1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Ти реков - Ми рече ... низ стихови

Дискусија во форумот 'Поезија и проза' започната од lady_blue, 5 март 2012.

 1. She

  She Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  301
  Допаѓања:
  568
  Имам ручек на оган
  и празен стомак :D
  Сестра ми салата прави
  и дека е и таа гладна се жали.

  Низ глава ми севрти убава слатка помисла,
  вкусен десерт да направам после
  е паметна мисла.
   
  На Kiril, lady_blue, Dea и уште 1 член му се допаѓа ова.
 2. LadyInPink

  LadyInPink Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,239
  Допаѓања:
  1,758
  Расшмркан нос и разболено грло,
  собана ми е ко некое трло,
  материјал се собрал еден куп цел,
  а јас уште дремам пред екранов бел.
  Форумов е зараза жива,
  а мене пак денес баш ми се плива.
  Сакам лето и к'пење в Дрим,
  од кујна нешто ми мириса на ким.
  Барав и ананас, ко жена трудна,
  очиве ми мижат, како ли да останам будна?
  Песнава и нема некоја смисла,
  толку од мојата денешна мисла...
   
  На BlackTulip, Kiril, She и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  ептенски ми се смачи
  денов денес некако
  пет-шес' пати на гла ми се качи :D
   
 4. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  Читам и се чудам
  па и јас стихови ви нудам
  а времето темно матно
  значи стварно е невероВАТНО

  Убави песни
  погоре напишани
  со сите рими
  и сите нишани

  Сакав да кажам,
  ти реков ми рече
  времето некако
  мора да се влече

  А настинка ме фати
  никако маки да ми скрати
  си шмркам си фучам
  да се лечам сама учам....:sreken :rofl
   
  На Kiril, She, JaMi и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  Денес пак по старо
  иста финта иста шема
  ништо ново на репертоарот
  за фалење нема.

  А форумџиите си ќутат
  не пишат, дал се лутат
  збор по збор, ред по ред
  направив јас цел сплет

  Да пишувам песни
  многу ми е мило
  тоа одамна така
  ми било...(sun)
   
  На Kiril, She и lady_blue им се допаѓа ова.
 6. Dea

  Dea Активен Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  156
  Допаѓања:
  196
  Еве и јас да се јавам,
  ред беше на форумов да се појавам,
  вчера на тренинг набив прст,
  и целиот отечен ми стана поцврст.
  ме болеше вчера многу,
  но сега и не толку фала богу.
  Го мачкам ли го мачкам со масти разни,
  СИНЕДОЛ, ХЕПАТРОБИН... веќе тие станаа празни.
  Драги мои, се надевам не ми е скршен,
  имам натпревар(и) одбојка недовршен.
  Ако малово прсте е искршено цело,
  ќе си го лупам во ѕид ова моево чело! :banghead
  Нервозна сум јас дека ќе не можам на тренинг да одам,
  без одбојка цела ќе се избодам!
  Треба и во Белград на натпревари да се оди во мај,
  ајделекару НЕШТО ПРЕВЗЕМАЈ!
  Некој клетва фрлил на моето прсте,
  дали е тоа мојот другар Крсте?
  Мора за 3 дена на оздрави мојов прст во недефинирана боја,
  мислам дека веќе почнувам да добивам параноја.

  МОРА ДА ОЗДРАВИ МАЛОТО ПРСТЕ МОЕ,
  ајде одам да читам книга од Подгорец Видое.
   
  На Kiril, The Tramp, She и уште 1 член му се допаѓа ова.
 7. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  за момент се осетив ко да сум у прво одделение (nod)
   
  На Kiril, parvati и lady_blue им се допаѓа ова.
 8. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  само да напомнам дека не мора да се пишува во рима
  може и слободен стих :)
   
 9. Dea

  Dea Активен Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  156
  Допаѓања:
  196
  ЛУЃЕ!
  Дознав дека мојот клуб по одбојка во Белград оди во петок,
  и тоа ќе биде на нашата сезона завршеток.
  После тоа одмор имаме,
  а за жал одбојка веќе ќе немаме.:(

  Но јас за нешто друго се плашам
  дека моево набиено прсте ќе оздрави до петок се тешам.
  И сега кажете пријатели мои што вие мислите
  ајде, дека нема да оздрави до петок да ме предомислите.

  Дека ќе можам слободно да играм,
  и србинките со мојот смеч да ги надитрам,
  влејте ми доверба и утешете ме,
  дека моето прсте нема да оздрави погрешете.

  Ми се игра одбојка,
  кажете дека ќе може да игра во Белград оваа девојка.
  Тажна сум и се плашам,
  морам оваа цела сезона да ја довршам!
   
  На Kiril му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  Одамна овде никој не пише:eek
  дали е темата при крај више
  Нема нема при крај да биде
  ќе пишам нешто секој да виде

  Кај се поетите што беа
  овде главни
  дали сега низ другите теми се славни

  А мене умот ваму таму
  ми лета
  лелеее вакво забегување
  ми смета(wasntme)
   
  На melpomena, Kiril, parvati и уште 1 член му се допаѓа ова.

Сподели: