Што подразбирате под Господ?

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕид на плачот

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
31
Скопје
Ја верувам во Господ и од Господ сме создадени,мое мислење а не од мајмуни
Инчуле, драга, верувај си ти во Господ. Знаеш ти како треба, остај ја Ѕвездичка, клета е она, не верува во никој и ништо, Неверничка е, верува во мајмуни.

(@Ѕвездичка , гледам некако другарке, ме запостави ти мене... Ќе тргнам против тебе од љубомора и бес)
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Смеј се ти, ама типкава Ниче го има читано, нели он вели „Бог е мртов“. Малку погрешно го сфатила тврдењето, ама што, арно си рече, не може вечно да е жив, еднаш мора во човека да умре вербата... :)
Немам ништо против нејзината верба но ете таа како верник би можела малку повеќе да истражи во што точно верува, а не да се остава на некои си основни теории учени во школо што не се ни така ама како и да е. :)
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
Немам ништо против нејзината верба но ете таа како верник би можела малку повеќе да истражи во што точно верува, а не да се остава на некои си основни теории учени во школо што не се ни така ама како и да е. :)
Е така е,мое мислење не само мое,на повеќето
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Немам ништо против нејзината верба но ете таа како верник би можела малку повеќе да истражи во што точно верува, а не да се остава на некои си основни теории учени во школо што не се ни така ама како и да е. :)
Слепата верба, велат е најубавата верба...
Ретко кој верник знае за што точно зборува светата книга во која верува (не исклучувам дека има и такви што си ја знаат и почитуваат верата и религијата).
Еве, јас, како еден, малку поинаков верник, ти велам дека во моментот кгоа Инцуле рече: Бог е мртов, ја кажа највистинската работа што можеше да ја каже.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
31
Скопје
Слепата верба, велат е најубавата верба...
Ретко кој верник знае за што точно зборува светата книга во која верува (не исклучувам дека има и такви што си ја знаат и почитуваат верата и религијата).
Еве, јас, како еден, малку поинаков верник, ти велам дека во моментот кгоа Инцуле рече: Бог е мртов, ја кажа највистинската работа што можеше да ја каже.
Ти се водиш по Ниче, и некои од многутте Психолошки книги што си ги прочитал. Романчиња, љубовни, нељубовни, хумористични.
Како и да е, човек-от, цел живот трага по тоа, се бори да си ја најде смислата и местото негово. Рано ти е уште...
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Слепата верба, велат е најубавата верба...
Ретко кој верник знае за што точно зборува светата книга во која верува (не исклучувам дека има и такви што си ја знаат и почитуваат верата и религијата).
Еве, јас, како еден, малку поинаков верник, ти велам дека во моментот кгоа Инцуле рече: Бог е мртов, ја кажа највистинската работа што можеше да ја каже.
Ако е мртов, значи некогаш бил жив.
Како за почеток, дефинирај што тоа мислиш под Бог, за да имаме престава што тоа е мртво!:kafe
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Слепата верба, велат е најубавата верба...
Ретко кој верник знае за што точно зборува светата книга во која верува (не исклучувам дека има и такви што си ја знаат и почитуваат верата и религијата).
Еве, јас, како еден, малку поинаков верник, ти велам дека во моментот кгоа Инцуле рече: Бог е мртов, ја кажа највистинската работа што можеше да ја каже.
Во право си и не спорам за тоа туку за тоа од кај го црпи тој факт.
Сакам луѓе што сакаат да дискутираат и на секаков можен начин да си ги бранат ставовите, ама да кажеш нешто такво во доста проблематична тема и да кажеш дека тоа што го збориш е врз основа на тоа што си го учел во училиште и што ти збореле дома е за плачење, никако за смеење. А замисли еден ден тие луѓе ќе воспитуваат деца...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕид на плачот

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
31
Скопје
Ако е мртов, значи некогаш бил жив.
Како за почеток, дефинирај што тоа мислиш под Бог, за да имаме престава што тоа е мртво!:kafe
Ти очито според ова што го напиша си многу интелигентен тип, ќе почнам да ти читам сега мислења... По ред. И секое прочитано мислење, ќе ти го лајкувам, да знаеш дека е прочитано.