Цените на горивата драстично се зголемуваат! | Црнобело Форум

Цените на горивата драстично се зголемуваат!

Maks

Староседелец
Денес 17.08.2012 Год.Цената на сировата нафта се спуштила на ниво од 114 долари за барел по што САД одлучиле да ја разгледаат можноста да ги одмрзнат стратешките резерви за да може да се намали цената на нафтата.

Цената на еден барел сирова нафта паднала за 1,4 долари на 113,87 долари, за потоа да се стабилизира на 114 долари.
На американскиот пазар еден барел се тргувал за 40 центи пониска од цената од 95,1 долари, откако еден ден претходно завршила со добивка од 1,27 долари.
Резервите се на високо ниво, па многу вложувачи сметаат дека неодамнешното поскапување било претерано.

 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно

или пак на струја пробај... :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Maks, slb_bobo and Foxboro

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Браво бе уште малку ке треба и воздухот што го дишаме да плакаме...
И да плакам што спијам во кревет а не на под...
На што личи ова????
Поскапувајте вие само...НАПРЕД,да ви е**м тоа арамиите |-(
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
Арно си е вака... Сите ќе ослабиме по некој килограм.
Јас колата само што си ја ставив во гаража... Ми се чини дека рѓа ќе фати ко што е тргнато посакапувањето
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Јас па мислам дека луѓето нема да ги остават во гаражите :)
Како и да е .. иако продолжува растењето на цената, за некои тоа не е проблем .. зборувам за повеќето.
Кога имаат пари да купуваат коли .. имаат пари и за бензин. :)
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Цената на дизелот, кој претставува околу 80 отсто од вкупната потрошувачка на гориво во Франција се продаваше до минатиот петок за просечни 1,42 евра, додека европската просечна цена е 1,55 евра.
Безоловниот безнин во Франција се продаваша за 1,60 евра, додека просечната цена во Европа е 1,68 евра.
Ние економски бевме појаки од франција така?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Maks