Стоп за ГМО во Македонија! Петиција!

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
ти зашто би се одлучил за органска храна полна со хемикалии и пестициди или за гмо ?


Прашањето е погрешно бидејќи однапред имплицира дека кај ГМО храната нема пестициди. Тоа е мит кој не одговара на реалноста, во приложениот линк можеш да видиш и зошто. Дури кај одредени ГМО насади и се наголемува употребата на пестициди.
Така да вистинско прашање би било -

ти зашто би се одлучил за органска храна полна со хемикалии и пестициди или за гмо храна полна со хемикалии и пестициди ?

Ah, the agony of choice my dear...:pusi
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: alba

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
мислам дека нема потреба од ГМО во Македонија
има доста плодна почва...има доста производи на природен начин
општо Македонија може да произведува голем број на растенија...не ја гледам причината на ГМО да се прави
едино нешто...како кокос,банана,протокали,мандарини...и такви некои овошки тогаш е океј ама са имаат ознака дека се ГМО
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
мислам дека нема потреба од ГМО во Македонија
има доста плодна почва...има доста производи на природен начин
општо Македонија може да произведува голем број на растенија...не ја гледам причината на ГМО да се прави
едино нешто...како кокос,банана,протокали,мандарини...и такви некои овошки тогаш е океј ама са имаат ознака дека се ГМО

Жити мене, кокос? Тука? Што ќе ти е? Нека си растат кокоси таму кај што треба.



Генерално сум против генетски модифицирана храна. Ама исто ме нервираат и трескање глупости од тие против ГМО. Деновиве се изначитав сешто и во одбрана и против ГМО и одвај најдов убаво поткрепено мислење. Едни слушнале недослушнале и зборат „Ааа брат па и калемењето е генетска модификација“, другиве пак „Цела Америка е со ГМО па ништо не им фали“.
 

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Жити мене, кокос? Тука? Што ќе ти е? Нека си растат кокоси таму кај што треба.



Генерално сум против генетски модифицирана храна. Ама исто ме нервираат и трескање глупости од тие против ГМО. Деновиве се изначитав сешто и во одбрана и против ГМО и одвај најдов убаво поткрепено мислење. Едни слушнале недослушнале и зборат „Ааа брат па и калемењето е генетска модификација“, другиве пак „Цела Америка е со ГМО па ништо не им фали“.
да се мачкат со кокосово млеко бе лее не ти текнуе дааа :zelen:D