1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Флаширана, негазирана вода или вода од чешма?

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од SomeoneSpecial, 15 август 2013.

?

Флаширана Вода VS Вода од Чешма

 1. Флаширана Вода

  46.4%
 2. Вода од Чешма

  53.6%
 1. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Мене па никад во Македонија не ми сметала вода од чешма. Не давам пари за флаширана вода за дома, само надвор ако ме фати огромна жед, а нема чешмичка во близина. Не пребирам бренд, не ми прави разлика на вкус, понекогаш гледам на дизајн на шише. Иначе, не знам каде слушнав или прочитав, водата најдобро се чистела преку замрзнување, не преку вриење. Па можете да пробате.
   
 2. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Ја си пијам од чешма.
  Не мењам кическа чешмоваЌа за ништо на свет :biggrin
  Не за џабе ни ја крадат прилепчанине. Од што е уба!
  Ќе купува ја „Роса“ „Моса“(стојна пола век во флаша) ко можа да пија најуба и најсвежа вода на свет:svirka
   
 3. Aleksis

  Aleksis Jukebox

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  1,440
  Допаѓања:
  2,539
  Јас многу ретко пијам вода..понекогаш се случува дневно ниту еднаш да не се напијам. :confused:
  Флаширана купувам само кога одам на подолг пат,а инаку си пијам од чешма...Вкусот ми е ист,незнам...јас не приметувам некоја разлика!
   
 4. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Претежно флаширана. После тоа камењата што ги најдов во водата од чешма, јок. Неам некоја што ми е омилена ама ипак внимавам да биде што може пониско минерална, а такви досега што сум ги видел се Пелистерка, Ладна и Роса.
   
 5. steppenwolf

  steppenwolf Староседелец

  Зачленет на:
  12 декември 2012
  Мислења:
  335
  Допаѓања:
  489
  Флаширана вода од чешма, односно шише наполнето со вода од чешма и ставено во фрижидер. :biggrin
   
  На Smiley_1996, Oleri, maarrkooo и уште 1 член му се допаѓа ова.
 6. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  Ми ту...:)
   
 7. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,994
  Допаѓања:
  9,623
  Се` што е во отстоена форма а поготово ако е под термичка обработка, не е во интерес на квалитетот за пиење. Значи дефинитивно гласам за олдскул чесмовача, нормално ако е бактериолошки исправна.
   
 8. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  bas taa ne e preporacliva zosto ??
  bidejki dolgo vreme stoi vo cevkite sto ne i e nejzin priroden ciklus i ja narusuva nejzinata struktura
  zato najdobro e da se cuva vo priroden element Staklo sise samo taka ne i se narusuva nejzinata struktura i nejzinite blagoprijatni svojstva
   
 9. Teddy Picker

  Teddy Picker Староседелец

  Зачленет на:
  15 јуни 2012
  Мислења:
  155
  Допаѓања:
  162
  Во Виничко село, Лаки, од кај потекнувам имаме многу убава изворска вода и строго пијам од чешма. Инаку каде и да излезам од таму секогаш купувам Добра вода и тоа газирана. Од оние негазираните ми се допаѓаат Ладна и Изворска.
   
 10. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  Флаширана Вода ;)
  ИЗВОРСКА или ЛАДНА супер се двете ! :)
   

Сподели: