1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Што троши вашиот автомобил... Бензин, Плин, Дизел? Дали сте задоволни од потрошувачката?

Дискусија во форумот 'Авто-мото' започната од Maks, 16 февруари 2012.

?

Што троши вашиот автомобил или каков би купиле?

 1. Бензин

  8 глас(а)
  32.0%
 2. Бензин + Плин

  6 глас(а)
  24.0%
 3. Дизел

  11 глас(а)
  44.0%
 1. Wild.One

  Wild.One Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 јуни 2012
  Мислења:
  197
  Допаѓања:
  147
  Џипо наркоман, колку ставаш толку троше. Лошо :D
   
 2. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  Чекај, имав сга што да крадев. Кд ќе снема :D
   
 3. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Да смо живи и здрави до тогај. :rofl
   
 4. МалиСашко

  МалиСашко Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2014
  Мислења:
  466
  Допаѓања:
  347
  Мојот класик .. шкода 100L 1.0
  Кога го зедов трошеше некаде околу 10-11 в град, на отворено 7-7.5
  Кратка импровизација... карбуратор IPM 32mgv10 со 22 дифузор, носи помала лер дизна а и поубаво бризга, пониско отколку оригиналниот.
  Вакумот на палењето го зедов од усисна грана, а не над лептир ко што беше сток...
  добар штел, нови гуми, кабли, свеќици, платина, средување на разводник... И ОБАВЕЗНО ТЕРМОСТАТ (на сите му препорачувам да го проверат)
  Сега колата добива работна температура од 2-5 минути и потрошњата измерна што ми е моментална е 8.5 градско возење во нормален режим, 5.5-6.5 на отворено при брзина од 70 па до 110... над 120 троши многу повеќе....

  Инаку во моето минато: Ауди 80 1.6Ѕ 1974та - 9 низ град, недочека големо озење на отворено за да имерам прецизно, инаку некаде околу 7 по регионални...
  Опел Вектра 1.7ТД исузу... невероватна кола... 5 на отворено, околу 7 низ град...

  И спектакуларното жолто фиќо... 9 на отворено, 12 низ град. кога се соочив прв пат со потрошњата - потресен бев! :place
  Кога се пожалив на други што возат фичо ми се насмеванаа подло и ми запеаа „добро дошао у клуб, легни под него и удобно се смести“ :frantic
   
 5. Grim Reaper

  Grim Reaper Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  326
  Допаѓања:
  338
  Застава 101
  Нема плин, троше МНОГУ, 10-11 град, 8 отворено..
   
  На МалиСашко му/ѝ се допаѓа ова.
 6. МалиСашко

  МалиСашко Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2014
  Мислења:
  466
  Допаѓања:
  347
  Ќе ти кажам една финтичка да ја пробаш. Јас со таа финта на старо возило турнав 2 литри потрошња во град и донекаде и добив на старт.
  Само кажи, дали колата ти е со обично или со електронско палење, која година е произведена.... и модел (confort, mediteran, gtl, gx, skala55, skala65)
   
 7. Grim Reaper

  Grim Reaper Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  326
  Допаѓања:
  338
  палењето... шо знам, обично ваљда (не ја знам разликата), произведена 1980, модел медитеран
   
 8. МалиСашко

  МалиСашко Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2014
  Мислења:
  466
  Допаѓања:
  347
  Платинско е гарант...
  Имав ист таков модел, медитеран 1980.... чудо од Застава, такаречи ни Скала 55 не е подобра од неа...
  Само, ете , тогаш не го знаев триков за да ја кутнам потрошњата некој литар, па и јас се борев со потрошња од 12 литри в град...

  Треба само едно цревце да го преместиш на друг отвор во карбураторот...
  Само, прво провери дали има отвор на карбураторот како на сликава... Зборам за тоа цевчето што е долу на грлото од карбураторот... значи долу, под отворите за гориво,тоа малечкото цевче... ПРОВЕРИ!!
  [​IMG]
   
 9. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,749
  Допаѓања:
  769
  Ауди А8 4.2 бензин V8 300 hp ,quatro 19 L = 100km град зависи од возење ,а може и 25 l ;)
  Отворено 13 - 14
  @Aristokrat ти што мислиш ?? :)
   
  #29 Mnogo Bitno, 16 октомври 2015
  Последна промена: 16 октомври 2015
 10. Beauty&Beast

  Beauty&Beast Староседелец

  Зачленет на:
  11 септември 2015
  Мислења:
  732
  Допаѓања:
  798
  Бензин ... строго од ЛукОил - 98 :)
   

Сподели: