Што подразбирате под Господ?

TheChosenOne69

Нов член
3 август 2012
8
2
3
38
Слиема,Малта
www.facebook.com
Подразбирам имагинарно пријателче од кое се барам помош или се пцува ( зависно од ситуацијата).
Пошто оние кои зборат сами со себе се немормални,ова е одличен концепт за шифозраничари,одлепени и несигурни луѓе да комуницират со себе , „зборејќи “ со Господ.

Пред 2500 години у мода бил полиетизамот , сега у мода е моноетизамот, кај и да е и на тоа ќе му дојде крај.
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
да ама сепак би морало да има некаков почеток, значи тоа е тоа шо е најасно, почетокот. А разните процеси кои креираат или уништуваат планети и галаксии човекот колку-толку може да си ги објасни, зашто ги проучува. Работата е шо никој точно неможе да претпостави шо се случуло 13 милијарди години наназад, ако не и повеќе.

ние велиме дека би требало да има почеток ама дали е тоа така не знаеме
знаме за универзумот од кога сме свесни за себе што било пред нас и што ќе биде пред нас исто така не знаме
како можеш да објаснеш зошто една планета се уништува а друга се создава нема објаснение за тоа само хипотези непотврдени
по мене се е настанато од божјата честица е како тоа настанало кој знае. Само едно е сигурно дека некој го создал овој жив свет и го контролира што е најважно
 

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
ние велиме дека би требало да има почеток ама дали е тоа така не знаеме
знаме за универзумот од кога сме свесни за себе што било пред нас и што ќе биде пред нас исто така не знаме
како можеш да објаснеш зошто една планета се уништува а друга се создава нема објаснение за тоа само хипотези непотврдени
по мене се е настанато од божјата честица е како тоа настанало кој знае. Само едно е сигурно дека некој го создал овој жив свет и го контролира што е најважно
е баш ме интересира кој е тој ???
има лик има име има нешто ?? или е само мид од бајките а ??
па според верниците шо сум праел муабет господ изгледа како стар дедо со бела коса бела брада и секако стап
па митолошки гледано зевс е таков нели :)
 

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
Подразбирам легенда која се ширела на различни начини помеѓу луѓето, и така настанале различни религии. Инаку нема врска тоа дека постои бог, ангели, пекол, рај... и слични глупости.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Има едно книгиче по по трафиките носи наслов „Бог е љубов, а ти?“
Одсекогаш сум го кажувал тоа, и ќе продолжам да го кажувам.
Јас не го замислувам Бог како човечко суштество, како нешто со лик, коски, нешто со сенка.
Бог за мене е чуство.
Чуство на мир, топлина, нежност. Душевен спокој. Бог е чуство на сигурност. Бог е она врз кое можеш да ја исфрлиш лутината кога си сам, и бог е оној со кого можеш да се радуваш.
Со еден збор, Бог е љубов.
 

Kiril

Активен Член
24 јуни 2012
181
127
43
35
Струмица
Господ ми дава сила, мир и спокој во душата и сигурност во себе за да легнам и заспијам вечерва и станам и се разбудам утре.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: turop

Shit Adam

Нов член
26 август 2012
1
1
1
27
Господ е син на човечката фантазија. Универзумот настанал од НИШТО. Тие фундаментални честички кои диригираат се, се создадени и имаат маса која потекнува од енергијата (E = mc^2). При настанокот на универзумот еден дел е позитивна енергија и таа е светот што го гледаме , а друг дел е негативна енергија која сега за сега несме сигурни каде е. Кога позитивната и негативната енергија ќе се судрат ќе дојде се на нула , односно ништо. Потоа од ништото повторно ќе се разурне балансот на позитивната и негативната енергија и ќе се созддадат нови универзуми , ова е според теорија на суперструните . Ме мрзи да пишува поподробно , кој го интересира нека побара на нет . За разлика она со ,, бог рече нека биде земја , па сонце '' e тотален идиотизам којшто не се согласува со никаква логика. Немажам да верувам дека луѓево 2000 години сркаат иста попара и уште не се засркнале . Еве би можел делумно да го прифатам Бог како честичка на Хигс.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: goodgod

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Апсолутот - бесконечниот и непознат причинител, кој во своето манифестирање го вклучува целокупното постоење.
Вечниот "танц" на Апсолутот ги "раѓа" карактеристиките на универзумот - времето, просторот, гравитацијата...итн,итн.
Непостои ништо "надвор" од него, ништо кое не е негов дел. Токму затоа и еден од законите на универзумот вели дека ништо неможе да се создаде или уништи, туку само да помине од еден во друг облик.