Nirvana

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,077
1,153
Wind Of Change
Ја сакам песнава ја имам ставено на аларм и покрај тоа што ме буди сабајле не ја мразам:)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево


Да не беа Melvins кои го влечкаа Курт насекаде со нив, жими таквото ќе постоеја Nirvana. Не ми се нешто којзнае што, ама не се лоши. Има многу подобар гранџ од нивниот.
 

annazac

Истакнат Член
2 август 2012
30
13
108
една од легендарните рок групи во историјата на музиката,без нив рокот не би бил тоа што е денес...
 

Bleach

Истакнат Член
23 декември 2012
146
257
173
Heart-Shaped Coffin
rock-n-roll-is-freedom.tumblr.com
Столбот на гранџот! Легенди! Ма колку и да напишам за нив е малку.
Знам дека ги слушам уште од кога знам за себе, т.е моите родители ги слушале па љубовта кон нив ми ја пренесле и мене.:sram
Не можам да издвојам песни, сите ме гаѓаат в срце, ама можам да го издвојам нивниот прв албум Bleach, кој многу ми значи. (inlove)

Иначе, ги имам читано Heavier Than Heaven и Kurt Cobain Journals и факт е дека Курт имал суицидални мисли, ама мислам дека во неговата смрт голем удел има Кортни Лав, неговата жена. Можеби се лажам, ама ете, тоа е моето мислење. (worried)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: FranZ Ferdinand

Anacal

Полноправен Член
19 јануари 2013
45
29
18
Можам да кажам дека Нирвана ми се едни од најомразените бендови некогаш што постоеле.

Не ме интересира ниту нивната дискографија, ниту тоа како умрел Курт, ниту кои им се постигнувањата, ни ништо. Според мене Нирвана е преценет бенд. Секој втор им е „фан“, а всушност единствена песна што им ја знаат е Smells like teen spirit и толку. Тоа не е фан, а такви ги има премногу и најверојатно поради тоа и го мразам бендов.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

FranZ Ferdinand

Истакнат Член
26 февруари 2012
73
113
333
Можам да кажам дека Нирвана ми се едни од најомразените бендови некогаш што постоеле.

Не ме интересира ниту нивната дискографија, ниту тоа како умрел Курт, ниту кои им се постигнувањата, ни ништо. Според мене Нирвана е преценет бенд. Секој втор им е „фан“, а всушност единствена песна што им ја знаат е Smells like teen spirit и толку. Тоа не е фан, а такви ги има премногу и најверојатно поради тоа и го мразам бендов.
Секој втор им е „фан“ ја незнам што подразбираш по фан да си на бенд,ако мислиш дека ако слушниш една песна од некој бенд и си фан добро ,oти Нирвана имат 84песни-и ако е знаеш само Smells like teen spirit тоа не е фан,и ко прво така е и со повеќе бендови како пример Metallica имат над 110 песни а ти сигурно само е знајш Nothing Else Matters е тоа богами не фан,си пишала( го мразам бендов ''Нирвана'":mad: )ако ги мразиш и не се разбираш од рок музика продолжи си да го слушаш (Аца Лукас);) ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe

Anacal

Полноправен Член
19 јануари 2013
45
29
18
Секој втор им е „фан“ ја незнам што подразбираш по фан да си на бенд,ако мислиш дека ако слушниш една песна од некој бенд и си фан добро ,oти Нирвана имат 84песни-и ако е знаеш само Smells like teen spirit тоа не е фан,и ко прво така е и со повеќе бендови како пример Metallica имат над 110 песни а ти сигурно само е знајш Nothing Else Matters е тоа богами не фан,си пишала( го мразам бендов ''Нирвана'":mad: )ако ги мразиш и не се разбираш од рок музика продолжи си да го слушаш (Аца Лукас);) ...

Дечко, си кажав свое мислење за групата. Кажав дека секој втор им е „фан“ оти им ја знаат песната Smells like teen spirit. И сам си кажа дека некој не е фан ако им знае само една песна. Прави фанови се оние кои ги знаат сите песни на омилената група без разлика дали се 20 или 200. И искрено не се замарам со тоа да им знам песни на Нирвана или Металика или на бендови кои не ме интересираат, но сепак далеку од тоа дека го слушам Аца Лукас. ;)
 

radioactive

Истакнат Член
14 април 2013
54
39
118
Smells like teen spirit станува веќе досадна, ако си веќе Нирвана фан сигурно таа нема да ти биде омилена песна. Ги имам преслушано во 2ра година средно (особено Unplugged), ми се допаѓа coverot на Where did you sleep last night и таа изведба ми е една од најслушаните.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
radioactive
Скушни го ова. Извадена е гитарата само за да се осети подобро ова. Подоцна продуцентот мислел дека е подобро да се отстрани и го нема во студиската снимка.