1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

45 секунди ручек со Јован

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од MissChievous, 21 септември 2014.

1. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,013
    Ако гледаме за рецепт конкретно, да бидеме реални: да побараш маж да ти зготви макарони, најверојатно ќе ги свари, ќе изренда сирење и ќе помине со кечап одозгора. Не дека тоа е лошо, но ете, едно просто јадење на малку поубав начин зготвено. Мене многу шарм ми има во стилот на снимање, кадрите, фокусот,... што знам.

На BlackTulip му/ѝ се допаѓа ова.
  2. existence

existence Boolean
    Член на администрација Админ

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    7,391
    Допаѓања:
    9,099
    Од моето скромно готвачко искуство понекогаш е многу важна брзината на миксерот и такви ситни детали понекогаш се клучни. Е, а овој е поарен нели? Ти кажува дека макарони се варат во вода (замисли!) и дека стек се пржи во тава.

Многу сум против генерализации и особено ме нервира што женскиот род многу потценува кога е во прашање готвењето. Ај да пробам у твој стил.
    Да бидеме реални од женско да побараш да ти зготви макарони, најверојатно ќе ги свари и ќе изренда сирење или ќе стави туна и ќе ги помине со кечап.
    Не знам што очекуваш некој по дома да прави од макароните, сигурно не ги става во чкембе-чорба.

3. Saladin

Saladin Unbaised
    Член на администрација

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,993
    Допаѓања:
    9,621
    Признај, sith си ја гледал емисијата па не ти отворило барем малце апетит :zelen

E тука грешиш апла.
    Дискриминација(bandit)

4. existence

existence Boolean

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    7,391
    Допаѓања:
    9,099
    Види, јас не сум некој кој лесно може да се настрви колку и да сум гладен. Особено не ме стрви кога гледам рецепти со Luke. :zelen

5. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,013
    Уопште не го мислев така, ама најискрено. Споменав маж зошто збориме за маж. Не викам дека жените знаат подобро да готват, но ако сакаш можам да ти дадам и поконкретно мислење и за тоа. Мислам дека жените почето се нафаќаат да готват и поради тоа, знаат повеќе работи да зготват и често, на подобар начин. Али тоа нема врска со клиповиве погоре.

Едит: знам дека ти @Saladin си најдобар пример на форумот дека грешам. :biggrin

6. BlackTulip

BlackTulip Староседелец

Зачленет на:
    15 март 2013
    Мислења:
    628
    Допаѓања:
    789
    ХАХА еј свајќам ајде ќе речеме исто срање у друга боја, но сепак е друга бојата, има хумор, има кратка содржина, има интересна идеја- можеби не нова но поинаку смислена, и за крај храброст барем за кај нас :) нема да делам машко готвење од женско, но ќе кажам дека клиповиве мн повеќе ми дале желба да изненадам во кујна одколку обичнине на тв. Сепак, вкус е во прашање :kafe

7. existence

existence Boolean

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    7,391
    Допаѓања:
    9,099
    Од сите девојки кои ги познавам, верувај на една рака се бројат тие што стварно знаат и сакат да готват. Не дека не е така и со машките кои ги познавам, ама друго ми е поентата.

8. Saladin

Saladin Unbaised
    Член на администрација

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,993
    Допаѓања:
    9,621
    Ни Luke јал ни Skywalker :D
    Специјалитет на денот - Паниран Chewbacka - cause you need tho chew your food :D

На existence му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Blueberry

Blueberry Староседелец

Зачленет на:
    12 февруари 2012
    Мислења:
    205
    Допаѓања:
    158
    Многу ми се допаѓаат мажи што готват :frantic

10. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,013
    Ново клипче, со шпанска сихронизација. :p

На JaMi, MoonFairy и BlackTulip им се допаѓа ова.

Сподели: