Стоп за ГМО во Македонија! Петиција!

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
па ете толку од мојата креативност и идеи :D ,повели помогни ни ти сигурно имаш некој добра идеја (y)

то е да се напише нешто :zelen

Кај нас уште не е утврдено дали има ГМО, испитувањата започнуваат во 2014 г.

http://najadise.mk/zdravje/fakti-za...e-ne-znae-dali-vo-makedonija-jademe-gmo-hrana
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Smiley_1996

goodgod

Истакнат Член
26 декември 2012
433
304
163
пред компјутер
Не направија фама новинарите него ние обичните читетали на такви вести и како ја официјализираа гмо храната ???


Па прочитав дека во Пелагонија имало веке садено од тие семки, не сум сигурен.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Smiley_1996

goodgod

Истакнат Член
26 декември 2012
433
304
163
пред компјутер
Епа јбг неможем да видим ако не ти е тешко постирај овде да прочитаме ...


Одамна го прочитав тоа за Пелагонија, ете денеска што напиша Софија на профилот.

Gruevski denes idev i prasuev po prodavnicite za deklaracija na nivnite proizvodi,i znaes na sto naidov ni edna prodavnica nema deklaracija za zelencukot i ovosjeto,ne se znae ni od kaj se ni sto se,gruevski ako veke vodis drzava treba da znaes deka hranata e osnoven i najvazen faktor za covekovoto postoenje.I toa sto otpadokot doaga ovde od cel svet,i uste nemas nikakvi natpisi kakva e toa hrana dali e gmo,ogranaska ili so pesticidi,so ova gruevski ke se soocis so ogromna katastrofa nasoro u proizvostvo,ke dojdat 10 musterii denes kaj prodavacive i ke im baraat deklaracii,ovie nemaat da im dadat,musteriite nema da kupat,prekupecot toa sto vlozil ke si frli u kontejner,pa nareden pat koa ke ide kaj zemjodelecot ke mu bara organaska hrana,ovoj nema da ima da mu dade,pa preprodavacot nema da kupi i od zemjodelecot i zemjodelecot ke propadne gruevski,nikakvi tvoi subvencii nema da mu pomognat,zatoa sto narodot se svesti poleka i saka da znae sto jade,deklaracii i natpisi na hrana da ima,dal e gmo,dal organska ili so pesticidi,vo slucaj da nema natpisi i deklaracii,neka ne spie tvojava inspekcija,narodot nema da ja kupuva hranata,ne e glup da si rani familija so gubre-otpad od svetot,pa ti kao eftino ja kupues od niv,im ja prodavas na narodot a so toa mislat lugevo kao ti si dobar kon niv-a ti po avtomatizam si nivni trujac na niv i na nivnite deca.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Smiley_1996

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Одамна го прочитав тоа за Пелагонија, ете денеска што напиша Софија на профилот.

Gruevski denes idev i prasuev po prodavnicite za deklaracija na nivnite proizvodi,i znaes na sto naidov ni edna prodavnica nema deklaracija za zelencukot i ovosjeto,ne se znae ni od kaj se ni sto se,gruevski ako veke vodis drzava treba da znaes deka hranata e osnoven i najvazen faktor za covekovoto postoenje.I toa sto otpadokot doaga ovde od cel svet,i uste nemas nikakvi natpisi kakva e toa hrana dali e gmo,ogranaska ili so pesticidi,so ova gruevski ke se soocis so ogromna katastrofa nasoro u proizvostvo,ke dojdat 10 musterii denes kaj prodavacive i ke im baraat deklaracii,ovie nemaat da im dadat,musteriite nema da kupat,prekupecot toa sto vlozil ke si frli u kontejner,pa nareden pat koa ke ide kaj zemjodelecot ke mu bara organaska hrana,ovoj nema da ima da mu dade,pa preprodavacot nema da kupi i od zemjodelecot i zemjodelecot ke propadne gruevski,nikakvi tvoi subvencii nema da mu pomognat,zatoa sto narodot se svesti poleka i saka da znae sto jade,deklaracii i natpisi na hrana da ima,dal e gmo,dal organska ili so pesticidi,vo slucaj da nema natpisi i deklaracii,neka ne spie tvojava inspekcija,narodot nema da ja kupuva hranata,ne e glup da si rani familija so gubre-otpad od svetot,pa ti kao eftino ja kupues od niv,im ja prodavas na narodot a so toa mislat lugevo kao ti si dobar kon niv-a ti po avtomatizam si nivni trujac na niv i na nivnite deca.

Секоја чест на оваа за се се разбира де за економија де за земјоделство алал да и е :zelen
Колку што знам Македонија нема потреба да произведува гмо едино ако прават некои истражувања ама Земјоделскиот факултет би ги засадил на територија на Ск а не во Пелогонија зш таму е плодна почвата и доколку тоа го направат ке загадат и потоа ке треба векови за да се врати тоа што е била. И за гмо одредува политиката на државата дали ке има или не. И за декларациите што збори оваа твоја Софи за тоа што нема се криви испекторите а наш е изборот дали ке купиме таква храна или не така :zelen

JaMi дај бе линк знаеме лајковите ти се јака страна ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Smiley_1996

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
то е да се напише нешто :zelen

Кај нас уште не е утврдено дали има ГМО, испитувањата започнуваат во 2014 г.

http://najadise.mk/zdravje/fakti-za...e-ne-znae-dali-vo-makedonija-jademe-gmo-hrana


Како мислиш НЕМА? Доста голем број производи што ги конзумираме а се со странско потекло содржат ГМО.
Поентата е да не се увезува таква пченка батаци и други генетски модифицирани производи за одгледување кај нас.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Smiley_1996 and Outrider

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Како мислиш НЕМА? Доста голем број производи што ги конзумираме а се со странско потекло содржат ГМО.
Поентата е да не се увезува таква пченка батаци и други генетски модифицирани производи за одгледување кај нас.

Едно е да се произведува а друго да се увезува така ...
Погоре тврдеа дека во мкд се произведува и затоа барав линк, во увезените производи има ама тоа мора да го пишува на декларацијата на производот а кај нас е задолжително да има декларација и на мкд јазик. Незнам со која памет овие нашите би дозволиле Пелагонија да се посади со гмо зш тоа би било катастрофа, таму се најпогодни и условите и почвата за пченка. А некаде денес кога барав за гмо прочитав дека и инфузијата што се користи во медицината е гмо а на тоа што мисиш?:zelen
Да надополнам немој да мислиш дека се расправам со тебе зш овде некои имаат проблеми во раграничување на поими и во значењето на зборот дискусија.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Smiley_1996 and Podem