Турција

Malinna

Староседелец
20 јануари 2014
48
41
1,018
27
Имам појддено Кушадаси,Истанбул,Анталија,Анкара и Бодрум
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

Swatkata

Староседелец
26 јуни 2014
49
16
1,008
Vo April bev vo Turcija mnogu gostoprimvili luge ne prosetaa niz Istambul a najveke sto mi se dopadna bese turskata baklava mi tecat ligi sto bi rekle postarite koga kje vidam turski baklavi na sliki mmmm vi ja preporacuvam turcija no najubavo e vo prolet preku leto ne sum bila no planiram (happy)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr and JaMi

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
Vo April bev vo Turcija mnogu gostoprimvili luge ne prosetaa niz Istambul a najveke sto mi se dopadna bese turskata baklava mi tecat ligi sto bi rekle postarite koga kje vidam turski baklavi na sliki mmmm vi ja preporacuvam turcija no najubavo e vo prolet preku leto ne sum bila no planiram (happy)
Абе ајде..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Vo April bev vo Turcija mnogu gostoprimvili luge ne prosetaa niz Istambul a najveke sto mi se dopadna bese turskata baklava mi tecat ligi sto bi rekle postarite koga kje vidam turski baklavi na sliki mmmm vi ja preporacuvam turcija no najubavo e vo prolet preku leto ne sum bila no planiram (happy)
Незнам во кој град во Турска си била,но ако само ја паметиш баклавата,тогаш си ти душо за жалење.Оди малку во нашиве слаткарници,или прошетај до Гостивар,имаш баклави какви ти душа сака.
 

Swatkata

Староседелец
26 јуни 2014
49
16
1,008
Дива Орхидеја имам јадено и баклава во Гостивар но како таа во Турција никадее инаку фала што се намачи безпотребно :*
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Убава земја е Турција. Истанбул на пример има места кои вреди да се видат.
Аја Софија е преубава, изградена уште во 6тиот век па после претворена во џамија и од 1935 во музеј. Исто така и Сината Џамија е убаво место, не е музеј како Аја Софија но сепак вреди да се посети и да се влезе внатре.
Капали чаршијата исто е убава, има премногу гужва ама не е лошо да се влезе и да се прошета низ чаршијата.
За надвор од Истанбул може да се отиде до Ефес и да се посети римската библиотека заборавив како се викаше а и не е ни битно :).
За плажи и море се знае каде се оди, мене на пример бидејќи не ме влечат плажите толку попрво би ги посетил овие историски места. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Swatkata