Усно или писмено одговарање

Усно или писмено одговарање

  • Усно

    Гласови: 23 40.4%
  • Писмено

    Гласови: 34 59.6%

  • Вкупно гласале
    57

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
И едното и другото. НемаТ проблем :)
 

Schmeterlinge

Нов член
8 април 2012
2
3
3
29
Сепак усно.. На писмено кога ќе ни дадат некое прашање шо никаде го нема, ќе го тупам цело време и на крајот пак нема се да напишам, а вака усно нешто ќе свртам, нешто ќе ми поткажат, па на крај краеви и полесно се поправа усниот одовор :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
Писмено, поарно да си препишеш отколку се да учиш на памет
Значи секој што усно одговара има научено на памет? (wasntme)

Писмено. Ако незнаеш може некој да ти поткаже или да препишеш ;)
А, ако знаеш? Како е подобро?
===============

Ако учам со разбирање, тогаш усно одговарање ми е сто пати подобро, дури и од препишување. Повеќе простор да се изразиш себеси, да дадеш свое мислење за тоа што го зборуваш итн. Посоодветно ми е усно за предметите кои имаат повеќе теорија. А математика на пример, исто ми се фаќа- задача си е задача, дали на табла сум ја решила или на тест - тоа е истото решение.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Усно. А и отсекогаш ми одела логиката кога ја кажувам него писмено. Писмено се трудам да додадам што повеќе епитети, губам на време, нервози, па препрочитување...
Усно башка полесно може да се види кој научил а кој забушава. Како теренско истржаување е .
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludaca and UnFleur

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
Усно. Ништо нема да напишам ако не се потсетувам од учебник, а не сум експерт за препишување, кога и да помислам за препишување во рок од 2 секунди фатен сум. |-(

Затоа усно е подобро.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludaca

Sara

Истакнат Член
13 февруари 2012
116
116
343
И усно и писмено сепак неможам по Математика да земам усно да одговарам. :)
 

Јована

Истакнат Член
20 април 2012
144
311
63
Јас сум за писмено сепак е по лесно можес да преписуваш:giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kiko

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
се се спомнува ама ако ама ако... Во различни варијанти нормално дека во зависност од ситуацијата ќе се одбере. Во одредени ситуации при писмено одговарање можеш да препишеш, при усно да ти дошепнат. Доколку станува збор каде што имам научено - дефинитивно усно. А и да немам - подобро да кажам дека не знам отколку да блеам како теле во шарена врата во листот и залудно да си го трошам времето ;)