Тинејџери алкохоличари

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Насловот кажува се. Што мислите за оваа појава?
Дали алкохолизмот кај тинејџерите е последица на новите начини на живот на младите или е само уште еден обид на младите да ја покажат својата сила пред другите?
Колку сметате дека алкохолизмот за време на тинејџерството може да прерасне во алкохолизам кој понатаму во животот ќе стане и хроничен проблем?

Одвратна навика. Поготово кога се недораснати. И покрај забраната, сепак доспеваат до алкохолот.
А што се криви родителите да ги плаќаат казните.
Не ги воспитале правилно? - Не! Школото е криво. - Не!
Социјална деградација во последно време.
Мислам дека треба да ја подигнеме свеста кај децата. Жалосно е што основци и средношколци се пијанат навечер. А уште пожалосно е што сопствениците на помалите локални продавнички продаваат алкохол на малолетници.
 

Aaliyah

Староседелец
13 февруари 2012
887
1,090
1,093
Скопје
Кај нас не е толку страшно како што е во Русија
Таму од 10 год почнуваат да се пијанчат и тркалаат по паркови и клупи :x
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Е дее дее. Секој поминува низ таа фаза. Јас не познавам човек, кој не поминал барем година 2, во пијанчење со пријателите навечер на викенд. Особено на лето. Тоа е тоа, млад човек, недоволно зрел, лесно е да потклекне на пороци. Мислам дека повеќето не продолжуваат понатаму со активно пиење на алкохол. Барем јас и моите пријатели престанавме.
 

freak

Староседелец
18 јуни 2012
190
120
1,043
23
Битола
Јас мислам дека секој тинејџер поминува низ таа фаза. Не сме дораснати, во тие години се што е забрането ни е интересно и не привлекува. :)
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
872
1,103
393
27
Струмица
Мене лично пиењето воопшто не ми е интересно, еве 19 години сум, а досега се немам опијането, не ми е убаво, така ме воспитале од дома, сепак мислам дека се е до воспитувањето од дома и секако од карактерот на детето... а кога ги гледам малите деца пијани, ми се гади, едноставно ми станува жал за истите, ајде да се опиеш еднаш, двапати, ама 100 пати, а денешната младина се повеќе и повеќе пие... тоа е што е, современо општество |-(
 

alekjov1234

Староседелец
3 август 2012
138
48
1,028
Не си тинејџер - алкохоличар ако земаш алкохол во дозволени дози :rofl Мислам дека зборот алкохоличар е претежок за да ја опише оваа појава, барем јас под алкохоличар разбирам човек кој е зависен од тоа и го прави скоро секојдневно, еднаш ако си се напил со друштво или во свечена прилика не е ни блиску до алкохолизам.
 
  • Like
Реакции: melpomena and UnFleur

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Не за џабе ги викаат најубавите година...ако како тинејџер, средношколец не претераш сп алкохол тогаш кога...секако дека е штетно но од друга страна секогаш кога некој започнува реченица(најголемиот дел а не сите) Синоќа си поминав многу убав,...и после следи она се испијанивме сите.....целиот овај период..тинејџерски..се вртата неколку рбаоти...кој е подбориот поубавиот попаметниот...но во едно(во пиенње) сите може да бидат исти на некој начин и тоа претставува една рамнотежа,,,сум пиел а најповеќе сум биле во додека сум бил на училиште скоро секој викенд(а некогаш викеднот ни почнуваше уште од четврток навечер :rofl)....пијте и дружетесе...убавите моменти потоа автоматски си доаѓаат :D
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,050
6,674
1,153
Big Sur
Стварно алкохолот е изговор за наводно луди и незаборавни моменти?
Исто ко што кафаната е изговор за да се слуша турбо-фолк.
Со алкохол ташаци не растат.

Не дека јас светицата немам капка ставено во уста, посебно летово, ама си имам самоконтрола, а и до гените е. :giggle
Ама што не личи, не личи. Го гледаш сушљаче 14 годишно, оди ко споулавено и повраќа на секој чекор, за себе не знае.
Што е тука незаборавно молим те? Што опцуле случаен минувач? Што го исповратиле другарот? Што дома јаделе ќотек?
Алкохоличари поголемиот дел нема да станат, се гледа колку им поднесува организмот.
Но ете, за сефте на друштвото. Пролазна фаза на (само)докажување.
 
  • Like
Реакции: Arkantos and slb_bobo

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
22
Куманово
Ја сам бш у такви године, седнемо на кеј и купимо по некое пиво и ае ке си пиемо и само се слуша, а ти неможеш на екс ти неможеш овој ти неможеш оној. Затој се тинејџери пијанчив за да се направив пред другари дека су силни. Ја сс друштво увек пију ама никад не сам се напија, можда сам некопут бија загреан ама никад не сам дошја дома летва пијан, а испију повише од тија што су летва пијани. Од пиење на екс алкохол и возрасан човек ке се напие а не деца.