1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Филмови што НЕ би ги препорачале

Дискусија во форумот 'Филм' започната од Scars, 5 март 2012.

 1. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Another scheiße from the holywood platform... (runt mode: ON)
  If I stay. (или „саат и 40 минути се двоумам дали да скинам конци или не“) Има спојлери, duh!
  Беспотребно потрошено време за филм полн со мелодрама и клишеа. Се работи за една талентирана цура Мија, израсната во музикално семејство, живее лесен (и по мене крајно размазен) живот, наоѓа дечко и после тоа веднаш сцената се пренесува во период кога целото семејство доживува сообраќајка и нашата „хероина“ доживува кома. Оттаму почињаат некои чудни его трипови да ја нафаќаат во филмот претставени као демек спомени на убаво време, па тука не` шета во времето коа покрај нејзиното рокерско семејство она решава да свири чело, па згодите и незгодите со дечкото, па апликации за Џулијар, па ме-примиле, не-ме-примиле, јаоо драми long distance relationshit ствари, караници недоразбирања.... со еден збор - spoiled brats. Мислам хеј 21 век сме, као бабите можеле у 19ти да се пишуваат со нашите дедовци, да држат врска а овие раскурцана генерација не може. Башка се учиш на компромиси, мислам... Што да расправам, клише до клише работава. Long story short - сите од фамилијата гинат постепено, прво татко па мајка па син, па оваа пошо у кома а све гледа (од оние шик лит срања што искачаат у М-Експрес) демек губи воља за живот понатака и прашање е на моменти и она дали ќе оди у рајот.
  Крајна препорака е, не си го губете времето со овој филм. Предолг е, можеше комотно да се скрати на 45 минутна документарка од некоја од оние fox crime/life ријалити срања, ако ви е до толку за трагични филмови, "Remember me" e светлосни години понапред од овој и во глума (покрај вампир фегетон) и во прикаска.
  Ајт толку од мене.
   
 2. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  970
  Prometheus
  Значи поглупав филм не сум гледала. Ваква научна фантастика треба да добие некое ново име. Филмот го гледав по препорака, наводно дека бил добар и интересен. НЕ НЕ, никако не си го губете времето, освен ако сакате да видите како жена сама се породува со некој џиновски октопод и како сите умираат и преживува онаа која највеќе ве иритирала цел филм. КАТАСТРОФА на векот.
   
 3. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Be kind, rewind со Jack Black, Danny Gover и Mos Def.
  Се збореше многу за филмов, и виртуелно, и по медиуми (кога искочи) и вака со друштво. По мене, дури и премногу.
  Некои го окарактеризираат како шармантен флешбек во времето кога се одеше до видеотека по филмчиња, други му даваа до значење на пародичен хумор....
  Сторијата оди вака. Наводно има 3-4 главни фаци во филмов, едно старо дртало, еден „фин дечак“ и еден ментален ретарда. И сеа демек стариов и фимиот момак држат некоја радња која секако има ретро изглед, рента VHS ленти, док овој ретардава (obvious Jack-black) расипува све. На стариот вака и онака му се ближи крај на кариера, а со тоа и местото кое „има мнооогу спомени уште од 42га“, па заговара некако да го зачува док овие двајцава пробуваат да ја исправат грешката - да ги „преснимат“ сите ленти што дебелиот ретарда случајно го избришал. Понатаму не е ни вредно да го должам, ќе кажам од моја лична перспектива зошто е тешко срање. Прво идејата е 100% копија на Bowfinger (1999) со Стив Мартин и Еди Марфи - двајца ветерани на пародијата. Ова е само обид да се заживее нешто што некогаш можеби било смешно но во денешни услови е веќе видено. Убаво е што пробале да го убацат Џек во ваков жанр (сепак е комедијант човекот сам по себе), но во пародии не му стои баш. Во посериозни филмови како High fidelity има посебен шарм, тука е исфорсиран и безосетен во глумење на тешка ретарда. Hell, во School of rock повеќе рока од тука. Mos Def не го знам баш, и нема некој континуитет што имам гледано кај него. За Danny Glover гледам како очаен обид да се наврати во филмската индустрија. Воопшто не му требаше.
  Пак ќе кажам, далеку е од оноа што би се нарекло флеш-бек на старите добри времиња кога се рентаа ленти во маалската видеотека (барем мислам дека тоа е главната поента на филмот - флешбекови на некои стари добри времиња), како и очајниот обид да се направи пародија по секоја цена.
  2/10, само заради некои ретардирани сцени на Џек Блек. Другото...без врска.
   

Сподели: