Вегетаријанци

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Слабокрвноста и анемијата воопшто не се поврзани со веганскиот начин на исхрана, туку со правилниот начин на исхрана. Слабокрвноста и анемијата најчесто се појавуваат кај оние вегани кои јадат леб и ајвар или леб и мармалад, но не и кај оние кај кои оброците им изобилуваат од размовидна растителна храна.
Сите знаеме колку железо содржи спанаќот или блитвата на пример, колку калциум содржи леќата. Ако правилно си ги распоредиме оброците внимавајки на тоа кои состојки ги внесуваме преку нив, тогаш нема да има никаков преоблем.
А што е тогаш причината за слабокрвноста кај омниворите? Еве тие јадат месо.
ДНК - или по нашки наследно е. Со таа разлика што ним им е потешко бидејќи имаат вродено пореметен метаболизам.
Знам луѓе со здрав и прав организам што прешле во вегани заради малку поголем број на килажа и не само што се имаат уништено закачувајќи некоја од тие автоимуни болести (пошо нели организмот им бил програмиран во омнивори и сеа наеднаш преоѓа во вегетаријанци. Кажи ми го тој проблем - зошто организмот сам себе се уништува со имунитет? Според оноа што го кажа, ние луѓето сме тревопасни, но ете сме јаделе месо по некоја причина, зошто ете сеа кога преоѓаме пак во тревкари (според твоето мислење тоа е вродено) се случува тоа што се случува - имунитетот сам го напаѓа својот домаќин?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
ДНК - или по нашки наследно е. Со таа разлика што ним им е потешко бидејќи имаат вродено пореметен метаболизам.
Знам луѓе со здрав и прав организам што прешле во вегани заради малку поголем број на килажа и не само што се имаат уништено закачувајќи некоја од тие автоимуни болести (пошо нели организмот им бил програмиран во омнивори и сеа наеднаш преоѓа во вегетаријанци. Кажи ми го тој проблем - зошто организмот сам себе се уништува со имунитет? Според оноа што го кажа, ние луѓето сме тревопасни, но ете сме јаделе месо по некоја причина, зошто ете сеа кога преоѓаме пак во тревкари (според твоето мислење тоа е вродено) се случува тоа што се случува - имунитетот сам го напаѓа својот домаќин?
Многу е важно на каква диета биле заради тие вишок килограми, но да се разбереме, велиш здрави луге со вишок килограми. Вишокот килограми е деформација на телото, не е нормална појава, со тоа доаѓаме до некој заклучок дека штом даа деформација се појавила, тогаш нешто не е во ред со организмот.
Во врска со диетите. Како што кажав предходно, веганската исхрана нема да е ефективна ако ја разбереме само како исхрана која во себе не вклучува животински продукти. Веганската исхрана е ефективна кога ја разбираме како исхрана богата со разновидни продукти од растително потекло.
Исто така нема ефект ако ти го баталиш месото, а пиеш кока кола и јадеш голема количина на чоколади и слатки, јадеш поголемо количество на пржен одколку свеж зеленчук. Но најголемата грешка што почетниците ја прават е тоа што одкако почнале да се хранат вегански, сеуште ја распределуваат храната во три главни оброци дневно. растителната храна побрзо се вари и организмот има потреба почесто да ја внесува, но во помали количини. Нема никаков ефект да добиеме ако јадеме три пати во денот по поголема количина зеленчук или овошје, бидејки организмот задржува колку му треба и другото го исфрла.

