1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

45 секунди ручек со Јован

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од MissChievous, 21 септември 2014.

 1. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Ако гледаме за рецепт конкретно, да бидеме реални: да побараш маж да ти зготви макарони, најверојатно ќе ги свари, ќе изренда сирење и ќе помине со кечап одозгора. Не дека тоа е лошо, но ете, едно просто јадење на малку поубав начин зготвено. Мене многу шарм ми има во стилот на снимање, кадрите, фокусот,... што знам.
   
  На BlackTulip му/ѝ се допаѓа ова.
 2. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Од моето скромно готвачко искуство понекогаш е многу важна брзината на миксерот и такви ситни детали понекогаш се клучни. Е, а овој е поарен нели? Ти кажува дека макарони се варат во вода (замисли!) и дека стек се пржи во тава.

  Многу сум против генерализации и особено ме нервира што женскиот род многу потценува кога е во прашање готвењето. Ај да пробам у твој стил.
  Да бидеме реални од женско да побараш да ти зготви макарони, најверојатно ќе ги свари и ќе изренда сирење или ќе стави туна и ќе ги помине со кечап.
  Не знам што очекуваш некој по дома да прави од макароните, сигурно не ги става во чкембе-чорба.
   
 3. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,621
  Признај, sith си ја гледал емисијата па не ти отворило барем малце апетит :zelen

  E тука грешиш апла.
  Дискриминација(bandit)
   
 4. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Види, јас не сум некој кој лесно може да се настрви колку и да сум гладен. Особено не ме стрви кога гледам рецепти со Luke. :zelen
   
 5. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Уопште не го мислев така, ама најискрено. Споменав маж зошто збориме за маж. Не викам дека жените знаат подобро да готват, но ако сакаш можам да ти дадам и поконкретно мислење и за тоа. Мислам дека жените почето се нафаќаат да готват и поради тоа, знаат повеќе работи да зготват и често, на подобар начин. Али тоа нема врска со клиповиве погоре.

  Едит: знам дека ти @Saladin си најдобар пример на форумот дека грешам. :biggrin
   
 6. BlackTulip

  BlackTulip Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2013
  Мислења:
  628
  Допаѓања:
  789
  ХАХА еј свајќам ајде ќе речеме исто срање у друга боја, но сепак е друга бојата, има хумор, има кратка содржина, има интересна идеја- можеби не нова но поинаку смислена, и за крај храброст барем за кај нас :) нема да делам машко готвење од женско, но ќе кажам дека клиповиве мн повеќе ми дале желба да изненадам во кујна одколку обичнине на тв. Сепак, вкус е во прашање :kafe
   
 7. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Од сите девојки кои ги познавам, верувај на една рака се бројат тие што стварно знаат и сакат да готват. Не дека не е така и со машките кои ги познавам, ама друго ми е поентата.
   
 8. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,621
  Ни Luke јал ни Skywalker :D
  Специјалитет на денот - Паниран Chewbacka - cause you need tho chew your food :D
   
  На existence му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Blueberry

  Blueberry Староседелец

  Зачленет на:
  12 февруари 2012
  Мислења:
  205
  Допаѓања:
  158
  Многу ми се допаѓаат мажи што готват :frantic
   
 10. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Ново клипче, со шпанска сихронизација. :p

   
  На JaMi, MoonFairy и BlackTulip им се допаѓа ова.

Сподели: