1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

gif слики

Дискусија во форумот 'Дводимензионална уметност' започната од Selma, 4 април 2012.

 1. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Анимација е техника во која секоја слика од еден филм се произведува индивидуално, дали преку генерација како сметач|компјутерска графика, или преку фотографирање на цртани слики, или преку континуирано нанесување мали измени на еден модел и фотографирање на резултатот. Кога сликите се поврзани и резултантниот филм се гледа на брзина од 16 или повеќе слики на секунда, се создава илузија на континуиранодвижење. Создавање на еден таков филм претставува напорен процес, иако развивањето на компјутерска анимација прилично го забрзува процесот.
  Графички формати како GIF, MNG и Flash овозможуваат анимации на компјутер или на интернет.

  преземено од wikipedia.org

  Правете ли анимации?
  Со кои програми работите?
  Кои програми за анимација би ги препорачале?
  Поставете некои ваши анимации или некои што ви се допаѓаат.
   
  На The Tramp му/ѝ се допаѓа ова.
 2. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Утнато е на википедија :) Треба 24 или 25 слики во секунда за да се гледа како филм. :) Не сум правел до сега анимации, а баш би сакал да правам и ако има некој аниматор овде, нека пише некој совет. :)
   
  На emzzy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  Првиот македонски 3Д анимиран филм ....
  имаше промоција во декември ....
  [​IMG]
  Снежна приказна е независен проект на тројца млади луѓе од битола инаку мои идни колеги, кои својата замисла ја преточија во анимиран филм, чија промоција ке биди вечерва во Центарот за култура – Битола во 20 часот.Ова е нивен прв ваков проект а исто така ова е првиот македонски 3Д анимиран филм за кој самите автори велат дека идејата за овој филм е да се поттикни свеста кај луѓето , да не бидат толку мрзливи зашто без разлика колку се богати или сиромашни се додека се мрзливи се несреќни. За правењето на филмот им биле потребни окулу 3 месеци по 6-7 часовна секојдневна макотрпна работа на сите тројца, Антонио, Михаил и Јетон,работа која на крај се исплатила.
  [​IMG]
  Поддршка за реализирање на овој проект добиле од СОТУ Ѓорѓи Наумов ( моето а и нивно училиште) , општината на град Битола и секако голем број на фирми кои помогнале сонот да стане јаве.. Искрено мене лично многу ми е криво што вечер не можам да присутвувам на првата промоција поради приватни обврски, но во понеделник во 12 часот ке има промоција и во техничкото училиште , па таму ке бидам сигурно, а вие другите вечер обавезно во 20 часот да бидите во домот на културата и да го проследите филмот зашто ги знам дечките, знам дека се вредни идека ова ке биде супер проект и знам дека нема да зажалите ако одите на промоцијата. Искрени честитки до автори и ви посакувам успех во иднина и што повеке вакви филмови во иднина па ајде да ве гледам на промоција на некој холивудски филм..
   
  На The Tramp и Selma им се допаѓа ова.
 4. ScoobyDoo

  ScoobyDoo Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  386
  Допаѓања:
  677
  [​IMG]
   
  На gabi96 и КрисТина К. им се допаѓа ова.
 5. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
 6. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  [​IMG]
   
  На Roxelana, i_wanna_fly, melpomena и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Snow

  Snow Староседелец

  Зачленет на:
  29 април 2012
  Мислења:
  677
  Допаѓања:
  440
  Како што пишува во насловот, овде постирајте ваши рандом .gif слики :)
  Сум видел и на други форуми вакви теми, па мислев и овде фали малце хумор :) Јас ќе постирам по неколку секој ден, па и вие покажете што имате :)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Alley3112 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  хахахах.... колку се смешни
  [​IMG]
   
 9. The_countess

  The_countess Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 јуни 2012
  Мислења:
  441
  Допаѓања:
  547
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Има ваква тема :) сега ќе ги спојам
   

Сподели: