Фитнес - прашања, одговори, заблуди, совети, мотивација...

Колку пати неделно вежбате?

  • Еднаш неделно

    Гласови: 8 6.8%
  • 3-5 пати неделно

    Гласови: 62 52.5%
  • Секој ден во неделата

    Гласови: 28 23.7%
  • Не вежбаам воопшто

    Гласови: 20 16.9%

  • Вкупно гласале
    118

Dr.Gonzo

Истакнат Член
23 февруари 2012
652
1,916
393
Fukushima
www.gonzo.com
За 1 недела бе пријателе што очекуваш не знам. И мислам дека многу е слабо на најлесно ниво, барем на средина намести. Ако ти е тешко да тргнеш на потешко, почни на полесно ниво и додека веслаш пробај појачувај или некој друг нека ти појачува.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LMFAO

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
(facepalm)
Ај со здравје да си го користиш.
Јас пак викам,чекај да видам што ке каже темава со орбитреков во врска со модата и убавината.
Диети и совети околу диети мислам дека можеш да погледнеш овде
http://forum.crnobelo.com/forums/Диети.37/
или пак нешто можеш и овде
http://forum.crnobelo.com/forums/Исхрана.23/
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche and LMFAO

m.o.p.

Активен Член
14 февруари 2012
348
221
43
34
Чајџилница
Внимавај на исхраната леб не јади ,на секој тренинг зголемувај го нивото на отпор се потешко и потешко ставај на тоа машината ,и уклучи стомачни и склекови би ти препорачал
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Elena and LMFAO

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Прво за Орбитрек Елит... не дозволувај многу да ти се качуваат на него, ако сакаш да те издржи повеќе време.
Второ од 30-тата минута телото почнува да согорува масни наслаги за било која кардио вежба.
За една недела неможе да очекуваш било какви резултати со било каква диета.
Четврто, исхраната ти е основа која мора да ти е составена за твоите дневни потреби од калории(извори на енергија) протеини, јаглехидрати, масти.
И запомни нема ништо кратко и преку ноќ кое ќе те додеве до тело кое го посакуваш. Само напорна работа и време.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady*, LMFAO and Bibi@

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
27
Куманово
Другар Trajche се убаво ти објасни, но јас само ке ти кажам дека ако се потиш немора да значи дека намалуваш масни наслаги. Измери се со дигитална вага, после потење измери се пак, оди напиј се половина чаша вода, истоо. Ако се потиш немора да значи дека симнуваш масни наслаги, тоа е сложен процес да не ти објаснувам сега Биологија ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LMFAO

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
Прво за Орбитрек Елит... не дозволувај многу да ти се качуваат на него, ако сакаш да те издржи повеќе време.
Второ од 30-тата минута телото почнува да согорува масни наслаги за било која кардио вежба.
За една недела неможе да очекуваш било какви резултати со било каква диета.
Четврто, исхраната ти е основа која мора да ти е составена за твоите дневни потреби од калории(извори на енергија) протеини, јаглехидрати, масти.
И запомни нема ништо кратко и преку ноќ кое ќе те додеве до тело кое го посакуваш. Само напорна работа и време.
Во каталогот што ми го дадоа со Орбитрекот пишува дека препорачливо било да се вежба по 30 мин. 4 дена во неделата. (:|
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
А која диета ја препорачувате?

Не гледај диети од интернет, или од било каде каде што некој ослабел, секое тело си е различно, секој има различни потреби од протеини, хидрати и масти. Да би ти одговорил најсоодветно морам да се знаат некои предуслови, како се храниш предходно и моментално, висина, килажа, години и тн.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and LMFAO

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
27
Куманово
Еве што ти е потребно па ти што ти се јаде јади, дневно ти треба одреден број на калории (помножи ја твојата тежина со 33 и ке добиеш колку калории ти се потребни дневно) ако сакаш диета одземи около 1000-1500 калории. Имаш таму уште постови за тоа гледај и ке видиш. Неможам веќе за исхрана бидејќи е офтопик, само би ти препорачал во никој случај да не ја користиш Аткинсонова диета(мислам дека така и беше името).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LMFAO