Што изградил Ное?

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Тчно ама не е точно.
Од кај би знаел. Не знам.
Ни имам претстава ниту знам.

Од кај знеаш? Може од Мелмак пишувам. Можеш само да претпоставиш, не знаеш.

Претставата, да повторам, не е знаење.

Ок, ова е во ред но нема врска ни со претстава ни со знаење.
Да де, ке глумиме лудило сега.
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Тука е клучниот момент.
Едно е да знаеш а сосем десетто е да имаш претстава.
За верниците, верата им е единствен метод на знаење и одтаму им се сите аргументи.
Ништо не може да се знае со сигурност или да биде докажано од нула, затоа мораме да се потпреме на претпоставки кои ги прифаќаме врз основ на верата.
Кроз верата постоењето на Бог не може да се утврди, освен само со вера.
значи дека ако-Јас имам вера во Бога
заклучок е дека-Бог постои
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Дејви

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
За верниците, верата им е единствен метод на знаење и одтаму им се сите аргументи.
Ништо не може да се знае со сигурност или да биде докажано од нула, затоа мораме да се потпреме на претпоставки кои ги прифаќаме врз основ на верата.
Кроз верата постоењето на Бог не може да се утврди, освен само со вера.
значи дека ако-Јас имам вера во Бога
заклучок е дека-Бог постои
Ова е класична манипулација ко гwujo и зајко да ги слушам.
За верниците верата е вера. Никогаш нема да е знаење. Некои работи и може и се докажани од нула. Ти веруваш дека ручаше денес или знаеш дека ручаше денес? За боговите хиндусите веруваат дека постојат 330 милиони богови значи заклучок постојат толку богови ама не овој јудејско-христијанско-исламскиов. И сега? Кој е во право?
Поентата беше друго, дека негативен став не се докажува (во случајот непостоењето на потопот), туку се докажува афирмативниот. на пр. Маж ти никогаш (дури и да сака) не може да ти докаже дека не ја плеснал Трпана. Ти треба да докажеш дека ја плеснал, за да можеш да го отераш....... (или што и да е). Или втор пример еве ти пробај да докажеш дека не постои розев летечки еднорог.
 
Последна промена:

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Ова е класична манипулација ко гwujo и зајко да ги слушам.
За верниците верата е вера. Никогаш нема да е знаење. Некои работи и може и се докажани од нула. Ти веруваш дека ручаше денес или знаеш дека ручаше денес? За боговите хиндусите веруваат дека постојат 33 милиони богови значи заклучок постојат толку богови ама не овој јудејско-христијанско-исламскиов. И сега? Кој е во право?
Поентата беше друго, дека негативен став не се докажува (во случајот непостоењето на потопот), туку се докажува афирмативниот. на пр. Маж ти никогаш (дури и да сака) не може да ти докаже дека не ја плеснал Трпана. Ти треба да докажеш дека ја плеснал, за да можеш да го отераш....... (или што и да е). Или втор пример еве ти пробај да докажеш дека не постои розев летечки еднорог.
И знаењето понекогаш е исто толку валидно колку и верувањето. Таа можеби ручала денес, но има алцхајмер и не знае дека ручала, но верува дека не ручала и подсвесно си предизвикува глад.
 

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
И знаењето понекогаш е исто толку валидно колку и верувањето. Таа можеби ручала денес, но има алцхајмер и не знае дека ручала, но верува дека не ручала и подсвесно си предизвикува глад.
:ninja
Сега да честиш пошто тоа и ти кажувам цело време. Ако верува, значи не знае. Дали е Алцхајмер или Петар исто ти се фаќа.
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
:ninja
Сега да честиш пошто тоа и ти кажувам цело време. Ако верува, значи не знае. Дали е Алцхајмер или Петар исто ти се фаќа.
Частите ме и мене..дали Алхајмерчо мене ми го свирнал, Петар на Петра или .....прашањето на Алф останува...што изградил Ное?
 

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Частите ме и мене..дали Алхајмерчо мене ми го свирнал, Петар на Петра или .....прашањето на Алф останува...што изградил Ное?
Важи :)
А кој Ное? Кога тоа?
ок, кажи што сакаш да честам :)
Се стопли времево, може пивце :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija