Зошто (не) ја сакам државава?

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Зошто ЈА САКАМ државава?
SONCE_WALLPAPER_650964627_491189085.jpg
Е вака овде ќе напишеме работи заради кој ја сакаме нашата држава, т.е. работи кој ни се допаѓаат во неа:
  • Заради убавите предели
  • Убавите Цркви и Манастири
  • Нејзината Историја
  • Убавата Храна
  • Традициите и богатата култура
  • Тука сум се родил
Може за некој друг и не е нешто посебна, ама мораме да ја сакаме и цениме без разлика. Ако не се цениме прво самите од кој друг да очекуваме да не цени? :)

Контра тема на оваа: http://forum.crnobelo.com/threads/Зошто-НЕ-ЈА-САКАМ-државава.786/

Ова ќе биде контра тема на оваа http://forum.crnobelo.com/threads/Зошто-ЈА-САКАМ-државава.785/ и ќе кажете што ве нервира/не ви се допаѓа во оваа држава...

  • Нешто што ме нервира во оваа држава е народот..
  • Заради тоа што нема работа (многу партиските вработувања, а не според квалитетот..)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Minella, Marick14 and Caci

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
ја сакам држава зашто тука невработените најмногу работат, зашто и оние шо работат земаат најмногу плата до 300 евра а трошат по 500 евра во месец... ја сак мземјава за штука е најплодната земја а сите гладуваат.. ја сакам земјава за што све е у пм појде уште одамна ма никој не се жали... ја сакам земјава за што е посебна...
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
30
Струмица
Не ја сакам поради големите неправди што ги има во неа
поради народот што нема друга работа освен да озборува
поради немањето плати и работа
поради чекањето во болници
поради многу работи што не ми текнуваат сега во моментот :banghead
 

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
Затоа што тука сум се родила, тука се закопани моите претци. Ја сакам поради нејзината историја. Поради нејзините убавини, прекрасни места. Можам да си набројувам цел ден :) толку нека биде.
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
30
Струмица
Некако послабо оди сакањето од мразењето :D па јас ја сакам поради тоа што тоа е мојата татковина, поради надежта дека еден ден ќе биде и Македонија нешто повеќе, поради убавините што ни ги пружи, поради мистериите и богатствата што ги крие.. :sreken
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
И мене не ми се допаѓа заради партиските вработувања.
Заради тоа што стоиме во место 20 години. Не напредуваме.
Ниските плати.
Народот. Има и исклучоци, но ретки се тие што гледаат вистинско пријателство, има многу измамници итн да не должам многу.
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
сакам гу и тој мноо, иако сам локал патриота пред сфе....
сакам гу због традицију,етно елементи,убави планине,езеро охридско,галичник,форум овј луд....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Caci

ema09

Истакнат Член
18 февруари 2012
226
411
63
Ја сакам Македонија оти само дома си е дома ... како тука сонцето никаде не свети шо би текол Владо Јаневски.. ја сакам Македонија оти сум горда на сето она што се пторудиле да го напрат нашите предци ... ја сакам поради што сме мала држава а луѓе со големи срце .. оти никаде на светот го нема овој топло настроен народ ... Оти во некои развиени земји имаат се .. но немаат време родителите да го гушнат своето дете .. имаат пари .. но само за пари живеат .. а тука е поинаку можеби го немаме сето она материјално богатсво но имаме многу повеќе ... имаме богатсвто кое не се троши .. знаеме што е љубов .. кон семејството .. знаеме како е да си заедно и кога ке немаш многу и кога ке немаш ништо ...ЗАТО ЈА САКАМ МАКЕДОНИЈА
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Minella and parvati