Investigation discovery (ID)

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Investigation discovery или ID. e телевизиски канал достапен во неколку европски земји, канал со крими жанр, кој опфаќа теми како исчезнатите лица, убиства, ладни случаи и историски криминал, како и документарни филмови за форензички истраги.
Програмава ми е омилена, заедно со емисиите на нејзе, па еве тука може да искоментираме некои од нив како на пример:
Evil, I
Dedly women
Мost evil
i almost Got away with It
Dr G
A haunting
Scorned
Mystery Diagnosis
Street Patrol
Real Emergency Calls
Who On Earth Did I Marry?
 

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Ми го погоди омилениот канал дефинитивно последнава година дена.Многу од нивните емисии ги гледам.Еве ги моите неколку омилени и нешто накратко за нив:
1.Мistery diagnosis-тука секогаш станува збор за некои многу ретки болести,дијагнозата е секогаш тешко да се постави и да се открие.
Во секоја епизода има две медицински мистерии.
Многу поучна,интересна и сигурно ќе ви го привлече вниманието.
2. Dedly women-станува збор за жени убијци,кои ладнокрвно на многу свиреп и суров начин убиваат.
Секоја епизода се занимава со три приказни , преку реконструкции.
3.A haunting-претходо многу ја гледав,сега поретко.Имено станува збор за паранормални појави,најчесто се во прашање духови,демони,и некои натприродни сили.
4.I almost got away with it-емисија каде се трага по убијци,силувачи.Серијата се базира на вистински приказни за луѓе кои извршиле злосторства,бегале меѓутоа на крајот се фатени.

И останатите ги гледам кога имам време ама овие ми се едни од подобрите од ID.
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Едн од омилени канали, заедно сс Discovery. Не е битно која емисија е на телевизор, увек гледам што и да има, убиства, истраге, форензичари, дрогираши све по ред. Од много гледање тија работе чини ми се дека можу да извршу перфектно убиство, без докази да оставу....:D
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Едн од омилени канали, заедно сс Discovery. Не е битно која емисија е на телевизор, увек гледам што и да има, убиства, истраге, форензичари, дрогираши све по ред. Од много гледање тија работе чини ми се дека можу да извршу перфектно убиство, без докази да оставу....:D
Немој... Не гледај ако те тера на такви мисли :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hkakashi

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Мојот ценет кабелски провајдер е фокусиран на балкански „музички“ програми, па емисиите од ID си ги гледам на интернет.
A haunting ми е многу интересна, ама зашто навечер ми фуфка, си ги гледам поретко и стриктно преку ден.
Интересна ми е и Unusual Suspects, aма во последно време највеќе гледам Solved зашто ми прави мерак да знам дека психопатите завршиле зад решетки.

Две психо-персони кои ми останале во сеќавање, се овие:
Страшно. :x
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп* and violetmoon

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Dates From Hell во која иначе се раскажува за убиства, тортури, малтретирања и киднапирања што се случиле за време на состаноци (обично состаноци на слепо и сторителот е еден од партнерите, ама не мора да значи) имаше една епизода која ја запамтив највеќе, башка и пуштив солза две дур гледав.

Дечко и девојка, млади, заљубени, решиле за прв пат да излезат заедно, сами, нешто како состанок кој долго го планирале.
Девојката раскажува цело време иначе.. Колку биле заљубени, колку се почитувале и што се не планирале... Се до текот на случката.

Решиле да одат на премиера на The Dark Knight пошто двајцата го сакале Бетмен, сакале и таков тип филмови, небитно..
Се спремале со денови и кога дошол денот за во кино, седнале спремни да гледаат, пред нив, и пред многубројната публика се појавил човек облечен како специјалец, со разни оружја и почнал да пука на сите страни. Девојкава кажува како дел од луѓето испаничено избегале, дел испопаѓале мртви, а дечко и (кој бил бивш војник) и рекол да легне на земја, а тој легнал над неа. Не ни била свесна што се случува, ни па испаничена нешто посебно, зошто мислела дека нема шанси да ги види или да стигне некој куршум до нив. Цело време му шепотела на дечко и...
После неколку моменти, кога се се стишило и откако се осигурала дека убиецот не е веќе таму и кога го повикала дечко и да заминат и дека конечно се спасени, видела дека уствари дел од куршумите го погодиле и дека одамна е мртов.

И цел тек на приказната понатаму, на сите ви е позната за масакрот во Колорадо. Колку жртви имало, која била причината, кој бил лудакот, жртвите, животот понатаму....
Мене лично епизодава ме погоди ептен, посебно после солзите на девојката, после цело раскажување, се осетив како и јас да сум била дел од животот на тоа момче и како лично да го познавав. Ептен ми падна жал.
Не можам да ја најдам на нет никако, ако некој го заинтересира:
Сезона 2 од Dates From Hell епизода 4 - Dark Knight.

И девојката и дечкото во спојлерот.
jon-blunk.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Dates From Hell во која иначе се раскажува за убиства, тортури, малтретирања и киднапирања што се случиле за време на состаноци (обично состаноци на слепо и сторителот е еден од партнерите, ама не мора да значи) имаше една епизода која ја запамтив највеќе, башка и пуштив солза две дур гледав.

Дечко и девојка, млади, заљубени, решиле за прв пат да излезат заедно, сами, нешто како состанок кој долго го планирале.
Девојката раскажува цело време иначе.. Колку биле заљубени, колку се почитувале и што се не планирале... Се до текот на случката.

Решиле да одат на премиера на The Dark Knight пошто двајцата го сакале Бетмен, сакале и таков тип филмови, небитно..
Се спремале со денови и кога дошол денот за во кино, седнале спремни да гледаат, пред нив, и пред многубројната публика се појавил човек облечен како специјалец, со разни оружја и почнал да пука на сите страни. Девојкава кажува како дел од луѓето испаничено избегале, дел испопаѓале мртви, а дечко и (кој бил бивш војник) и рекол да легне на земја, а тој легнал над неа. Не ни била свесна што се случува, ни па испаничена нешто посебно, зошто мислела дека нема шанси да ги види или да стигне некој куршум до нив. Цело време му шепотела на дечко и...
После неколку моменти, кога се се стишило и откако се осигурала дека убиецот не е веќе таму и кога го повикала дечко и да заминат и дека конечно се спасени, видела дека уствари дел од куршумите го погодиле и дека одамна е мртов.

И цел тек на приказната понатаму, на сите ви е позната за масакрот во Колорадо. Колку жртви имало, која била причината, кој бил лудакот, жртвите, животот понатаму....
Мене лично епизодава ме погоди ептен, посебно после солзите на девојката, после цело раскажување, се осетив како и јас да сум била дел од животот на тоа момче и како лично да го познавав. Ептен ми падна жал.
Не можам да ја најдам на нет никако, ако некој го заинтересира:
Сезона 2 од Dates From Hell епизода 4 - Dark Knight.

И девојката и дечкото во спојлерот.
jon-blunk.jpg

Ja имам гледано,епизода исполнета со многу емоции и солзи,и додека ја гледав просто неможев да поверувам колку малку е потребно да ни се смени животот за неколку минути,и тоа на начин кој не би го помислиле никогаш.
Некако се надевав на почетокот дека можеби ќе преживее дечкото,ама за жал не се случи тоа.
Сепак мило ми е што барем девојката успеа да се извлече,иако тоа што го преживеа не верувам дека ќе успее да го заборави.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Уште ми е овој еден од поомилените канали ама веќе почнаа да се повторуваат со емисиите.Ретко се случува да начекам некоја која ја немам гледано претходно.
Oсвен тоа баш ми фалат A haunting i Mystery diagnosis,али се надевам дека ќе ги пуштат пак у скоро време.