Но не можеме да генерализираме. секој организам е различен нели. Многу големо влијание има генетиката, но месото во секој случај носи повеке штета одколку корист (посебно сега кога животните наменети за јадење не се одгледувани на природен начин) Еве погоре во едено од моите мислења ставив едно клипче во врска со епигенетиката и исхраната, погледни го. Невозможно е здравата и растителна храна да придонесе за појава на автоимуни болести.
Ако во животот си се сретнал со некој директен пример како поради диета на некому му се нарушило здравјето, во тој случај размисли дали таа диета навистина била исклучиво со храна и со каква храна пред се. денес насекаде фрчат секакви диети. Ти даваат мени во кое се застапени одреден вид на продукти, а каде се другите? што со останатите хранливи состолки кои ни се потребни?
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
@malo
Се` е тоа добро посебно тоа што го кажуваш за распределба на оброците кога си веган (ова не го знаев), како и тоа што месото што го зимаме од самопослуги не е 100% природно. Е тука би додал истото и за зеленчукот, бидејќи оној што го купуваме веќе не знаеме со кои пестициди е прскан, со кое ѓубриво е правен...
Исто штом правилото за секој организам дека е различен ако важи, тогаш секак и постои оние кои без месо не можат да егзистираат. Секако не мора многу, но доволно.
Пак ќе се повторам - дебелината која е присутна кај америте, не вклучува само месо туку и шеќери. Ако си веган, дали тогаш се исклучуваат секаквите газирани/вештачки пијалоци или за нив постои посебна отстапка.
Трето и најважно.. веганство заради тоа што сака човек животни е крајна контрадикторност. Само за одлгедување на зеленчукот се користи добитокот за обработка на земјиштето. Немој да ми кажеш дека има и супституција за физичката снага на животното, кога знаеме сите дека најголемиот производител кај нас на основните зеленчуци се токму земјите во развој каде тракторот и комбајнот се малтене мисловна именка или ги има само кај големите корпорации кои нели, користат секакви генетски модифицирани адитиви за подобар род.
Да не заборавам на моментот - еволуција. Зошто кај нас се` уште има развиено очњаци? исто важи и правилото за супституција на протеини... Освен сојата (која е истотака канцерогена) кое е другото решение?
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
@malo
Се` е тоа добро посебно тоа што го кажуваш за распределба на оброците кога си веган (ова не го знаев), како и тоа што месото што го зимаме од самопослуги не е 100% природно. Е тука би додал истото и за зеленчукот, бидејќи оној што го купуваме веќе не знаеме со кои пестициди е прскан, со кое ѓубриво е правен...
Исто штом правилото за секој организам дека е различен ако важи, тогаш секак и постои оние кои без месо не можат да егзистираат. Секако не мора многу, но доволно.
Пак ќе се повторам - дебелината која е присутна кај америте, не вклучува само месо туку и шеќери. Ако си веган, дали тогаш се исклучуваат секаквите газирани/вештачки пијалоци или за нив постои посебна отстапка.
Трето и најважно.. веганство заради тоа што сака човек животни е крајна контрадикторност. Само за одлгедување на зеленчукот се користи добитокот за обработка на земјиштето. Немој да ми кажеш дека има и супституција за физичката снага на животното, кога знаеме сите дека најголемиот производител кај нас на основните зеленчуци се токму земјите во развој каде тракторот и комбајнот се малтене мисловна именка или ги има само кај големите корпорации кои нели, користат секакви генетски модифицирани адитиви за подобар род.
Да не заборавам на моментот - еволуција. Зошто кај нас се` уште има развиено очњаци? исто важи и правилото за супституција на протеини... Освен сојата (која е истотака канцерогена) кое е другото решение?
Не постојат организми (човечки) кои не можат да опсојат без месо. Има една многу интересна работа, поради која најчесто сме во заблуда, а тоа е зависноста што ја создава храната. Познато е дека особено млечните производи предизвикуваат најмногу зависност, потоа и месото. Кога некој кој се хранел со месо и одлучува да прекине се случува следното. Се појавува чувство на слабост, мачнина, вртоглавица, нервоза. зарем ова не се истите симптоми на пушачот кој одеднаш решил да ги остави цигарите? Но сето тоа поминува за неколку недели и потоа е друга приказна.
Можеби поради истите тие симптоми луѓето се во заблуда дека месото им е потребно. (исклучок се ескимите)
За протеините
Има голем број на растителни продукти кои содржат многу протеини како на пример мешункастите плодови (грав, грашок, леќа и тн.) јаткасти плодови (бадем, лешник, ореви итн.) семки (сусам, тиква, лен, сончоглед идп.) овошјето и житариците.
Протеините ги има насекаде и погледни во еден мој пост објавив листа на спортисти и тоа светски познати кои се вегани и вегетеријанци. Што покажува дека месото не е единствен извор на протеини и истите никако не смеат да бидат изговор за консумирање на месото.

Искрено ниту јас не ги разбирам луѓето кои се одлучуваат да се хранат вегански поради њубов кон животните, а истовремено не внимаваат како се хранат и како ги хранат свгоите деца. Сметам дека љубовта кон животните е иста како и љубовта кон нашите деца. Како што е лошо да се убиваат животни за да јадеме, исто така е лошо и да си го нарушиме здравјето за тие да живеат. Така не му помагаме никому. Затоа советувам дисциплина пред се.

Генетски модифицираната храна е едно од најголемите зла што ни се случуваат, јас најдов делумно решение за тоа (јадам органски зеленчук од бавчата на мајка ми) но голем дел и купувам. Нема лек за ова. Многу организации предводени од веганите се бунтуваат против ова, но ете, тоа е нешто што не зависи од нас, обичните луѓе.

