1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Турција

Дискусија во форумот 'Држави' започната од Marick14, 18 април 2012.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Турција од година во година станува се поскапа. Би ја посетил пак.
   
 2. Badgirl

  Badgirl Староседелец

  Зачленет на:
  4 јануари 2013
  Мислења:
  1,477
  Допаѓања:
  3,259
  Би сакала некогаш да ја посетам Турција,имам слушнато дека е убава земја :)
   
 3. Malinna

  Malinna Староседелец

  Зачленет на:
  20 јануари 2014
  Мислења:
  48
  Допаѓања:
  41
  Имам појддено Кушадаси,Истанбул,Анталија,Анкара и Бодрум
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Swatkata

  Swatkata Староседелец

  Зачленет на:
  26 јуни 2014
  Мислења:
  47
  Допаѓања:
  15
  Vo April bev vo Turcija mnogu gostoprimvili luge ne prosetaa niz Istambul a najveke sto mi se dopadna bese turskata baklava mi tecat ligi sto bi rekle postarite koga kje vidam turski baklavi na sliki mmmm vi ja preporacuvam turcija no najubavo e vo prolet preku leto ne sum bila no planiram (happy)
   
  На Altaïr и JaMi им се допаѓа ова.
 5. İncognito

  İncognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,481
  Допаѓања:
  3,757
  Абе ајде..
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Што абе ајде?
   
  На Swatkata му/ѝ се допаѓа ова.
 7. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Незнам во кој град во Турска си била,но ако само ја паметиш баклавата,тогаш си ти душо за жалење.Оди малку во нашиве слаткарници,или прошетај до Гостивар,имаш баклави какви ти душа сака.
   
 8. Swatkata

  Swatkata Староседелец

  Зачленет на:
  26 јуни 2014
  Мислења:
  47
  Допаѓања:
  15
  Дива Орхидеја имам јадено и баклава во Гостивар но како таа во Турција никадее инаку фала што се намачи безпотребно :*
   
 9. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Убава земја е Турција. Истанбул на пример има места кои вреди да се видат.
  Аја Софија е преубава, изградена уште во 6тиот век па после претворена во џамија и од 1935 во музеј. Исто така и Сината Џамија е убаво место, не е музеј како Аја Софија но сепак вреди да се посети и да се влезе внатре.
  Капали чаршијата исто е убава, има премногу гужва ама не е лошо да се влезе и да се прошета низ чаршијата.
  За надвор од Истанбул може да се отиде до Ефес и да се посети римската библиотека заборавив како се викаше а и не е ни битно :).
  За плажи и море се знае каде се оди, мене на пример бидејќи не ме влечат плажите толку попрво би ги посетил овие историски места. :)
   
  На Swatkata му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: