е Македонија да се откаже од учествотото на Евровизија.
Ова е нивото на еквивалент на оние кои се бесат за типот што имал брада како и оние против, кои ја бранат различноста и хипстерајот наспроти вокалниот квалитет.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Дефинитивно политиката длабоко се укотви и во ова евровизиско шоу,такмичење за најдобра песна Евросонг,а ние неми сведоци на сите збиднувања на очигледното,упорни си праќаме наши претставници,знаејќи од старт дека шансите ни се помалку од 00%.Подобро тие безнадежни пари да ги дадеа во некои хуманитарни акции него што ги "изгореа" пред наши очи.Најмногу што не ми допадна,поред Тијана и Тамара,спотот,кореографијата,а демек ете во Београд се прави,ние овде сме ретардирани и ненаме надарени и способни кореографи.Она несретно суштество за кого мислам дека на секој маж ако го гледа може да стане импотентен во суштина и НЕ Е ПОБЕДНИК.Транвеститот Кончита Вурст или брадата жена или Кончита кобасица,незнам уште како ли ја викаат,победи на сметка на состојбата на непријателство помеѓу Украина и Русија.Бојкотот на Русија не успеа да ја тргне Кончита од финалето но доби поени за триумф од ЕУ а Владимир Путин доби 'Европски одговор".
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,519
1,183
Big Sur
Јас и не знам веќе зошто после толку години, сѐ уште постои народ кој е изненаден од циркуските точки кои преовладуваат.
Полска беа вовед во порнич каде фалеше уште коњушар да ја натрти млекарката/сирењачата/како да ја кажам, на сцена. Глас...(:|
Лорин гордо ги покажуваше шишките под мишка, па ретко кој најде забелешка.
Мене брадатава не ми беше толку трагична (имаше просечен кон добар глас и очекувана песна ко за негов калибар), туку потрагични и идиотски беа коментарите отпосле. Едно е хумор, друго беа оние едвај писмени посебњаци кои мораа да ја покажат својата алфа машкост преминувајќи ја секоја граница, чиниш на најлош душман што којзнае што им згрешил посакуваат смрт на психопатски начини.
Сега, надвор од некои замислени општествени норми може е, па затоа, ние како луѓе на место, верни поданици на својата религија и поддржувачи и исполнувачи на моралните кодекси и вредности, моравме да се себедокажеме со сељачки коментари по интернет.
Потешки опајдури се нашине горди Македонци ко од погоре, што секоја година се најголемите патриоти и се чукаат во гради чиниш Македонија во заби се спремни да ја носат, а откако ќе се посерат, неспособноста бесрамно ја префрлаат на народот, чиј, нели, единствен проблем е нашиот пласман таму.

Наредна година, ако уште планираме да се бламираме, ве молам навремено да потпишеме петиција да го пратиме комшијава со кој делам ѕид.
Ем ќе ми е мирна главата некое време, ем ќе има шанса вокалните (не)способности да си ги покаже надвор од соба.
 

Marcello

Староседелец
17 декември 2014
116
59
1,028
34
7tBMafV.png

Полуфинале 1 19. мај 2015.
Полуфинале 2 21. мај 2015.
Финале 23. мај 2015.
Водители
Мирјам Веихзелбраун
Алис Тумлер
Арабела Кајсбауер
Евровизија 2015 — 60. издание на Евровизија. Настанот ќе се одржи во Виена, Австрија, по победата на Кончита Вурст на изданието во 2014 во Копенхаген, со песната „Rise Like a Phoenix“. Било објавено дека датумите за двете полуфиналиња ќе бидат 12 и 14 мај 2015 година, додека финалето е планирано за 16 мај 2015 година. Потоа, овие датуми биле променети. Полуфиналињата ќе бидат одржани на 19 и 21 мај 2015 година, а финалето на 23 мај. Ова ќе биде втор пат Австрија да биде домаќин на настанот, прв пат по 1967. Едгар Бем, кој е главен на забавната програма на ORF, бил избран да биде извршен продуцент.

Оваа година по повот 60-то издание како гостин ќе настапи и Австралија но нема да учествува во натпреварувањето.




 

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Морам да признаам дека сум позитивно изненаден од песните што ги слушнав, има доста добри.
Но прво да почниме од Балканот. Македонија, Србија и државата Кнез што ја претставува (мислам Црна Гора беше), катастрофа. Единствено на Словенија ми се допаѓа и мислам дека имат големи шанси да се пласират во финале на некоја поудобна позиција.
Од фаворитите (Италија, Шведска и Шпанија колку што разбрав) само Шпанија ми се допаѓа.
Песни што ми го заматија умот и воедно мои фаворити се Белорусија, Естонија и Норвешка. Иако мислам дека најмногу шанси имат Норвежаните заради уникатниот спот и песна, а некако и гласовите многу добро им се поклопуваат на типот и женската, иако не сум љубител на таква музика ми се допадна.
Како и да е, number 1 и главен фаворит за победа ми е Молдова. Песната ми е онака за у дискотека, покрај тебе добра женска и си џускате и времето запира и така (wasntme)
А и спотчето е кул.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,796
1,153
29
Битола
Мои фаворити
1. Шведска
2. Естонија
3. Македонија
4. Албанија
5. Азербејџан
6. Црна Гора
7. Норвешка
8. Нашиот Јужен Сосед
9. Шпанија
10. Италија
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Имам еден другар голем обожавател на еуросонг for some reason и секогаш кога го пецкам дека не чини музиката која вирее на еуросонг (не дека знам шо песни има колку да се тролне ова она :zelen) ми кажува некои песни и пејачи кои станале евергрини за која што цел го употребува и јутјуб... и стварно имало некои ок песни морав да признам иако како шо забележав обично пред 8743 години :)
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Евровизијата беше настан на кој порано се собираше фамилијата и се гледаше, таман работа некој да пропушти да не гледал оти после се коментирало вака било онака било,беше едно доживување.....не пречи многу тоа што 20 год.гледаме парада на кичеви и слушаме лесни ноти, научени сме да ја испоплукаме фуј фуј и пак си ја гледаме но богами после победата на онаа брадата жена мислам дека на многу ни се згади изборот на песна за евровизија.Дали стои геј лобито позади Евровизија појма немам, знам само дека манифестацијата си продолжува, успеаја Италија да ја вратат, Скандинавците ко да живеат за тој ден а и јас ке ја гледам и ке навивам за нашиот Даниел.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Podem