Страв од заболекар

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Дада има право Мајорот, или треба да го лекуваат забот па да го пломбираат или да го умртват живецот па да го сторат истото.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The_Mayor

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
imam zab 6ka plombiran pred 4 meseci. mnogu me bolese, bev na zabar mi ocistija dzeb. prestana da me boli. po nekoe vreme pak pocna da me boli epten na ladno koga jadam i pijam. Od sto moze da boli? Pomos ve molam , sto bi mozelo da bide? :eek
Пулпит, серозен најверојатно имаш. Најверојатно ќе мора да ти го вадат нервот.
 

Anaskopje

Староседелец
7 јануари 2013
29
3
1,013
29
Дада има право Мајорот, или треба да го лекуваат забот па да го пломбираат или да го умртват живецот па да го сторат истото.

Вероватно не ти го пломбирале добро, можеби има останато плунка при чистењето и повторно се расипал. Претпоставувам дека ќе ти го ваѓаат живецот, оди кај стоматологот што побрзо.

Пулпит, серозен најверојатно имаш. Најверојатно ќе мора да ти го вадат нервот.


strasno e toa ili ne? Dali boli ? nikogas ne mi vadele zivec :( So anestezija vadat ili bez?
Fala vi mnogu na odgovorite. Pozdrav.
 

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Не страшно, со анестезија се работи. Ми личи дека е така, затоа што имаш болка на ладно, а забот веќе е правен. Лошо е по забот, во смисла на виталноста. Преку пулпата (народски живец) забот се исхранува, па кога ќе се извади, тој се исхранува минимално од околните структури само.
Ако дојде до вадење ќе одиш во неколку сеанси. Прво се отвара забот, се чисти и му се става лек, за да нервот се умртви. Процесот трае неколку недедли. Потоа се отстранува пулпата и се третира еднодонтски. Ништо страшно, ти нема да осетиш ништо.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
strasno e toa ili ne? Dali boli ? nikogas ne mi vadele zivec :( So anestezija vadat ili bez?
Fala vi mnogu na odgovorite. Pozdrav.
Ќе ти го вадат со едни игли, и многу болит, мислам дека и без анестезија оди тоа. Стегаме палци за тебе, издржи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Сара.13

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Да да без анестезија, онака на суво...а тоа иглите ауууууу....биди цврста молим те.
 

Anaskopje

Староседелец
7 јануари 2013
29
3
1,013
29
Ќе ти го вадат со едни игли, и многу болит, мислам дека и без анестезија оди тоа. Стегаме палци за тебе, издржи.

Не страшно, со анестезија се работи. Ми личи дека е така, затоа што имаш болка на ладно, а забот веќе е правен. Лошо е по забот, во смисла на виталноста. Преку пулпата (народски живец) забот се исхранува, па кога ќе се извади, тој се исхранува минимално од околните структури само.
Ако дојде до вадење ќе одиш во неколку сеанси. Прво се отвара забот, се чисти и му се става лек, за да нервот се умртви. Процесот трае неколку недедли. Потоа се отстранува пулпата и се третира еднодонтски. Ништо страшно, ти нема да осетиш ништо.
Да да без анестезија, онака на суво...а тоа иглите ауууууу....биди цврста молим те.

:( :( :(
Znaci tesko mene :(
A isto e vadenje nerv i umrtvuvanje nerv? Ako ne e koja e razlikata...:eek
Fala vi na sovetite.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
:( :( :(
Znaci tesko mene :(
A isto e vadenje nerv i umrtvuvanje nerv? Ako ne e koja e razlikata...:eek
Fala vi na sovetite.
Умртвување е со лек...вадење е со игли, и двете болат. Биди маж и издржи, пред да одиш гледај ја приказната: Се што било поминало, и се што ќе биде ќе помине. Валда ќе ти се крене самодовербата, ако сакаш кажи кога е терминот, ќе дојдам за рака ќе те држам (100 денари од сат + ДДВ)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Just Perfect