Душа

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Се работи за сопствено дете.Душата сакаше да вреска како разјарено животно,тоа не се опишува а и не сакам веке,почнаа солзи повторно да ми течат.
Се извинувам ако напишав нешто што те повреди.
Мхм..
Го прочитав горе постот кој си го напишала за душа.
Ми се допаѓа.
Само душата има и своја темна страна во која е меморирана сета болка која ни е нанесена во текот на животот.Пошто јас верувам во реинкарнација,верувам дека во душата е меморирано многу повеќе од овој живот.
За некого може нелогично,но јас така го гледам тоа.
Универзална енергија која по секоја смрт се враќа во универзумот,да после одредено време си одбере тело,облик и слично(ако има карма за обработување)и се врати во живот.Тој круг трае се додека не ја заврши мисијата која и е дадена.
Додека не се претвори во љубов.Чиста.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
@Lena
Пак ли бре со тие енергии? Еднаш Бог бил универзална енергија, друг пат душата била универзална енергија, трет пат којзнае што ќе излезе. Еве ај опиши ми ја таа универзална енергија. Наброј ми еден вид енергија која не е универзална.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Се извинувам ако напишав нешто што те повреди.
Мхм..
Го прочитав горе постот кој си го напишала за душа.
Ми се допаѓа.
Само душата има и своја темна страна во која е меморирана сета болка која ни е нанесена во текот на животот.Пошто јас верувам во реинкарнација,верувам дека во душата е меморирано многу повеќе од овој живот.
За некого може нелогично,но јас така го гледам тоа.
Универзална енергија која по секоја смрт се враќа во универзумот,да после одредено време си одбере тело,облик и слично(ако има карма за обработување)и се врати во живот.Тој круг трае се додека не ја заврши мисијата која и е дадена.
Додека не се претвори во љубов.Чиста.
Искрено незнам,но душа која умира од болка незнам каква енергија може уште да има,мисијата завршува.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
@Lena
Пак ли бре со тие енергии? Еднаш Бог бил универзална енергија, друг пат душата била универзална енергија, трет пат којзнае што ќе излезе. Еве ај опиши ми ја таа универзална енергија. Наброј ми еден вид енергија која не е универзална.


Душата е двигател на животот.Без таа енергија нема живот.
Ниту за тебе ниту за мене,ниту за животните,ниту за растенијата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and diva orhideja

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Е ама ми објасни сега, можам на Харвард предавања да држам. Ленче, те молам објасни ми ја таа универзална енергија и наброј ми еден вид енергија што не е универзална.
 

UpaDown

Нов член
30 мај 2014
20
3
3
@corki
Напредната медицина вели дека е откриена постапка со која би можело да се замени човечко срце со свинско срце (сложена постапка, на крај од свинското останува само сврзното ткиво ама не е толку тоа важно). Пошто ти велиш дека душата е срцето уствари, несакајќи ти реши уште едно големо прашање и докажуваш дека дури и животните имаат душа. Две во едно.
http://www.enotes.com/homework-help/why-pigs-hearts-used-most-heart-transplants-191163
Пу, да му е**м мајката, шо капацитет дете си.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Замалку ке ме убедеше exsistence со свинското срце!
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Ако викаме дека плуќата се белите дробови,тогаш душата е срцето,тоа не е некоја филозофија,зошто викаме дека од душа те сакам,значи од срце те сакам!;)
Кога се прави операција на срце,сега и тој зафат се прави во нецелосна анестезија,пациентот го приклучуваат на вештачко срце,тогаш по твое каде ке ја остават душата а пациентот пак чувствува страв и загриженост,при трансплатација на срце зарем и нова душа му пресадиле на човек?Така да срцето е само орган,моторот на животот а не е душа.
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Кога се прави операција на срце,сега и тој зафат се прави во нецелосна анестезија,пациентот го приклучуваат на вештачко срце,тогаш по твое каде ке ја остават душата а пациентот пак чувствува страв и загриженост,при трансплатација на срце зарем и нова душа му пресадиле на човек?Така да срцето е само орган,моторот на животот а не е душа.


Изгледа ке мора да си го сменам ставот.Ако срцето е моторот на животот значи душата е секоја човечка фигура,и би се кажало,душата сум си "ЈАС"