gif слики

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Анимација е техника во која секоја слика од еден филм се произведува индивидуално, дали преку генерација како сметач|компјутерска графика, или преку фотографирање на цртани слики, или преку континуирано нанесување мали измени на еден модел и фотографирање на резултатот. Кога сликите се поврзани и резултантниот филм се гледа на брзина од 16 или повеќе слики на секунда, се создава илузија на континуиранодвижење. Создавање на еден таков филм претставува напорен процес, иако развивањето на компјутерска анимација прилично го забрзува процесот.
Графички формати како GIF, MNG и Flash овозможуваат анимации на компјутер или на интернет.

преземено од wikipedia.org

Правете ли анимации?
Со кои програми работите?
Кои програми за анимација би ги препорачале?
Поставете некои ваши анимации или некои што ви се допаѓаат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Анимација е техника во која секоја слика од еден филм се произведува индивидуално, дали преку генерација како сметач|компјутерска графика, или преку фотографирање на цртани слики, или преку континуирано нанесување мали измени на еден модел и фотографирање на резултатот. Кога сликите се поврзани и резултантниот филм се гледа на брзина од 16 или повеќе слики на секунда, се создава илузија на континуиранодвижење. Создавање на еден таков филм претставува напорен процес, иако развивањето на компјутерска анимација прилично го забрзува процесот.
Графички формати како GIF, MNG и Flash овозможуваат анимации на компјутер или на интернет.

преземено од wikipedia.org

Правете ли анимации?
Со кои програми работите?
Кои програми за анимација би ги препорачале?
Поставете некои ваши анимации или некои што ви се допаѓаат.
Утнато е на википедија :) Треба 24 или 25 слики во секунда за да се гледа како филм. :) Не сум правел до сега анимации, а баш би сакал да правам и ако има некој аниматор овде, нека пише некој совет. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Првиот македонски 3Д анимиран филм ....
имаше промоција во декември ....
snow-story-300x238.jpg

Снежна приказна е независен проект на тројца млади луѓе од битола инаку мои идни колеги, кои својата замисла ја преточија во анимиран филм, чија промоција ке биди вечерва во Центарот за култура – Битола во 20 часот.Ова е нивен прв ваков проект а исто така ова е првиот македонски 3Д анимиран филм за кој самите автори велат дека идејата за овој филм е да се поттикни свеста кај луѓето , да не бидат толку мрзливи зашто без разлика колку се богати или сиромашни се додека се мрзливи се несреќни. За правењето на филмот им биле потребни окулу 3 месеци по 6-7 часовна секојдневна макотрпна работа на сите тројца, Антонио, Михаил и Јетон,работа која на крај се исплатила.
231179_1738813030960_1257687862_31513184_6488928_n-300x225.jpg

Поддршка за реализирање на овој проект добиле од СОТУ Ѓорѓи Наумов ( моето а и нивно училиште) , општината на град Битола и секако голем број на фирми кои помогнале сонот да стане јаве.. Искрено мене лично многу ми е криво што вечер не можам да присутвувам на првата промоција поради приватни обврски, но во понеделник во 12 часот ке има промоција и во техничкото училиште , па таму ке бидам сигурно, а вие другите вечер обавезно во 20 часот да бидите во домот на културата и да го проследите филмот зашто ги знам дечките, знам дека се вредни идека ова ке биде супер проект и знам дека нема да зажалите ако одите на промоцијата. Искрени честитки до автори и ви посакувам успех во иднина и што повеке вакви филмови во иднина па ајде да ве гледам на промоција на некој холивудски филм..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp and Selma

Snow

Староседелец
29 април 2012
677
440
1,073
Марс
Како што пишува во насловот, овде постирајте ваши рандом .gif слики :)
Сум видел и на други форуми вакви теми, па мислев и овде фали малце хумор :) Јас ќе постирам по неколку секој ден, па и вие покажете што имате :)
zpXHW.gif

2010_12_07_15_56_lolsnaps_com.gif

dancefail-12.gif

img4d9187a073785.gif

%D0%B3%D0%B8%D1%84%D0%BA%D0%B8-65227.gif

tumblr_lhys6gj0TP1qhgi6ao1_400.gif

Fisherman-pushes-dog-lake-karma.gif

boy_jumping.gif

Iphone%2B8.gif

42c6556e2d2e.gif

funny-gifs-girls-will-be-girls.gif
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alley3112