1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Тинејџери алкохоличари

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Marick14, 8 август 2012.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Насловот кажува се. Што мислите за оваа појава?
  Дали алкохолизмот кај тинејџерите е последица на новите начини на живот на младите или е само уште еден обид на младите да ја покажат својата сила пред другите?
  Колку сметате дека алкохолизмот за време на тинејџерството може да прерасне во алкохолизам кој понатаму во животот ќе стане и хроничен проблем?

  Одвратна навика. Поготово кога се недораснати. И покрај забраната, сепак доспеваат до алкохолот.
  А што се криви родителите да ги плаќаат казните.
  Не ги воспитале правилно? - Не! Школото е криво. - Не!
  Социјална деградација во последно време.
  Мислам дека треба да ја подигнеме свеста кај децата. Жалосно е што основци и средношколци се пијанат навечер. А уште пожалосно е што сопствениците на помалите локални продавнички продаваат алкохол на малолетници.
   
 2. Aaliyah

  Aaliyah Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  887
  Допаѓања:
  1,090
  Кај нас не е толку страшно како што е во Русија
  Таму од 10 год почнуваат да се пијанчат и тркалаат по паркови и клупи :x
   
 3. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Е дее дее. Секој поминува низ таа фаза. Јас не познавам човек, кој не поминал барем година 2, во пијанчење со пријателите навечер на викенд. Особено на лето. Тоа е тоа, млад човек, недоволно зрел, лесно е да потклекне на пороци. Мислам дека повеќето не продолжуваат понатаму со активно пиење на алкохол. Барем јас и моите пријатели престанавме.
   
  На melpomena, parvati, Wild.One и уште 1 член му се допаѓа ова.
 4. freak

  freak Староседелец

  Зачленет на:
  18 јуни 2012
  Мислења:
  190
  Допаѓања:
  120
  Јас мислам дека секој тинејџер поминува низ таа фаза. Не сме дораснати, во тие години се што е забрането ни е интересно и не привлекува. :)
   
 5. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  Мене лично пиењето воопшто не ми е интересно, еве 19 години сум, а досега се немам опијането, не ми е убаво, така ме воспитале од дома, сепак мислам дека се е до воспитувањето од дома и секако од карактерот на детето... а кога ги гледам малите деца пијани, ми се гади, едноставно ми станува жал за истите, ајде да се опиеш еднаш, двапати, ама 100 пати, а денешната младина се повеќе и повеќе пие... тоа е што е, современо општество |-(
   
 6. alekjov1234

  alekjov1234 Староседелец

  Зачленет на:
  3 август 2012
  Мислења:
  138
  Допаѓања:
  48
  Не си тинејџер - алкохоличар ако земаш алкохол во дозволени дози :rofl Мислам дека зборот алкохоличар е претежок за да ја опише оваа појава, барем јас под алкохоличар разбирам човек кој е зависен од тоа и го прави скоро секојдневно, еднаш ако си се напил со друштво или во свечена прилика не е ни блиску до алкохолизам.
   
  На melpomena и UnFleur им се допаѓа ова.
 7. Sebastian

  Sebastian Активен Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  174
  Допаѓања:
  110
  Не за џабе ги викаат најубавите година...ако како тинејџер, средношколец не претераш сп алкохол тогаш кога...секако дека е штетно но од друга страна секогаш кога некој започнува реченица(најголемиот дел а не сите) Синоќа си поминав многу убав,...и после следи она се испијанивме сите.....целиот овај период..тинејџерски..се вртата неколку рбаоти...кој е подбориот поубавиот попаметниот...но во едно(во пиенње) сите може да бидат исти на некој начин и тоа претставува една рамнотежа,,,сум пиел а најповеќе сум биле во додека сум бил на училиште скоро секој викенд(а некогаш викеднот ни почнуваше уште од четврток навечер :rofl)....пијте и дружетесе...убавите моменти потоа автоматски си доаѓаат :D
   
 8. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Стварно алкохолот е изговор за наводно луди и незаборавни моменти?
  Исто ко што кафаната е изговор за да се слуша турбо-фолк.
  Со алкохол ташаци не растат.

  Не дека јас светицата немам капка ставено во уста, посебно летово, ама си имам самоконтрола, а и до гените е. :giggle
  Ама што не личи, не личи. Го гледаш сушљаче 14 годишно, оди ко споулавено и повраќа на секој чекор, за себе не знае.
  Што е тука незаборавно молим те? Што опцуле случаен минувач? Што го исповратиле другарот? Што дома јаделе ќотек?
  Алкохоличари поголемиот дел нема да станат, се гледа колку им поднесува организмот.
  Но ете, за сефте на друштвото. Пролазна фаза на (само)докажување.
   
  На Arkantos и slb_bobo им се допаѓа ова.
 9. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  тешка пијаница сум ;)
   
 10. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  Ја сам бш у такви године, седнемо на кеј и купимо по некое пиво и ае ке си пиемо и само се слуша, а ти неможеш на екс ти неможеш овој ти неможеш оној. Затој се тинејџери пијанчив за да се направив пред другари дека су силни. Ја сс друштво увек пију ама никад не сам се напија, можда сам некопут бија загреан ама никад не сам дошја дома летва пијан, а испију повише од тија што су летва пијани. Од пиење на екс алкохол и возрасан човек ке се напие а не деца.
   

Сподели: