100.000 евра или љубов?

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Ако си за пари со некој/а на парите им доаѓа крајот кога тогаш, но да си со љубов со некој/а од лично искуство со љубов се прават пари, и доаѓа до тоа да ги имаш и двете работи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: "zoki"

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
На прво место ми е воведов во темава :/ За тоа што авторот уствари сака да покаже со темава.
Прекрасен вовед.
Де бе па ти па нов е не му замерувајте, а добра би била темава доколку се развие дискусија. :)

Ако си за пари со некој/а на парите им доаѓа крајот кога тогаш, но да си со љубов со некој/а од лично искуство со љубов се прават пари, и доаѓа до тоа да ги имаш и двете работи.
Во Македонија со љубовта можеш само да се сликаш.

Јас не би избрала ниту пари ниту љубов. Од тие две нешта можеш само животот да си го уништиш
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
добро де само поставив прашање не гледам ништо лошо во тоа
Нема ништо лошо, но понекогаш наоѓаме маани пошто овде ги имаме отворено најдлабоките теми што ги промениле животите на форумџиите кои прочитале, па за да ти биде сфатена темата сериозно и да буде удостоена со нашите длабоко-филозофски одговори, треба да напишеш што е љубов, а што се пари (по можност и со слика), да дадеш свое гледиште, да кажеш молитва, по некоја мисла од Гугл за љубовта и парите, па да поставиш минимум четири прашања, пошто вака нашата суперфицијална интелигенција е програмирана само со презир да погледне на пишаното. (worried)

Нејсе, може е лигаво клише, но сиромав е оној кому парите му се на прво место.
Е сега, и двете да ги имаш, тогаш може ќе е комплетна среќата. Но и не мора.
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Love above all...
-Мамо фатив дечко....
Прво прашање : Чив е?
-Тато дај ми паре за на одмор... Ееее тој клошарот твој пази дан те части еднаш нешто....копук!
Никому не се битни парите, туку само љубовта. Да да, затоа има едни дечки кај мене во град, добри мирни фини и симпатични, ама сиромашни. Над 30 години имаат, никоја не ги сака, не ги ни загледува за да после има прилика и да ги засака. Затоа што е најбитна љубовта нели?
Љубовта е само љубов и ништо повеќе кога сме 15-16-17-до 18 години. После од кај 20 -30 кога ни се полни егото со нешто што мислиме дека сме станале, сме создале, титули некои што сме ги добиле( дипломи, работни функции и сл) тогаш се почнува со прибирање, да, сакаш љубов ама сакаш да има и кола, да сакаш љубов ама не е лошо да има викендичка на Шапка за викенд, сакаш љубов но сакаш и да излегувате по поелитни места....сакаш да има работа со солидна плата за да ти купи сваровски за роденден, нормално и да има љубов.
Е после 30 години се свеснува човекот и си вика животов е нешто повеќе од сваровски и викенд во солун. Тогаш се сфаќа дека доволно е да имаш прегратка од искрена личност покрај која чувствуваш дека можеш да го освоиш светот. Тешко за тие што никогаш тоа нема да го сфатат....И точно, ќе си бидат среќни со материјалната благосостојба бидејќи греота поинаква и нема да знаат и познаваат. Па размислете кој ќе биде посиромашен на крајот.

Зборував од женски аспект, зошто доста такви муабети имам слушнато и косата ми се кренала од толку многу “искрени“ љубови.
Истото е и од другата страна, машката. Кое машко ќе погледне прво во она девојче кое носи фармерки од пред неколку сезони, со патики адибас, и обетки од пластика?? Кога таму некаде карши неа стои дотерана тип топ старлета што си прави селфи со набузените усни?? Па машки сега се најголеми озборувачи...од глава до пети гледаат и скенираат. Ужас.

