Филозофија или философија?

Како е правилно?

  • З

    Гласови: 26 78.8%
  • С

    Гласови: 7 21.2%

  • Вкупно гласале
    33

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
не дека овде е погрешно местото за темава, сепак ќе ја префрлам во форумот Философија :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: - Dee Dee -

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Всушност и двата поими се точни и референцираат кон една иста работа.

Ако напишеш философија според тоа „читај како што пишуваш“ е со С, но со оглед на фактот дека не е по потекло македонски збор кога „С“ се наоѓа помеѓу 2 самогласки се чита како „з“. И двете се точни.

Toчно е дека сеуште двете се пишуваат, но на форум философираме, не граматираме, затоа сметам дека правилно е да стои со С.
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Реми

Да, но кога составуваш збор и притоа „с“ е меѓу две самогласки, се чита „з“. Плус полесно е за изговор.

Те разбирам. Но важи кај сите други зборови, освен за филоСофија. Зошто? Софиа е грчки збор и не означува исто што и Зофиа. Ме разбираш нели? Затоа философите долго време се бунат да се користи само С. Ова е точна информација, бидејќи во прва година на факултет првиот час ми се однесуваше токму за двоумењево.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: - Dee Dee -

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Реми

Со оглед на тоа што филозофија не е преведен збор, мислам дека треба да ги користиме правилата од јазикот од кој е превземен тој збор. Дури и на англиски е со „з“ затоа што и таму постои тоа правило. Да го преведевме како пр. мудрољубие (така го треснав зборов) тогаш ќе важеа правилата од нашиот јазик.

Јас ги користам двете, амам со з ми е многу полесно за изговор.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: - Dee Dee - and melpomena

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Реми

Со оглед на тоа што филозофија не е преведен збор, мислам дека треба да ги користиме правилата од јазикот од кој е превземен тој збор. Дури и на англиски е со „з“ затоа што и таму постои тоа правило. Да го преведевме како пр. мудрољубие (така го треснав зборов) тогаш ќе важеа правилата од нашиот јазик.

Јас ги користам двете, амам со з ми е многу полесно за изговор.

Јас сметам дека треба да остане со С во пишување, сметаат и професори на философки. Јазикот е жив се менува, модифицира, одзема и додава. Сметам дека во иднина ќе се чита и пишува само со С. :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Реми
Ти да не си онаа мојана професорка од средно? (just kidding) :D Се осеќам исто ко во средно четврта година со мојата професорка. Дискусијата баш во овој правец отиде.

Мене не ми пречи и да го стават официјално да биде зборот со С, но сепак сметам дека со З е многу пологично. Колку и да сакаш чисто да изговориш со С секогаш ќе се слуша повеќе кон З.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: - Dee Dee - and Реми

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Реми
Ти да не си онаа мојана професорка од средно? (just kidding) :D Се осеќам исто ко во средно четврта година со мојата професорка. Дискусијата баш во овој правец отиде.

Мене не ми пречи и да го стават официјално да биде зборот со С, но сепак сметам дека со З е многу пологично. Колку и да сакаш чисто да изговориш со С секогаш ќе се слуша повеќе кон З.

Не сум, ама еден ден може да сум на твои деца. :)
Инаку јас се изјаснив како треба, впрочем го имам студирано на факултет. Е сега како ќе одлучат админи е нивна работа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: - Dee Dee -