Вегетаријанци

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Какво нелогично прашање
(facepalm)
Зошто нелогично?Живеењето е задоволувањето на потреби,борба за подобро,полесно,поубаво,полагодно,послатко....Каков е тој живот во кој нема страст,или нагон?Тие се двигатели на животна енергија(има и др.но овие се исто битни).Ако не задоволиш некоја страст или нагон,што мислиш како ке изгледаат луѓето?Како немтури биди сигурна.

Па сигурно не живеам за да јадам и за да ги задоволувам само нагоните. Има и повозвишени цели на овој свет.
не реков дека нема,но јас кога јадам сакам да биде тоа што мене ми се допаѓа,несакам нешто со сила да бутам,а биди сигурна дека со наш иовстандард и не можеме да си приуштиме секојдневно на трпеза да имаме месо.
 
Последна промена од модератор:

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Зошто нелогично?Живеењето е задоволувањето на потреби,борба за подобро,полесно,поубаво,полагодно,послатко....Каков е тој живот во кој нема страст,или нагон?Тие се двигатели на животна енергија(има и др.но овие се исто битни).Ако не задоволиш некоја страст или нагон,што мислиш како ке изгледаат луѓето?Како немтури биди сигурна.
Страста и нагоните не се двигатели на животот.Сосем си грешка.Напротив.Способноста да ги контролираме и да ги преиспитаме истите завзема поголема улога во животот него да се предадаме на се за што мислимр дека е страст или нагон и не можеме да му одолееме.
Мене лично ме прави посилна знаењето дека можам да одолеам на се што би ме угрозило на било каков начин.
Кога би трчала за секоја страст,секој нагон,секоја желба која би се појавила би била тотално раштракана на сите страни.
Одам оф-топик да останеме кај исхраната.
Ако тебе ти е страст или нагон да јадеш прасе и ако тоа задоволство те прави среќна во животот тогаш терај си го филмот.
Само размисли што се се крие позади сето тоа и дали задоволувањето на твојата(општо зборам не само за твојата не зависи само од тебе)страст е причина за масовно убивање на животните?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Страста и нагоните не се двигатели на животот.Барем кај мене не.Напротив.Способноста да ги контролирам и да ги преиспитам истите ми завзема поголема улога во животот него да се предадам на се за што мислам дека е страст или нагон и не можам да му одолеам.
Ме прави посилна знаењето дека можам да одолеам на се што би ме угрозило на било каков начин.
Кога би трчала за секоја страст,секој нагон,секоја желба која би се појавила би била тотално раштракана на сите страни.
Одам оф-топик да останеме кај исхраната.
Ако тебе ти е страст или нагон да јадеш прасе и ако тоа задоволство те прави среќна во животот тогаш терај си го филмот.
Само размисли што се се крие позади сето тоа и дали задоволувањето на твојата(општо зборам не само за твојата не зависи само од тебе)страст е причина за масовно убивање на животните?
Незнам дали има сточари на форумов,но мислам дека не би се согласиле со тебе,ке мислат сакаш лебот да им го земеш.Кое е тоа масовно убивање на животни,и на кои животни?Нема да бидат истребени оти истовремено и се одгледуваат.И Исус јадел месо,во библија не е забранета,и сега јас ке се секирам за прасињата,ух ајде доста......
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
не реков дека нема,но јас кога јадам сакам да биде тоа што мене ми се допаѓа,несакам нешто со сила да бутам,а биди сигурна дека со наш иовстандард и не можеме да си приуштиме секојдневно на трпеза да имаме месо.

Исто и јас. Не јадам тоа што не ми се допаѓа, но тоа не значи дека треба да јадам се што ми се допаѓа. Веганската храна е многу вкусна, јас сум голем гурман и многу сакам да уживам и во јадењето и во готвењето. Еве на пример боранија не можам да смислам или круши и лубеница. Не сакам варен спанаќ или зелка и едноставно не ги јадам.
images.jpg images (1).jpg 624-400-postna-pica-izlishni-kalorii-testo-zdravoslovna-recepta-vegetarianstvo.jpg image.jpg Noodles_t.jpg off.net.mk-22621.jpg spinach-peanuts-salad.jpg download.jpgp1130445-2.jpg
Не изгледа невкусно нели
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and diva orhideja

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Незнам дали има сточари на форумов,но мислам дека не би се согласиле со тебе,ке мислат сакаш лебот да им го земеш.Кое е тоа масовно убивање на животни,и на кои животни?Нема да бидат истребени оти истовремено и се одгледуваат.И Исус јадел месо,во библија не е забранета,и сега јас ке се секирам за прасињата,ух ајде доста......
Што има врска Исус со темава?
Глупости.Демек толку се држите на правилата од библијата,па сега библијата го одобрува конзумирањето(не исхраната)на месо.
Стварно нема логика во тоа што го пишуваш,мешаш баби и жаби.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Што има врска Исус со темава?
Глупости.Демек толку се држите на правилата од библијата,па сега библијата го одобрува конзумирањето(не исхраната)на месо.
Стварно нема логика во тоа што го пишуваш,мешаш баби и жаби.
Лена душо,па вие ми се умешавте во јеловник,па почнав да мешам и баби и жаби,и сега огладнев,одам да чалабрцнам некое сендвиче со вратче или куленче ако останало.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Лена душо,па вие ми се умешавте во јеловник,па почнав да мешам и баби и жаби,и сега огладнев,одам да чалабрцнам некое сендвиче со вратче или куленче ако останало.

Отвори ја прикачената датотека 21259

Може и ова за вечера.Ептен вкусно изгледа ;)
А уствари е едно исто. Дали ке почнеш од вратчето или од газето нема разлика.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
леле не ми се веруе...(facepalm)
Исус најдовте да го вмешате во храната која ја јадете.
Лена, дали некад си тргнала од логиката дека животните ги тепаат кога овие бессомучно ја ораат нивата за да добиеш органско јадење?
Најголемата контрадкикторност е да си ускратиш нешто без кое не можеш во име на љубов на животните.
Не мора да одговорите на следново прашање, но еве: Колку време сте вегани?
Ако е веќе прашање на 10 или повеќе години, би ве прашал дали често се имате разболувано. Ако е помалку, немам други прашања.

А уствари е едно исто. Дали ке почнеш од вратчето или од газето нема разлика.
Додуша има. Некои делови се нездрави, другите се одличен извор на чист протеин. Исто како и кокошка јадеш - бело месо или копан не е исто.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence