1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Студентите во Македонија

Дискусија во форумот 'Колумни' започната од Sebastian, 6 ноември 2012.

 1. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  ма да им е партијата студентите не се стока за на пазар па кој сак да си игра со нив ..
   
 2. alba

  alba Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2012
  Мислења:
  1,426
  Допаѓања:
  2,014
  епа не се де ама ете дозволуете да ве е*ат :zelen
   
 3. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Извинете вака што се избацувам од никаде, ако може некој да ми одговори за неупатените како мене, кои не се студенти.
  Пред скоро време гледав на нет дека се избирало некој претседател на студентски парламент или не ти знам што точно, и како...
  Е сега ме интересира што функција има и што прави тој за студентите, ако може нешто поопширно околу тоа, не знам и прашањето ми е добро формулирано, ама мислам дека ме свативте на што мислам, фала и се надевам дека мислењето не ми е оф-топик.
   
 4. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  Јас не дозволив преку моите блог постови каде барав да се бојкотира студентската организација, преку моето гласање со неважечко ливче во знак на бојкот.. тоа беше во мојата моќ како поединец тоа и го направив.... шо ад правам кога мнозинството не размислува онака како шо трреба..

  Студентската организација треба да биди посредник помеѓу студентите и професорите или владата. Студентската организација треба да се грижи за правата на студентите, треба да ги заштитува во секој онон момент кога некое студентско право е повредено. Треба да се бори да се зачува угледот на статусот студент.Ако некоие студенти се обесправени тогаш дури и треб да организира протести, да ги води студентите да станат свижечка сила а не како шо се сега дну дна..Студентската организација треба да се бори студентите да живеат во што е можно подбри услови, да бара од владат реновирање на студентските домови и изградба на нови...ај сега кажими ти за кои од овие работи си слушнал дека се направени од страна на СПУКИМ? додај го на тоа фактот дека во 2011 се потрошени 6 милиони денари студентски пари од страна на СПУКИМ.. кај се моите пари е прашањето ?
   
  На Trajche му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555


  Цецооо :franticА колку време „функционира„ СПУКИМ бе брат? Сигурно со години нели, а во тие години ништо не е направено ни студенти заштитени ни студентски домови, само качени такси и што ти не, така?
   
  На parvati и Jackal им се допаѓа ова.
 6. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  СПУКИМ функционира долги години и смрди ептен од шо има криминал таму ..
   
 7. alba

  alba Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2012
  Мислења:
  1,426
  Допаѓања:
  2,014
  Претседатело на СПУКИМ зема плата од околу а може и повеќе од 30 000 ден плата на сметка на студентите.
   
  На Jackal му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Па очигледно е, сега разбирам и зошто да не речам 80% од студентите не излегле да гласаат на изборите за претседател, барем така читав пред да бидат, колку е точно не знам, но релано е да се очекува, а и зошто да гласат кога ништо не се подобрило...напротив работите тргнале во обратен правец, и да тежок криминал многу се вклучени таму едни лица стојат како официјални, ама позади ги има многу кои се кријат под маски.
   
 9. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  е па тоа е .. проблемот е во мнозинството... јас продолжувам да се борам против тој криминал и дај боже еден ден јас да станам претседател на СПУКИМ за да ја опраам работата :)
   
 10. alba

  alba Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2012
  Мислења:
  1,426
  Допаѓања:
  2,014
  кога ке станеш и ти тоа ке го правиш сурово но вистинито:)
  тешко се искоренува ова и ние (мојата генерација ) пробавме ама не бива се додека студентите дозволуваат да бидат нечија машина за се и сешто не се променува ништо а не се свесни колку само можат да ја земат контролата во нивни раце ....
   

Сподели: