1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Цените во рестораните/дискотеките/кафулињата

Дискусија во форумот 'Излегување и ноќен живот' започната од Marrie, 20 февруари 2012.

 1. Bum-Bum

  Bum-Bum Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  1,125
  Допаѓања:
  1,844
  Скопје е доста скапо, а дали одговара на стандардот па зависи тука живеат семејства од сите класи за некој е премногу за некој е океј а за некој па ништо.Искрено јас се изненадив кога отидов во Валандово и тамо нес кафето беше 40 ден. а во Скопје за исто такво ке платиш од 90 до 180 зависно од кафичот. Сепак сметам дека треба малку да се намалат цените :D
   
  На JaMi и Sugar им се допаѓа ова.
 2. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  кај нас според наш стандард е добро
  кафе имаш 50- ден капучини...има мислам и 30-40 денари е експресото
  ааа за храна ефтино е ама нема квалитетна храна
  седвичите се движат по 50-ден....па нагоре
  а пиците 170 или 180 ден. голема пица :)
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. WomanInRed

  WomanInRed Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,324
  Допаѓања:
  3,218
  Прилеп е прилично ефтино.
  Макијато 30- 50 денари зависи на кое место .
  Капучино 50 денари
  Нескафе 70 денари
  Џин Боровнца, вотка боровница 70 денари
  Пепси, Фанта, Кока кола и останатите газирани пијалоци 60 денари
  Браво 70 денари
  Сендвичи 50,60, 70 денари
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Скопје ти е оаза на млатење пари на сметка на нечија желба да пие кафе, коњак или да јаде нешто.
  Колеж.
  Кока кола шишенце од 0.25 л од Пивара го купува 13 денари, го продава 100 денари.
  Епа што е многу, многу е.
  Во маалските кафулиња, се јаде некако, ама овие од кремскиот Центар се огин и пламен. Па не ни сакам да им одам додуша многу многу.
  И за храната, кога ќе земеш дека за солиден ручек во ресторан ( зборам културно место не прчварница) за двајца треба да платиш околу 1000 денари, а реално со тие пари ќе истераш некој ден да јадеш дома, јасно е колку е саат.
  Ама тоа е, не се работи за цени и вкусна храна, туку моментот на социјализација е пресуден.
  Тоа е тоа.
   
  На JaMi, Sugar, Ана-Каренина и уште 1 член му се допаѓа ова.
 5. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Цените во Скопје-изгор.
  Бидејќи сум од Скопје, имав еден период на идење по сите можни места низ центарот да испитам каде е убаво нештото и дали вреди према дадените пари.
  Среќа имам најдено места кои што за пристојна цена добиваш многу убаво вкусно јадење.Редовен посетител сум и знам од чистачки до газда :D
   
  На Bum-Bum, JaMi и Sugar им се допаѓа ова.
 6. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Штип.
  Кафе(Еспресо,макијато капучино,нес) 30-60ден.
  Сокче 50д.
  Пиво(Скопско) 60-80ден.
  Коњак,Водка,Шток 60д.
  Сендвичи 40-100д.
  Пастрмајлија 120-140д.:D
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Ја уствари знам едно местенце у Скопје каде што нескафето е 40, топло чоколадо е 50, капучино е 50, кока-кола + макијато е 50. Знам друго местенце каде има 0,5л точено темно пиво за 80 ден. Кај мене на факултет у бифе кригла пивце е 60. Со обѕир на тоа дека мене гајле ми е дали пијам кафе у центар или у некоја зачукана уличка се` додека имам добро друштво, јас си пијам кафенца и пивца за ефтини пари. Знам и сендвичара каде хамбургерот е 80 а е еден од најубавите, голем тост со помфрит е 70 итн.
   
 8. 4FUN

  4FUN Староседелец

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  894
  Допаѓања:
  1,987
  да ве сватам да сакате намалување на цените на горивото, електричната енергија и се друго што е поважно во животот ...
  но дискотеки, кафулиња, рестроани ... можам да ги наречам како задоволство од луксузен карактер ...
  ако сакаш да си го препуштиш тоа задоволство... ке си платиш - значи не е од морален карактер
  ако ти е до забава на ваквите места , ке се испукаш еден викенд, ке поебеш мин 50 еур и ке имаш ваљда некој спомени :)
  има милион други начини за забава - не е се во дискотеките :)
  а немам ништо против намалување на цените на пијачките - баш напротив :D
   
  На Bum-Bum и littleblackdress им се допаѓа ова.
 9. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Во Струмица доста ефтино е во било која кафана/кафуле. А во Скопје цените се до облаци, поготово тие на кеј. Со таа висока кирија што ја плаќаат тешко да ќе паднат цените.
   
 10. 4FUN

  4FUN Староседелец

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  894
  Допаѓања:
  1,987
  бев во струмица неколку дена, баш тој период кога беше ајваријадата :D
  стварно многу евтино ми дојде се ... од сабајле до вечер, од ресторан во кафич, од кафич во ресторан ... за 6 дена потрошив 150 еур - од кој 100 ги дадов за сместувањето ... покрај цените и струмичанките ме изненадија - позитивно (happy)
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: