1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Ти биди промената која сакаш да ја видиш во светот

Дискусија во форумот 'Философија' започната од Hip.Hop_MKD, 9 април 2012.

 1. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Ти биди промената која сакаш да ја видиш во светот..
  Ганди
  Еве со оваа мисла ја започнувам темава. Многупати се жалиме дека нештата не се мењаваат. А у ствари ние чекаме работите да ни "паднат од небо" и да се случи чудо т.е. само се да се реши. Колку ние самите работиме на промените кој сакаме да ги видиме во нашиот свет. Секој да реши да биде поинаков и друг по тоа многу работи би се мењавале на подобро. Наместо да чекаме сами работите да се случат и да бараме подобрување од другите, подобрете си се првин себе си па тоа очекувајте го од другите така многу работи би тргнале на подобро, нели?!..
  Оставам на вас понатаму. :)
   
  На BlackTulip, Lena, mila mila и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Нема да згрешам ако кажам дека ова може да биде интересна колумна за читање а како тема поставена не премногу ќе биде дебатирана.
   
  На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Natenceto

  Natenceto Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,029
  Допаѓања:
  1,193
  Всушност ние луѓето сами сакаме да го вратиме времето наназад. Решение за секој проблем има само треба да се размислува со ладна глава. Напротив јас не чекам да ми падне од небо туку самата го реализирам во мојата глава, наоѓам начин како да го решам тоа. Ако самите денеска не се смениме никој нема ништо да очекува од нас, би бил разочаран зашто верувал и мислел дека нешто тоа ќе промени. Јасно ми е дека човекот не се менува преку ноќ, ако има голема желба да се промени би го направил тоа со тек на време, постепено и постепено.
   
 4. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  Некогаш не можиш ти да бидиш промената што сакаш да ја видиш... што ако се промениш и пак не си доволно добра? мора да се обидат и другите да се сменат...
   
 5. Avona Vi

  Avona Vi Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  493
  Допаѓања:
  630
  Цело време чекаме нешто. Нешто подобро. Нешто што ќе влијае позитивно. Божем тоа од небо ќе падне. Ништо не превземаме а тоа не е добро. Цело време се жалиме, се не ни е погодено. Пр. се жалиме ее ама е досадно, а што преземаме за да ја убиеме досадата? Ништо! Повеќе би денгубиле одколку да смениме нешто. Само чекаме и се надеваме на подобро. А чекањето на надежта е безнадежно. Ние самите влијаеме на промените. Всушност ние самите треба да ги поттикнеме промените.. ама некако слабо.. Луѓето некако се научија само да се жалат за било што. Секогаш има некој кој е крив. Божем тоа ќе смени нешто ако се знае кој е крив. Битно е што ние ќе превземеме во врска со тоа.... :)
   
  На Bum-Bum му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Succubus

  Succubus Истакнат Член

  Зачленет на:
  28 февруари 2012
  Мислења:
  562
  Допаѓања:
  835
  Човекот како индивидуа ретко може да влијае на некоја промена што се однесува кон општеството. А и поретки се оние луѓе кои успеваат сами да внесат промени во целото општество, а почесто го има тоа во американските hollywood филмови. :)
  Единствено доколку некој човек има поголема финансиска моќ со која денес се лажат сите, најискрено, тогаш можеби некој ќе се залага за подобро утре! :) А и од друга страна, се е себичност, си го храниме само егото.
  Си имаме ставено во глава дека од Господ, ако сме добри, ќе ни донесе и пари и среќа и љубов, а добри за некои значи НИШТО да не прават, така да..

  Реалноста е таа. Поради некоја причина ја сум се нашла овде, поради некоја необјаснива причина ја сум таква, мојот живот е таков. И не, овој пат нема да се утешувам со оптимистички мисли, овој пат ќе бидам реална и ќе серам за тоа колку никој уствари и не може да направе никаква промена затоа шо и никој ни не го заболело (со извинение) за тоа дали утре НЕКОЈ од нас ќе има подобар живот. Заради тоа што и самиот родител знае да биде себичен спрема детето, а не пак некој друг! :)
   
 7. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  Вчера бев паметна сакав да го сменам светот, Денес сум мудра се менувам себеси....
   
  На BlackTulip, Gemini, Luckky и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Само што сакав да отворам тема на оваа тематика.Мислам дека ако ја отворам ке биде дупла.
  Не сум сигурна и затоа овој текст ке го сместам овде.Ако е за нова тема ке ја замолам Реми да ја отвори,ако не нека ми го отфрли воведниот дел од текстот ако е возможно.

  Сакав да ја насловам како Мокта на еден човек.
  Секој човек има можност да го промени светот.Има ли секој храброст да го направи тоа?
  Многу луге не се свесни за своите способности,дел од нив кои биле свесни за тоа му се познати скоро на цел свет.
  Има и од оние кои се свесни но не прават ништо само поради тоа што мислат дека нема да постигнат ништо позначајно,големно и посебно.
  Но сепак,голем е бројот и на лугето кои успеале да направат нешта за кои дури ни самите не биле свесни.

  Прашањето ми беше,што мислите вие,дали во секој човек се крие способност да го промени светот?
  Што се,еден обичен човек може да го направи според вас голем?
  Не ми е прашањето за големите мокни луге низ цел свет,туку за обичните луге.
  Ке го приложам видеово за оние што ке сакаат да го изгледат,и е баш показател на моето мослење,околу тоа,дали и колкава е мокта на еден човек при промена на светот.

   
 9. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Биди ти промената која сакаш да ја видиш во светот ми е премногу егоистичен став. Го презирам човековото его и како тоа сам си ја величи својата моќ.
  Не, сметам дека еден човек не може да има огромно влијание на целиот свет околу некоја работа. Ако збориме за кремчиња, ташнички, сукњи и сл. во ред, верувам дека може да го смени светот визуелно. Но дека еден човек може да доведе до напредок во целиот систем така одеднаш и преку ноќ...меееех, тоа ни во приказните не постои.
   
 10. Мортидо

  Мортидо Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,054
  Допаѓања:
  1,576
  Зошто егоистичен став? Поентата на реченицата е дека не треба да чекаме некој друг да направи нешто за нас, да започне нешто наместо нас. Кога никој од никого нема да чека да направи нешто, работите би тргнале кон подобро. Поготово во оваа држава со заспана нација. Секој си гледа само за него и не се активира да направи нешто за општо добро на сите, да поправи нешто, да иницира. Секој чека од некој друг. Овдека владее она ’’абе има таму кој да се замара, не можам јас’’ или ’’почните прво вие, па ќе ви се придружам јас ако треба’’. Еден човек не може да има огромно влијание на светот, но може на тие околу него, па таа група луѓе на градот, градот на државата итн... шознам, можеби не ја сваќаме исто реченицата погоре.
   
  На slb_bobo и melpomena им се допаѓа ова.

Сподели: