45 секунди ручек со Јован

  • Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Ако гледаме за рецепт конкретно, да бидеме реални: да побараш маж да ти зготви макарони, најверојатно ќе ги свари, ќе изренда сирење и ќе помине со кечап одозгора. Не дека тоа е лошо, но ете, едно просто јадење на малку поубав начин зготвено. Мене многу шарм ми има во стилот на снимање, кадрите, фокусот,... што знам.
 
  • Like
Reactions: BlackTulip

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
хаха , хумор ваљда, начин на објаснување, барем за мене, со лазањине веќе пробано е :D плус , подобро би сакала крако и слатко - објаснување одколку-цитирам " земете го миксерот, уклучете во го струја миксерот, матете на прва брзина , исклучете го миксерот... |-( oh thanks for telling that
Од моето скромно готвачко искуство понекогаш е многу важна брзината на миксерот и такви ситни детали понекогаш се клучни. Е, а овој е поарен нели? Ти кажува дека макарони се варат во вода (замисли!) и дека стек се пржи во тава.

Ако гледаме за рецепт конкретно, да бидеме реални: да побараш маж да ти зготви макарони, најверојатно ќе ги свари, ќе изренда сирење и ќе помине со кечап одозгора. Не дека тоа е лошо, но ете, едно просто јадење на малку поубав начин зготвено. Мене многу шарм ми има во стилот на снимање, кадрите, фокусот,... што знам.
Многу сум против генерализации и особено ме нервира што женскиот род многу потценува кога е во прашање готвењето. Ај да пробам у твој стил.
Да бидеме реални од женско да побараш да ти зготви макарони, најверојатно ќе ги свари и ќе изренда сирење или ќе стави туна и ќе ги помине со кечап.
Не знам што очекуваш некој по дома да прави од макароните, сигурно не ги става во чкембе-чорба.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,995
9,625
1,683
Normandy
Јас стварно не можам да разберам како ви е интересно и special што некој сварил макарони, брокули или издробил кромид.
Признај, sith си ја гледал емисијата па не ти отворило барем малце апетит :zelen

Ако гледаме за рецепт конкретно, да бидеме реални: да побараш маж да ти зготви макарони, најверојатно ќе ги свари, ќе изренда сирење и ќе помине со кечап одозгора. Не дека тоа е лошо, но ете, едно просто јадење на малку поубав начин зготвено. Мене многу шарм ми има во стилот на снимање, кадрите, фокусот,... што знам.
E тука грешиш апла.
Дискриминација(bandit)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Признај, sith си ја гледал емисијата па не ти отворило барем малце апетит :zelen
Види, јас не сум некој кој лесно може да се настрви колку и да сум гладен. Особено не ме стрви кога гледам рецепти со Luke. :zelen
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Многу сум против генерализации и особено ме нервира што женскиот род многу потценува кога е во прашање готвењето. Ај да пробам у твој стил.
Да бидеме реални од женско да побараш да ти зготви макарони, најверојатно ќе ги свари и ќе изренда сирење или ќе стави туна и ќе ги помине со кечап.
Не знам што очекуваш некој по дома да прави од макароните, сигурно не ги става во чкембе-чорба.
Уопште не го мислев така, ама најискрено. Споменав маж зошто збориме за маж. Не викам дека жените знаат подобро да готват, но ако сакаш можам да ти дадам и поконкретно мислење и за тоа. Мислам дека жените почето се нафаќаат да готват и поради тоа, знаат повеќе работи да зготват и често, на подобар начин. Али тоа нема врска со клиповиве погоре.

Едит: знам дека ти @Saladin си најдобар пример на форумот дека грешам. :biggrin
 

BlackTulip

Староседелец
15 март 2013
628
789
1,103
Од моето скромно готвачко искуство понекогаш е многу важна брзината на миксерот и такви ситни детали понекогаш се клучни. Е, а овој е поарен нели? Ти кажува дека макарони се варат во вода (замисли!) и дека стек се пржи во тава.


Многу сум против генерализации и особено ме нервира што женскиот род многу потценува кога е во прашање готвењето. Ај да пробам у твој стил.
Да бидеме реални од женско да побараш да ти зготви макарони, најверојатно ќе ги свари и ќе изренда сирење или ќе стави туна и ќе ги помине со кечап.
Не знам што очекуваш некој по дома да прави од макароните, сигурно не ги става во чкембе-чорба.
ХАХА еј свајќам ајде ќе речеме исто срање у друга боја, но сепак е друга бојата, има хумор, има кратка содржина, има интересна идеја- можеби не нова но поинаку смислена, и за крај храброст барем за кај нас :) нема да делам машко готвење од женско, но ќе кажам дека клиповиве мн повеќе ми дале желба да изненадам во кујна одколку обичнине на тв. Сепак, вкус е во прашање :kafe
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Уопште не го мислев така, ама најискрено. Споменав маж зошто збориме за маж. Не викам дека жените знаат подобро да готват, но ако сакаш можам да ти дадам и поконкретно мислење и за тоа. Мислам дека жените почето се нафаќаат да готват и поради тоа, знаат повеќе работи да зготват и често, на подобар начин. Али тоа нема врска со клиповиве погоре.
Од сите девојки кои ги познавам, верувај на една рака се бројат тие што стварно знаат и сакат да готват. Не дека не е така и со машките кои ги познавам, ама друго ми е поентата.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,995
9,625
1,683
Normandy
Види, јас не сум некој кој лесно може да се настрви колку и да сум гладен. Особено не ме стрви кога гледам рецепти со Luke. :zelen
Ни Luke јал ни Skywalker :D
Специјалитет на денот - Паниран Chewbacka - cause you need tho chew your food :D
 
  • Like
Reactions: existence