Усно или писмено одговарање

Усно или писмено одговарање

  • Усно

    Гласови: 23 40.4%
  • Писмено

    Гласови: 34 59.6%

  • Вкупно гласале
    57

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
639
93
Ако имам убаво научено не ми е проблем дали ќе одговарам усно или писмено. Ама ако не сум сигурна поубаво ми е писмено затоа што можам да оставам некое прашање ако не ми текнува во моментот, па подоцна ако ми текне да го напишам или во најлош случај, препишам :D
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
moe zavrsHi odamna, ama kd sam odgovaraja u sHkolu po'lsno mi e bilo usno, kazuef mi od stranu a u ja gu zazboruju proesorku za da mi tekne, pa menjam teme, takf sam sHto da prau
a pismeno uvek smo prepisHuvale, ss miljon lisHcHinja mali mikroskopski, odvaj da procHitasH : )
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Зависи по кој предмет и кај кој професор. Ако е некој чкљ професор писмено е подобро-ќе си препишиш..ако е некој построг и поитар усно..ќе си научиш xD
 

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
И двата вида се на некој начин добри а имаат и лоши страни.Некои ученици,студенти многу добро се изразуваат писмено одколку усно и обратно, некои можат многу добро да поминат усно а да се лоши во писмено.Мислам дека треба да се направи еден баланс меѓу овие(иако тоа за студентите ЕКТС не го дозволува) треба да има...на пола материја усно...пола амтерија писмено...само така може да се издвојат оние кои реално заслужуваат висок просек и со пот и напорна работа си ја заработиле оценката, од друга страна пак најголемиот дел од другите ќе имаат проблем со таквиот начин на полагање.
Да е како што било порано, влечиш ливче ти се паѓаат три прашања и за нив кажуваш се што знаеш...мислма дека 70% од студентеи ќе пропаднат...и добар процент од нив ќе се одкажат од факултето.
О друга страна пка таквото усно оценување ќе бара премногу време...Вака се телат тетратки се длета прашања и сите во една просторија пишуваат...а кога би имало усно испраѓување треба сите еден по еден да одговараат и тоа ќе предизвика проблеми во недостаток на времето, иако тогаш резутати ќе има веднаш.