Филозофија или философија?

Како е правилно?

  • З

    Гласови: 26 78.8%
  • С

    Гласови: 7 21.2%

  • Вкупно гласале
    33

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Приметив, тој подфорум е напишан со "С" и се запрашав како правилно се пишува зборот философија/филозофија (комбинација на грчките зборови филос што значи љубов и софија што значи мудрост).

Што мислите, со "З" или со "С"?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: - Dee Dee -

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Всушност и двата поими се точни и референцираат кон една иста работа.

Ако напишеш философија според тоа „читај како што пишуваш“ е со С, но со оглед на фактот дека не е по потекло македонски збор кога „С“ се наоѓа помеѓу 2 самогласки се чита како „з“. И двете се точни.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
и филос завршува на с,но во нашиот јазик пишуваме како што слушаме,спојот на двата збора со двете с прават да звучи со з...инаку сеедно ми е како ке ја викаме или пишуваме
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Правилно е со С според философите.
Зошто?
Бидејќи зборот философија е составен од два збора.
Phillos - Филос и Sophos - Софиа односно љубов и мудрост. Не велиме Зофиа туку Софиа. Во македонскиот јазик имаме правило на едначење на согласки во македонскиот јазик. Тоа не може да се примени кај философија.
Двете се користат, но ако прашаш на катедрата на филозофски (сеуште така го пишуваат) едногласно професори по философија ќе ти го потврдат ова.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Реми

Да, но кога составуваш збор и притоа „с“ е меѓу две самогласки, се чита „з“. Плус полесно е за изговор.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: - Dee Dee -