Книга или филм?

Книга или филм?


  • Вкупно гласале
    45

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
До сега на англиски дискутиравме што е подобро филмот или книгата. Јас сум дека книгата е подобра бидејќи е опишано повеќе, ги замислувате личностите и случките. Па и повеќето филмови се базирани на книги, ако не на книга базирани се на некој а скрипта.

кое ваше мислење и што преферирате?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kizzo

Avona Vi

Истакнат Член
15 февруари 2012
493
630
93
Повеќе преферирам книга, затоа шо самата можеш да си измислеш како некој ќе изгледа, има опишано повеќе детали.. можеш да читаш каде сакаш и кога сакаш..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
книга дефинитивно....
ќе ја издвојам книгата "Рањени орао" Мир - Јам
воодушевена сум од книгава јес да е 500 страни ама убаво напишано со емоции..
го имам гледано и филмот, иако го даваа во неколку епизоди...ама многу од сцените се скратени...а баш тие ја даваат најинтересната содржина како во книгата така и во филмот:rolleyes
 

The_melnicanecot

Истакнат Член
16 февруари 2012
237
392
363
37
Скопје
Книгата ти ја нуди можноста да бидеш режисер, но филмот може да те остави без здив.
Книга преферирам - во склоп со мојата фантазија поубаво ми делува
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Подеднакво уживам во двете. Особено кога за една прича постојат и книга и филм.

Секогаш ме фасцинирало како луѓето гледаат, доживуваат и имаат различна имагинација за нешто кое што двајцата го гледаме или читаме. Уште од мала јас го анализирав дејствието, а другарка ми повеќе пажња даваше на изгледот и гестакулациите на глумците во филмот.
Истото е со книга, разбрана на различен начин со замислено дејствие за што пола свет сигурно машта другачије.
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Не можам да изберам, и филмот и книгата си имаат предност и сопствена убавина. Читам постојано книги и ја обожавам слободата, но филмот знае да ме восхити посилно.
потполно се согласувам ,го делам истото мислење..:)
 

Eva

Староседелец
19 февруари 2012
107
100
1,043
Книга е подобро. Тука е оргиналот а во филм можат да кратат сцени. Во книга, она што го читаш можеш да си го преставуваш светот на свој начин. И се појавуваат вистински чуства. Сепак како и да е имаат и двете работи свои убавини.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludaca and Selma