Хомосексуалност

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Па никогаш не реков дека може , не го оправдувам да го тепаат. Системот е кај нас таков одговараат пред суд. Е сега тоа колку судот ја работи својата работа е друга тема. Само реков дека треба да одговараат тие луге да лежат. :):). Не оправдувам да ги тепаат најнормално.
Добро е се разбравме. (y)
Само што нигде не реков дека оправдуваш.
Не реков јас нигде дека се светци и дека тие што ги тепаат нив треба да лежат подолго време.
Туку да ти укажам дека ги тепаат.
Вака можеме до недоглед, битно се разбравме на крај. (y)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DisturbeD

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
Секогаш одново ме зачудува фактот што Македонија, а и балканштинава воопшто, се хомофоби до степен на гадење.
Хомосексуалноста е нешто одредено од раѓање, порано или подоцна манифестно, грешка во хромозомите, вид на болест. Незаразна.
Сите ние сме луѓе со една иста вредност. Не зборам за богати- сиромашни, црни-бели-жолти, зборувам за вредноста на животот.
Нели со омаловажувањето на оваа група луѓе ја ставаме нашата вредност над нивната? Нели вака си даваме за право да се мешаме во туѓ живот, да се правиме јаки, моќни, да си даваме премногу права?
Во случајов, да.
Јас лично немам ништо против хомосексуалците. Секој има право да љуби, да создава, да твори. Како што јас сум заљубена и сакам да го поминам мојот живот со мојот сакан. Впрочем, сите го сакаат тоа.
1.Човек што има наследни промени, грешки во хромозомите или гените се раѓа со физички недостатоци, а не како геј. Хомосексуалците имаат сосем нормален физикус, а пореметувањето настанува подоцна- не со самото раѓање.
2. Не е болест. Ментално нарушување-да, но не секое ментално нарушување е болест. Баш сега пред некоја година имаше контраверзии околу еден учебник по педагогија за 3та год. средно, во кој хомосексуалците се наречени БОЛНИ. Не се болни во никој случај. (Инаку не знам што бидна, дали го укинаа учебникот?? )

Со остатокот од мислењево се согласувам. И мислам дека некаде напишав дека немам ништо против таквите луѓе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: redhead

secrets&lies

Нов член
1 јули 2012
13
4
3
Usa
Kako Pravoslavni bi trebalo da gi pocituvame site.Neli Gospod ni e #1 najvazen i Gospod gi saka site podednakvo.Problemot e vo narodot sto vrtat grb na Gospod!..Inace homosexualnosta ..Ne treba da bide nichij biznis sto se deshava pozadi zatvoreni vrati , koj kogo saka i kako saka ne bi trebalo da se meshame ,zar ima nesto poubavo od ljubov ! Lugeto gi biram po dobrina ne po sexualna orientacija.

За какви права зборите бе ? какви педери бе? какви спални? уште па што сакаат нека праваат, нормални ли сте? Вие што ги поддржувате гнасиве и сакате да добијат некакви права кажете ми дали е нормално сето ова? дали е природно? Тешко ова да пројде во овие простори. :cenzura LadyInPink по твојот пост подразбирам и кога би имала син не би ти пречело да гледа како се лапаат двајца мажи кога ке го шеташ низ парк или маж да ти донесе дома и исто не би ти пречело на нивната свадба твојот син да носи венчаница и да го фрла бидермаерот. така ?

Abe decko prvo se ponasas kao da si go kreiral svetov. Da te potsetam NE si go Kreiral !!! Koj si ti da sudis i da kazes koj kogo da saka i koj kogo da gushne ili bakne vo javnost i slicno! Tvoja e planetava??? Da te potsetam NE E ! Se dodeka nekoj tebe ne te povreduva ne se meshaj i gledaj si ja rabotata pred tebe i ne si go pikaj nosot u tug biznis.. koj kogo ke saka ne e tvoja rabota .Kako ke ti bese tebe ti da se rodese gay??? i tebe da ti sudat i da te ismejuvaat i da ne te prifakaat??? Ajde razmisli seriozno ti da se rodese gay ili sestra brat ili best friend... eeee decko decko svrti se kon Gospod ne mu vrti grb ke svatis deka ljubov e najbitnoto sto ti treba u zivot i ne im go skratuvaj na drugite nego bidi sreken i za drugi.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Јас сум хомофоб, мразам гејци... шо ве е**м, шо ве сечам.
Исто така не бе возбудува повеќе глетката кога се личат две лезбејки, порано и ми стануваше... сега од станат ми паѓа.
 

secrets&lies

Нов член
1 јули 2012
13
4
3
Usa
Јас сум хомофоб, мразам гејци... шо ве е**м, шо ве сечам.
Исто така не бе возбудува повеќе глетката кога се личат две лезбејки, порано и ми стануваше... сега од станат ми паѓа.

Мрзи кој ти брани Господ ке ти суди кога ке ти дојде времето ! Од такви како тебе и војни и други глупости во светот пошто не си ги гледате работите пред себе него се пикате у туг бизнис.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Мрзи кој ти брани Господ ке ти суди кога ке ти дојде времето ! Од такви како тебе и војни и други глупости во светот пошто не си ги гледате работите пред себе него се пикате у туг бизнис.
Не верувам ни во господот, а то за војните не ти се веродостојни информациите- хомофобите прават војна?:eek
 

secrets&lies

Нов член
1 јули 2012
13
4
3
Usa
Јас како и обично обожавам да ги запазувам статистиките,како што гледам нов член си ни и добре дојде.
Се надевам дека ке не дружиш почесто и да се навратам на темата,ако приметив добро од 13 постови 9 ти се на темава,ваљда не се изрегистрира стриктно за неа;)а и да си се изрегистрирал небитно,битно да има дискусија.
И јас сум против тие,со еден збор ке кажам брутални лигавења на јавни места,умерена нежност не ми смета,а кај хомосексуалците ми смета и таа.
Ма неможам да гледам ист пол да се држат за рака Бре!!!:D
Колку и да се трудам да бидам опен мајнд,неможам,едноставно ми се подига утробата а јас против тоа неможам ништо.Исто кога ти е некоја храна гадна или не ја јадеш,како што јас не пијам млеко,значи го избегнуваш ако не те избегнува тој тебе.
Но ми е криво за омладинава која итекако е неконтролирана и премногу либерална,уште хомосексуалци да шетат мегу нив во парови па и со децата во раце(puke)
Нека не ме цитира некој за да ми каже дека подобро тие да израснат едно дете отколку во дом,оти не го прифакам тоа образложение.Претежно кога посвоените деца се уште мали за да не бидат повредени не им се кажува дека се посвоени а има случаеви и кога никогаш не ни дознаваат,во случај на двајца мажи пар шо ке му кажат на детето?Јас Димитар сум ти татко а Стојан што ке му е?Мајка?
Во едно семејство на дететто му е потребна и мајка и татко,и не трудете се да ме разубедите,пошто освен што ми се гади од помислата и стравувам за иднината на овие случувања.Енд
Па како дошле на светов геј деца? Од стрејт родители нели. Значи Геј родители истотака може да одгојат стрејт деца.Има доста стрејт родители кои се лоши и има геј родители кои се добри. Не свакам како правиш разлика кога сексуална ориентација нема врска со карактер интелегенција и душа.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Па како дошле на светов геј деца? Од стрејт родители нели. Значи Геј родители истотака може да одгојат стрејт деца.Има доста стрејт родители кои се лоши и има геј родители кои се добри. Не свакам како правиш разлика кога сексуална ориентација нема врска со карактер интелегенција и душа.
Нигде не спомнав ни душа ни интелегенција а најмалку кој од каде дошол.
Има лоши геј родители и лоши стрејт,(лоши е релативна работа).....а она што јас напишав е дека на едно дете му се потребни Мајка и Татко (по еден родител од двата пола).
Ке те замолам да не ми ги вадиш од контекст муабетите.
Во спротивно,ке ги игнорирам твоите постови.
 

secrets&lies

Нов член
1 јули 2012
13
4
3
Usa
Па тоа беше поентата дека нема врска сексуална ориентациј за некој да одгои деца во добар правец во животот.Зошто мајка и татко не се потребни , убаво е да имаш не викам не ама немора да значи, и да убаво е да имаш од двата пола ..и ја сањав да имам и мајка и татко ама ...Јас и брат ми израснавме само со мајка и на добар пат сме во животот. А знам деца со мајка и татко што се без контрола .Имам најдобар пријател кој е геј израснат само со татко и е еден од најдобрите личности што ги знам.Значи мое мисленје на дете не му се потребни два родители за да искочи на прав пат!Може еден ,може два и кој пол не е битно!
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Еден родител е една работа,а два родитела од ист пол е друга.
Примериве што ги напиша немој да заборавиш дека наоколу има и други примери.