1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Тинејџери алкохоличари

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Marick14, 8 август 2012.

 1. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Јас разбирам да се паѓа во депресии и да се посегне по алкохол и по дрога.Иако и тоа е табу тема и ми е страв да зборам за тоа зашто знам дека ќе ме нападнат одма.
  Ама која депресија ја има млад тинејџер 13-14-15 години, што не знае да си го најде курето кога моча?
  Тоа се вика раскурцана младина.Е зашо? Епа ќе излезе во кафич, ќе испие колку може и колку не може, и стандард процедура, или токсикологија или добива самоубиствени мисли, или прави инциденти кои што најчесто завршуваат лошо за истиот.
  Епа со оглед на тоа дека јас искрено си се чуствувам алкохоличар, и сум почнал со пиење многу многу одамна, пиењето алкохол секојдневно станува навика од која нема одвика.Без разлика кога ќе почнеш.Да, хроника е, во која што сепак треба да постои некаква контрола.
  Која забрана? :D Карши влада до рано наутро даваат алкохол и на 5 годишни деца :D
  Најголемата кривица е во родителите.Доколку го фатам синот ѓон пијан во 7-мо одделение ќе видиш како за секунда ќе му излезе алкохолот и дали некогаш ќе посегне по алкохол, и тоа без да го тепам.
  Ама се е принцип.Децата се огледало на родителите.Се’ дури се тинејџери мора да се внимава со кого се дружи, каде излегува, дали пие, дали пуши итн.Затоа што тој период е најкритичен и буквално, ако уште тогаш почне со алкохол, тој не прекинува.
   
  На Bum-Bum му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Sebastian

  Sebastian Активен Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  174
  Допаѓања:
  110
  Ајде бе луѓе...тинејџер без малку(малку повеќе) алкохол не е тинејџер...макар и иво да е...тој период се случува еднаш нема веќе реприза на тоа
   
 3. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,838
  Допаѓања:
  6,527
  Ниту еден интересен муабет не започнува- еј брат дали се сеќаваш кога пиевме фанта шоката (колку глупаво звучи:zelen ).... така да слободно пијанетесе до максимум за кога ќе ве запрат џандари и кога ќе дувните на оние апаратчинана да им прегорит од преоптовареност.
  Сакам да кажам дека само сексот и пијанчењето до врв се памети во животот, се друго се заборава.
   
  На Wind, Bum-Bum и parvati им се допаѓа ова.
 4. Primrose

  Primrose Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  680
  Допаѓања:
  1,288
  Да бе, да. Секој бил алкохоличар. Може и сите адолесценти се имаме и лечено од таа зависност.

  Тоа што ти го викаш малку или малку повеќе не укажува на човек кој е зависен од алкохол, туку на некој кој еднаш, два пати, три пати... десет пати во живот се опијанил.
  Алкохоличар е човек што не може без алкохол. Спие со шишето в раце.

  Или насловот е несоодветен, или темава е полна со офтопици.
   
  На Ана-Каренина, Sebastian, parvati и уште 1 член му се допаѓа ова.
 5. Sebastian

  Sebastian Активен Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  174
  Допаѓања:
  110
  Добро знам што е алкохоличар...напишаното ми беше упатено за сите што се против една чашка или повеќе:D
   
 6. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,683
  Допаѓања:
  3,863
  Ги читам постовите погоре .. и се пукам од смеа, и се согласувам само на еден пост .. тој од Бобо, да можев една годзила фејспалм би направил.

  Ај вака сеа:

  Криви се .. и те како. Познавам многу родители .. кој му даваат на детето пари за излегување .. и му викаат пиј пуши што сакаш прави, еднаш се живее. А тоа значи ? Невоспитаност, така ? Така е.
  Друго е кога ќе ти дадат 500 за излегување, и ќе се правиш демек видејте ме ајде сеа на пиење сите, друго е кога ќе му дадиш 50 - 60 денари, па нека мисле за што да ги потроши попрво, хм.

  Се имам опиено само еднаш во животот, од љубопитност, и на тоа останувам. Алкохол повеќе не ставив во устата, не гледам некоја убавина во пиењето, радо би потрошил пари на нешто попаметно, отколку на алкохол којшто знам дека ми наштетува.

  Ајде некого да поддржам тука.

  Да, во право си .. сепак за она Не си тинејџер алкохоличар ако земаш аллкохол во дозволени дози. Па немора ни да земеш пер .. што те прави тоа помалку од другите ? Не .. напротив, покажуваш друга иницијатива за разлика од другите.

  Фала ти што се пофали, сеа од на Јованка ордените ќе ти дадиме.

  И ? Ако нема реприза ајде да се начукаме ко магариња ?
  Ајде бе .. дозволи еднаш да ти речат „ниеднаш го немам овој видено да се напие, алал да му е, дели од сите во неговото друштво“ отколку да викаат си се напил ко магаре .. исто ко твојата екипа или што ти знам колку народ таму. Обиди се да издвоиш од другите, а не да бидеш како нив.

  Има многу поубави работи од алкохол во детството, верувај.
   
  На melpomena, Scars, Caci и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. alekjov1234

  alekjov1234 Староседелец

  Зачленет на:
  3 август 2012
  Мислења:
  138
  Допаѓања:
  48
  Не велам дека пиењето е гордост или дека е морално, некогаш е добро да крене атмосфера малце ама мислам дека е далеку од алкохолизам тоа ако си се напил 2-3 вечери во месецот онака лајт за забава.
   
 8. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,683
  Допаѓања:
  3,863
  ќе кажам пак, има начини други за кревање атмосфера :) јас пиењето го сфаќам како глупав изговор за немање соодветни пријатели/другари :) (без навреда) па ајде ќе се пијанчиме за да ни биде интересно.
   
 9. alekjov1234

  alekjov1234 Староседелец

  Зачленет на:
  3 август 2012
  Мислења:
  138
  Допаѓања:
  48
  Тогаш може и јас сум им лош влијател, обично по моја иницијатива оде тоа :D
   
 10. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,683
  Допаѓања:
  3,863
  Може .. незнам не ви се мешам во тоа и немам намера, само кажувам од моја гледна точка и како гледам на тоа :) кажав, без навреда, не си земај ништо лично, кажав општо, не посочив никого.
   

Сподели: