Флаширана, негазирана вода или вода од чешма?

Флаширана Вода VS Вода од Чешма


  • Total voters
    28

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Мене па никад во Македонија не ми сметала вода од чешма. Не давам пари за флаширана вода за дома, само надвор ако ме фати огромна жед, а нема чешмичка во близина. Не пребирам бренд, не ми прави разлика на вкус, понекогаш гледам на дизајн на шише. Иначе, не знам каде слушнав или прочитав, водата најдобро се чистела преку замрзнување, не преку вриење. Па можете да пробате.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,353
3,846
1,153
Ја си пијам од чешма.
Не мењам кическа чешмоваЌа за ништо на свет :biggrin
Не за џабе ни ја крадат прилепчанине. Од што е уба!
Ќе купува ја „Роса“ „Моса“(стојна пола век во флаша) ко можа да пија најуба и најсвежа вода на свет:svirka
 

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,441
2,540
1,133
Јас многу ретко пијам вода..понекогаш се случува дневно ниту еднаш да не се напијам. :confused:
Флаширана купувам само кога одам на подолг пат,а инаку си пијам од чешма...Вкусот ми е ист,незнам...јас не приметувам некоја разлика!
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Претежно флаширана. После тоа камењата што ги најдов во водата од чешма, јок. Неам некоја што ми е омилена ама ипак внимавам да биде што може пониско минерална, а такви досега што сум ги видел се Пелистерка, Ладна и Роса.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,996
9,627
1,683
Normandy
Се` што е во отстоена форма а поготово ако е под термичка обработка, не е во интерес на квалитетот за пиење. Значи дефинитивно гласам за олдскул чесмовача, нормално ако е бактериолошки исправна.
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
999
606
423
Ohrid
Се` што е во отстоена форма а поготово ако е под термичка обработка, не е во интерес на квалитетот за пиење. Значи дефинитивно гласам за олдскул чесмовача, нормално ако е бактериолошки исправна.
bas taa ne e preporacliva zosto ??
bidejki dolgo vreme stoi vo cevkite
sto ne i e nejzin priroden ciklus i ja narusuva nejzinata struktura
zato najdobro e da se cuva vo priroden element Staklo sise samo taka ne i se narusuva nejzinata struktura i nejzinite blagoprijatni svojstva
 

Teddy Picker

Староседелец
15 јуни 2012
155
162
643
Фоф компирето
Во Виничко село, Лаки, од кај потекнувам имаме многу убава изворска вода и строго пијам од чешма. Инаку каде и да излезам од таму секогаш купувам Добра вода и тоа газирана. Од оние негазираните ми се допаѓаат Ладна и Изворска.