1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Тироидна жлезда

Дискусија во форумот 'Општи здравствени проблеми - прашања и одговори' започната од dusica3, 28 август 2014.

 1. dusica3

  dusica3 Нов член

  Зачленет на:
  22 август 2014
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  4
  Видов дека нема ваква тема па решив да ја отворам. Значи пред околу месец дена имав тахикардија, често се заморував ми се спиеше чести столици. Појдов на лекар и ми рекоа во пубертет си она ова и остана така, но пак не ми беше добро и отидов кај друг лекар и ми рече да ги проверам хормоните. Резултатите не беа добри и ми рекоа да пијам еутирокс од 25. Дали има некој ваков проблем нека ми пише, сакам да знам повеќе. Благодарам:*
   
 2. МалиСашко

  МалиСашко Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2014
  Мислења:
  466
  Допаѓања:
  347
  Мислам дека е еден од најчестите проблеми што ги сретнувам.
  Нејодирана вода е конкретниот проблем во Македонија, затоа има толку заболени . Повеќемина имам околу мене со слични проблеми. Ништо страчно Душица. Ако се открие со време и ако се третира правилно може организмот да се врати во нормала. постои испитување и за тоа како би дознала пред време дали некогаш ќе се врати во нормала. А и ако не биде така, едно апче го надополнува минимумот. Редовно на гладно и ништо поинаку! Од тоа што го знам во пракса, не дозволувај контролите да бидат на периоди подолги од 3 месеци па колку и да инсистира докторот, така ќе одржуваш континуитет и ќе се чувствуваш добро. И следи го циклусот да не потфрла. Вероватно и ќе намалиш на килажа бидеќи организмот ќе ја исфрла водата од него.
  Многу на ова влијае стресна состојба и нервоза. Избегавај колку можиш, земај си Б6 витамин редовно и ќе се чувстуваш сосема нормално.
  Тоа е накратко...
   
  На dusica3 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Ехаа, ова е сега ко добро утро. За жал.
  Деца се раѓаат дури и без функционална тироидна, па од мали ги клукаат со лекови.
  Мајка ми веќе сигурно над 10 години редовно зема Еутирокс, и тоа бајаги појаки дози од твоите, не сум сигурна колку, но над 100мг е.
  Ама тоа дека нејзината жлезда не работи веќе со години, па на тој начин надокнадува за нелачењето хормони.
  Не ти треба целосна проверка на хормони ако се сигурни дека е жлездата. Но немој да шеташ по т.н. локални доктори, туку најдобро на одделението за патофизиологија и нуклеарна медицина ќе ти направат ехо и проверат тироксин и тријодотиронин (ваљда правилно го пишав :D).
  Не сум експерт, може и грешам, ама тахикардија е симптом на хиперфункција, а Еутироксот се пие за хипофункција. Ама па хормони се тоа, може и да се мењаат штом/ако работи жлездата. Сепак, најдобро прашај си ги лекарите.
  Хипер може и сосема да се излечи, во најдобар случај, а хипо е малку позезнато, ама далеку е да збориме за тоа со 25ка Еутирокс.
  Само редовни контроли и следи совети, не е нешто страшно и лесно се средува ако се открие навремено.
   
 4. Blueberry

  Blueberry Староседелец

  Зачленет на:
  12 февруари 2012
  Мислења:
  205
  Допаѓања:
  158
  Другарка го има истиот проблем. Редовно земање апчиња, колку што знам ова не се лечи може само да се намали и да се одржува понатаму на одредено ниво. Ќе треба да се привикнеш дека ќе треба да ги пиеш апчињата цел живот, а веднаш штом ти стане навика ќе ти биде и полесно. Знам дека не треба да внесуваш кофеин и да не се нервираш.
   
 5. Мила Јович

  Мила Јович Нов член

  Зачленет на:
  26 август 2016
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Дознав дека боледувам од хипертиреоза пред тоа имав тремор на рацете но не се ни посомневав дека е тоа се додека не завршив во болница поради тиреотоксикоза ( влошена состојба) поради напор, стрес на работа и предходен стомачен вирус. Тсх ми е 20.07 докторот ми препиша тирозол, прашањето ми е дали болеста мора стрикно со лекови да се лечи или би се повлекла сама, и дали од тирозолот ке се здебелам? Фала однапред
   
 6. Јанасум

  Јанасум Нов член

  Зачленет на:
  16 јули 2016
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  10
  Хормоните ми се во ред,ама ми најдоа чворчиња:(
  Има ли некој такво искуство?(worried)
   

Сподели: