Tool

Тој

Полноправен Член
3 март 2012
44
61
18
Нема да ве замарам со небитните информации за нив, што не се за нивната филозофија или музика.

Строго се против религиите и/или другите масовни организации со лидер. Не сакаат следење или величење на некој лик. Затоа и не сакаат да имаат големи фанови иако не успеваат во тоа, па дури и некои ги нарекуваат богови, им прават нивна „религија“ - што е многу иронично со оглед на филозофиите на тул.
На некој настап, пејачот викал како овца и не пеел бидејќи дознал дека местото каде што настапуваат е држен од L.Ron.Hubbard (скиентологија).

Немаат спотови и снимени настапи од нив бидејќи не го продаваат својот лик или имиџ, ја продаваат музиката.

Во настапите во живо имаат повеќе светлосни ефекти и они (барем пејачот) се крие што е можно повеќе. Бидејќи битна е музиката, кого го интересира како изгледа изведувачот (ах, да, скоро сите ги интересира тоа)

Не сакаат на настапите копиљаци што идат само за да се шуткаат и што не ја слушаат музиката. Нивната музика според нив е „a journey“ - како сакаш помини го тој пат.


Ојте на гугл и јутјуб и најдете си повеќе информации за нив. А ја темава ја отворив за да се пофалам колку сум dark, mysterious и паметен со тоа што ги слушам алативе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: phantomfusionbass

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,927
1,133
некаде во длабочините на темнината
Нема да ве замарам со небитните информации за нив, што не се за нивната филозофија или музика.

Строго се против религиите и/или другите масовни организации со лидер. Не сакаат следење или величење на некој лик. Затоа и не сакаат да имаат големи фанови иако не успеваат во тоа, па дури и некои ги нарекуваат богови, им прават нивна „религија“ - што е многу иронично со оглед на филозофиите на тул.
На некој настап, пејачот викал како овца и не пеел бидејќи дознал дека местото каде што настапуваат е држен од L.Ron.Hubbard (скиентологија).

Немаат спотови и снимени настапи од нив бидејќи не го продаваат својот лик или имиџ, ја продаваат музиката.

Во настапите во живо имаат повеќе светлосни ефекти и они (барем пејачот) се крие што е можно повеќе. Бидејќи битна е музиката, кого го интересира како изгледа изведувачот (ах, да, скоро сите ги интересира тоа)

Не сакаат на настапите копиљаци што идат само за да се шуткаат и што не ја слушаат музиката. Нивната музика според нив е „a journey“ - како сакаш помини го тој пат.


Ојте на гугл и јутјуб и најдете си повеќе информации за нив. А ја темава ја отворив за да се пофалам колку сум dark, mysterious и паметен со тоа што ги слушам алативе.
глеј вака
тоу се алтернативен психоделичен метал
( сакав да отворам тема за нив али мислев дека нема никој да кометира )
пошто многу малку луѓе ги знаат и слушаат
нивната музика е нешто шо неможе некој да го свири и кипира....за да ги слушаш треба да бидеш изнаслушан на бендови и бендови...пошто ако почнеш онака да ги слушаш...ке иде со зборовити ( интересна музика имаат добри ефекти ово оно )
додека тул имаат добра музика со ненормални текстови....т.е. тешко разбирливи...
иначе имаат спотови...никогаш не се покажуваат на спотови :)
неможеш ниту концерт да му најдеш на нет....можеби има али не ми се веруе...
како и да е бендов е ненормално добар :)
 

Тој

Полноправен Член
3 март 2012
44
61
18
иначе имаат спотови...никогаш не се покажуваат на спотови :)
неможеш ниту концерт да му најдеш на нет....можеби има али не ми се веруе...
Да, да. На тоа мислев, дека не се покажуваат :)
Инаку јас само една снимка од Sober (во 93-та мислам) имам најдено каде што е професионално снимана.
А овие информацииве што ги напиша ти ни малку не ми се битни, па затоа и не ги пишав :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,927
1,133
некаде во длабочините на темнината
Да, да. На тоа мислев, дека не се покажуваат :)
Инаку јас само една снимка од Sober (во 93-та мислам) имам најдено каде што е професионално снимана.
А овие информацииве што ги напиша ти ни малку не ми се битни, па затоа и не ги пишав :)
го кажав тоа за да ги запознаам другите со бендот :)
сепак не се баш лесен бенд за слушање:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Тој

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Ојте на гугл и јутјуб и најдете си повеќе информации за нив. А ја темава ја отворив за да се пофалам колку сум dark, mysterious и паметен со тоа што ги слушам алативе.

а шо демек јас ако не ги слушам не сум паметен колку тебе...? мајтап малку.. инаку тоа нема врска дали си паметен или не , сепак се работи за личен избор...
малку сум оф топик ама јбг..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and cakar_ulav

Ice_Man

Староседелец
16 февруари 2012
440
236
1,053

сум слушал песни од нив,али не сум некој фан,,, тие ли иммаа школо за секој од инструментите што го свират или ?
 

Тој

Полноправен Член
3 март 2012
44
61
18
а шо демек јас ако не ги слушам не сум паметен колку тебе...? мајтап малку.. инаку тоа нема врска дали си паметен или не , сепак се работи за личен избор...
малку сум оф топик ама јбг..
Абе да, убаво ќе беше сите да размислуваа како тебе :)

Има многу предасуди, оти нели тие што слушаат турбо фолк се сељаци и глупи, а тие што слушаат андерграунд „паметна“ музика се паметни :)
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
па и јас слушам реге ама се дешава често да одам во кафана и да кренам реце д се веселам на синан сакич така да кај мене не функционира тоа за глупи или паметни... музика си е музика кој шо ска нека си слуша...
инаку прв пат слушам за овие дечкии шо знма не ме влечи многу многу музикава.. ваљда до мене е проблемот...
 

Тој

Полноправен Член
3 март 2012
44
61
18
Тоа е тоа. Што друго да кажам. Секогаш ќе има такви предрасуди. Па дури и дека за тие што слушаат реге „пафкаш, а?“, или кога ќе кажеш слушам реге и одма ти кажуваат „no woman no cry боб марли е ѕвер еј лелел“.

Не ти се свиѓаат, немаш таков вкус - никому ништо :) Повеќе среќа нареден бенд