Било је некад, сад је све у аут :)

П.С. Не е ова генерално, не се сите исти, но се повеќе се и сме такви....за жал, и ме плаши.
Огорчената денешна јас...
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Нема ништо лошо, но понекогаш наоѓаме маани пошто овде ги имаме отворено најдлабоките теми што ги промениле животите на форумџиите кои прочитале, па за да ти биде сфатена темата сериозно и да буде удостоена со нашите длабоко-филозофски одговори, треба да напишеш што е љубов, а што се пари (по можност и со слика), да дадеш свое гледиште, да кажеш молитва, по некоја мисла од Гугл за љубовта и парите, па да поставиш минимум четири прашања, пошто вака нашата суперфицијална интелигенција е програмирана само со презир да погледне на пишаното. (worried)

Нејсе, може е лигаво клише, но сиромав е оној кому парите му се на прво место.
Е сега, и двете да ги имаш, тогаш може ќе е комплетна среќата. Но и не мора.

Немање пристоен вовед се покрива со тоа што нема теми шо ги промениле животите на форумџиите? Ами така кажете, да си отворам теми од типот - Боза или француски клуч, i`ll even throw in comas and question mark...:zelen

После од кај 20 -30 кога ни се полни егото со нешто што мислиме дека сме станале, сме создале, титули некои што сме ги добиле( дипломи, работни функции и сл) тогаш се почнува со прибирање, да, сакаш љубов ама сакаш да има и кола, да сакаш љубов ама не е лошо да има викендичка на Шапка за викенд, сакаш љубов но сакаш и да излегувате по поелитни места....сакаш да има работа со солидна плата за да ти купи сваровски за роденден, нормално и да има љубов.
Е после 30 години се свеснува човекот и си вика животов е нешто повеќе од сваровски и викенд во солун. Тогаш се сфаќа дека доволно е да имаш прегратка од искрена личност покрај која чувствуваш дека можеш да го освоиш светот. Тешко за тие што никогаш тоа нема да го сфатат....И точно, ќе си бидат среќни со материјалната благосостојба бидејќи греота поинаква и нема да знаат и познаваат. Па размислете кој ќе биде посиромашен на крајот.

Зборував од женски аспект, зошто доста такви муабети имам слушнато и косата ми се кренала од толку многу “искрени“ љубови.
Истото е и од другата страна, машката. Кое машко ќе погледне прво во она девојче кое носи фармерки од пред неколку сезони, со патики адибас, и обетки од пластика?? Кога таму некаде карши неа стои дотерана тип топ старлета што си прави селфи со набузените усни?? Па машки сега се најголеми озборувачи...од глава до пети гледаат и скенираат. Ужас.

Било је некад, сад је све у аут :)

П.С. Не е ова генерално, не се сите исти, но се повеќе се и сме такви....за жал, и ме плаши.
Огорчената денешна јас...

Сварофски?! Тоа е веќе симптом на крајна размазеност (puke)

Немам нешто попаметно да додадам од зборовите на легенданиот Дерек Тротер кога го прашуваа околу тоа шо треба да очекува една жена од него...

When a woman goes out with me she is guaranteed three things - well four actually, but the fourth's an optional extra.
One: she's guaranteed a well dressed man.
Two: she is guaranteed a steak meal. :cool:
And she is guaranteed care and consideration.

Мислам дека секоја жена ги заслужува наведените работи по дифолт, па дури и ако е вегетаријанка. За остало, измислија рамноправност партизаните кога слегоа од планини и дојдоа во градовите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Не знам како во реалноста би се створила таква ситуација, може да подобјасниш?
Пример има некој лик 100К евра онака во некое ќоше стојат за ситни трошоци..... и досадно му е па тргнува да бара погоден пар кој ќе биде искушуван со парите или?!
Да бе :)...ко Роберт Редфорд во Непристоен предлог...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Де бе па ти па нов е не му замерувајте, а добра би била темава доколку се развие дискусија. :)


Во Македонија со љубовта можеш само да се сликаш.

Јас не би избрала ниту пари ниту љубов. Од тие две нешта можеш само животот да си го уништиш

Секој како што ги гледа работите во живот, ако заљубениот парот не е задоволен од состојбата во Македонија си ги собира куферите и наоѓа начин да замине на друго место, каде што мисли дека ќе го најде тоа што го бара! И ќе завршам еден прави многу, ама двајца прават чуда!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and escape