1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Студентите во Македонија

Дискусија во форумот 'Колумни' започната од Sebastian, 6 ноември 2012.

 1. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555

  Брат, се убаво тоа што имаш такви амбиции, ама за мене тоа е марионетка на некој, за жал во нашата држава така функционира, таму да има мнозинство истомисленици неможете да делувате, ќе ве „скинат„ веднаш.
   
 2. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  ха зарем во ова време шо сум на форум не се докажав дека сум чесен и скромен ? чудно ми е малку..

  од некаде мора да се почни. Мора некој прв да викни ида фрли камен за да почнат да го следат другите..А има еден куп други шо го сакаат истото ко мене ама не се осмелуваат да го започнат..
   
 3. alba

  alba Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2012
  Мислења:
  1,426
  Допаѓања:
  2,014
  за чудење е работава :zelen
   
  На Jackal му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Најголема заблуда е токму тоа што го збориш.
  Да, точно, по закон сите имаат право да запишат факултет.Но колкумина од нив имаат доволно капацитет за да го завршат тој факултет?
  Многу луѓе што ги знам јас, запишуваат факултет затоа што или девојките ќе им раскинат или затоа што без факултет нема да те сака ниедна.
  Тоа е само еден пример за апсурдноста која е присутна.

  Како што секој не може да биде електричар, водоводџија, програмер, така секој не може да биде студент.
  Најубаво би било секој средношколец да се осознае самиот себеси како и неговите можности и да фрли камен 5 години напред во животот и да има визија како што се гледа понатака во неговата кариера.
  А инаку јас немам ништо против, само многумина се лажат самите себеси.

  Конкретно јас, ради икс причини не можам да присуствувам на факултет иако најголема желба ми е да се стекнам со таа диплома.
  Ама за некои 2-3 години.
   
 5. alba

  alba Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2012
  Мислења:
  1,426
  Допаѓања:
  2,014
  Секој има капацитет да заврши факултет и еве тие луѓе што ги познаваш нели се способни да завршат факултет без разлика на причината или мотивот поради кој се имаат запишано.
  Спознавањето на самиот себе си е процец кој трае низ целиот живот и секој има визија планови за својот живот е сега условите и можностите се друго ама со силна желба и упорност ке постигнеш нешто.
  И јас несакм дечко без факултет. :zelen
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 6. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Факултетот ти е критериум за дечко? Woow...уште една сапиосексуалка на повидок. :D
   
  На parvati му/ѝ се допаѓа ова.
 7. alba

  alba Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2012
  Мислења:
  1,426
  Допаѓања:
  2,014
  еден од критериумите и ти што се мешаш имаш уште мн год додека да дипломираш :D
   
 8. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Јас само прокоментирав, не се пријавив ;)
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Ако секој има капацитет да заврши факултет тогаш зошто луѓе студираат 5-6- години факултет?
  Што ќе постигне со силна желба кога некој отишол на факултет само дека сите одат на факултет па ај и он? Разбираш или на албански да почнам да зборам?
   
 10. alba

  alba Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2012
  Мислења:
  1,426
  Допаѓања:
  2,014
  јас само ти нагласив ни да не помислуваш за да се пријавиш :giggle;)
   

Сподели: