Младината денес

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
ајс имам 18 години не дека сум којзнај колку стра па солам памет и јас сум бил пијан некогаш, не велам не ама до таа меар секоја вечер да ме носат дома дане знам как осе викам, да повраќам по улици не тоа никако... а денешните деца од 14-15 или 16 годни па секоја вечер се дрва напраени излегуваме со другари кесејме нешто за пиење онака малце колку од мисла шо се вика ги гледаме деца мали уште млеко имаат на устата зеле пијат дали пијат и после ко ке си појди дома шо ке му речат родителите барво бе синко/ќерко? мене таак дете од 14 години да мисе врати пијано дома ке го затворам во подрум една недела и не се зафркавам озбилен сум..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 990Freak and Glorry

Badass

Истакнат Член
16 февруари 2012
63
87
333
26
Со оглед на тоа што и јас спаѓам во нив,ќе зборам со НИЕ.
Можам слободно да кажам дека сте се зае*бале гадно ако сте го оставиле светот на нас. Отиде се јабана!
Јебига,не сум оптимист,реалист сум,а како поминува времето се повеќе и повеќе отупуваме од влијание на Америчките срања кои ни го отупуваат мозокот со цел да почнеме да се делиме на сталељи,класи и да се створи хиерархија и да се поделеме по материјални средства.
Џабе е и да имаме строги родители,ограниченото општество и друштвото си го прават своето. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Nemirna.

Slatki4ka

Полноправен Член
17 февруари 2012
60
42
18
...Не дека сум голема кујзнае колку но сум во сериозните години од животот а за младинава денес??ха каква младина бре луѓе децава не знаат за игачки ,ниту пак за оние игри кога ги игравме ние како мали криенки , ластик , кога немавме телефони ниту компјутери ништо од оваа технологија..затоа сме и ние поздрави од овие шо се рагаат денес, сите тие технологии ги уништија децава , ха прво ке тргнам од бебињава се рагаат по 2 ипол кила, ние како бебинја бевме по 4 кила а овие денес... таман ке потпорасни седнува на компјутер ништо не го занимава друго па потоа носеле очила секако дека ке носат кога родителите не внимаваат на нив... ја почнав да излегувам од 8 одделение и тоа прв пат и си знаев времето кога треба да си одам за да можам повторно да излегувам наредниот викенд ..а сега овие само на социјалните мрежи се знаат, освен тоа почнаа и да се соблекуваат за facebook тоа е тоа..живот иде далје али како ке иди од лошо на полошо..
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Младината денес....која младина бе, на 10 години почнуваат да пушат цигари, на 12 губат невиност , на 15 веќе има мајки и татковци! Ви се молам, тоа се веќе возрасни луѓе, па според тоа под младина спаѓаат тие под 10! Кај отиде светов еј, ние на 12 години надвор со кал или со ластик сме си играле, машките со џамлии и топка, оди види ги децава на денешно време! Освен Фејсбук и компјутер ништо друго незнаат! Секоја чест за исклучоците што се интересираат да научат некој странски јазик,да идат на курс по компјутери,игранорна,модерен танц или било како да се образуваат.
 

Avona Vi

Истакнат Член
15 февруари 2012
493
630
93
младината денес е катастрофа.. секоја наредна генерација е се по забегана
ногу се напредни девојчињата.. излегуваат уште на 12 години, на 13 у штикли 15цм .. 14-15 години главни во дискотеките... фаќаат дечковци божем нема за нив некој да остане..да не зборуваме за тоа колку се сексуално активни.... ц.ц.ц.
јас на 14 години плачев со сестра ми да останам до 12.. а младината денес излегува у токлу.. седи до раните утрински часови... родителите не преземаат ништо во врска со ова... ги пуштаат на слобода уште сеа.. кога ќе наполнат 18 -19 години тие ќе имаат се проживеано, ќе и е досадно, и тогаш што?
 

Rusty

Истакнат Член
19 февруари 2012
27
17
303
Денешнава младина е ужасна.Има многу невоспитани деца што бегаат од училиште.што имаат по 20 неоправдани.Не велам дека ние не бегавме од часови,но не до толкава мера како денешниве деца.Имам 22 години и се чудам како можеше за толку кратко време да се променат толку многу работи во размислувањето на младата популација.Секој ден гледам на тв или на нет како некое дете удрило професор или наставник,како го мавало со нешто.Па кога јас бев средно не смееше да мрднеш на час,а сега си прават муабет на мобилни колку сакаат и професорот не смее ништо да му каже.Многу лоша е денешната ситуација.
 

Grim Reaper

Староседелец
14 февруари 2012
326
338
1,063
Here and there
Не дека и јас сум мн возрасен, али ова што го прават децата на 13-14 години е ненормално. Секоја вечер пијани, со цигари, женските со повеќе дечковци отколку мозок, сексуално активни, по кафичи итн. Јас на нивни години до 12 у град, после дома, тие сеа ги затвараат кафичите до 5 сабајле :eek: Лошо е ова со нив лошо... :nah