Еволуцијата... Можеби забите се како резултат на јадењето месо, но исто така и агресивноста, склоноста кон насилство...
Придобивките не ни се баш нај позитивни.
Но може да се смени без последици. Нашите гени можат да се активираат и деактивираат. Тоа со еволуцијата паѓа во вода оној момент кога ке поминат околу 3-4 недели со веганска исхрана, кога ке ги почувствуваш позитивните промени.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Слабокрвноста и анемијата воопшто не се поврзани со веганскиот начин на исхрана, туку со правилниот начин на исхрана. Слабокрвноста и анемијата најчесто се појавуваат кај оние вегани кои јадат леб и ајвар или леб и мармалад, но не и кај оние кај кои оброците им изобилуваат од размовидна растителна храна.
Сите знаеме колку железо содржи спанаќот или блитвата на пример, колку калциум содржи леќата. Ако правилно си ги распоредиме оброците внимавајки на тоа кои состојки ги внесуваме преку нив, тогаш нема да има никаков преоблем.
А што е тогаш причината за слабокрвноста кај омниворите? Еве тие јадат месо.
Не ми е јасно зошто не ти е жал за рибите и нив ги конзумираш
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Не ми е јасно зошто не ти е жал за рибите и нив ги конзумираш
Жал ми е, не реков дека не ми е жал. Ги јадам 2-3 пати годишно во мали количини. Се на се не јадам ни цела риба годишно. Ја јадам кога организмот ке ми ја побара, бидејки не јадам многу јаткасти плодови понекогаш ми треба некоја маснотија плус. Не ја јадам за да си ги задоволам страстите.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Жал ми е, не реков дека не ми е жал. Ги јадам 2-3 пати годишно во мали количини. Се на се не јадам ни цела риба годишно. Ја јадам кога организмот ке ми ја побара, бидејки не јадам многу јаткасти плодови понекогаш ми треба некоја маснотија плус. Не ја јадам за да си ги задоволам страстите.
Ако не јадеш оти не ти е вкусно,ке разберам,ама заради страстите тоа веке е сулудо.Јас ги жалам децата што умиораат за храна и вода,и ако треба сите животни би ги убила без да трепнам за да ги нахранам.Повеке ми е жал за човечкиот род него ли за животинскиот свет.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Ако не јадеш оти не ти е вкусно,ке разберам,ама заради страстите тоа веке е сулудо.Јас ги жалам децата што умиораат за храна и вода,и ако треба сите животни би ги убила без да трепнам за да ги нахранам.Повеке ми е жал за човечкиот род него ли за животинскиот свет.
Па баш поради тоа си ги контролирам страстите мила моја. затоа што премногу го сакам човечкиот род (со исклучоци се разбира)
Јас и моето семејство јадеме колку што ни е потребно за живот. Сите пари на светот да ги имам, пак ке јадам исто. Не трошам средства на храна која не е неопходна, додека невини деца умираат од глад, за разлика од тебе која уживаш во прасечко и се прејадуваш додека тие патат.
Контрадикторна си.
Исто така многу ги жалам децата кои од мала возраст патат од дијабетис. Ги жалам децата кои се исмејувани поради преголемата тежина, ги жалам децата кои секој месец пијат антибиотици... истите тие кога ке пораснат ке имаат и потешки заболувања, а зошто? Затоа што подлегнуваат на страстите.
Мислиш дека лесно е да се откажеш? Не е лесно. мислиш дека јас не доаѓам пред искушение? - се лажеш.
Но никогаш нема да дозволам страсти и нагони да ме управуваат. Јас сум таа која ке им заповеда нив.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Па баш поради тоа си ги контролирам страстите мила моја. затоа што премногу го сакам човечкиот род (со исклучоци се разбира)
Јас и моето семејство јадеме колку што ни е потребно за живот. Сите пари на светот да ги имам, пак ке јадам исто. Не трошам средства на храна која не е неопходна, додека невини деца умираат од глад, за разлика од тебе која уживаш во прасечко и се прејадуваш додека тие патат.
Контрадикторна си.
Исто така многу ги жалам децата кои од мала возраст патат од дијабетис. Ги жалам децата кои се исмејувани поради преголемата тежина, ги жалам децата кои секој месец пијат антибиотици... истите тие кога ке пораснат ке имаат и потешки заболувања, а зошто? Затоа што подлегнуваат на страстите.
Мислиш дека лесно е да се откажеш? Не е лесно. мислиш дека јас не доаѓам пред искушение? - се лажеш.
Но никогаш нема да дозволам страсти и нагони да ме управуваат. Јас сум таа која ке им заповеда нив.
Ако немам страст или нагон во тоа што го правам,тогаш зошто живеам?
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Ако немам страст или нагон во тоа што го правам,тогаш зошто живеам?
Па сигурно не живеам за да јадам и за да ги задоволувам само нагоните. Има и повозвишени цели на овој свет.