Среќен 8ми март, дами!

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,353
3,846
1,153
Марија Реми Sarah lady_blue violetmoon Bum-Bum Anastasija JaMi Angiie Lena Smile Kitty alba Selene melpomena И ОСТАНАТИОТ ДЕЛ ОД ДЕВОЈКИТЕ (големо извинување што не ми текна на никовите од сите)


Добравечер мои дами.
Ова писание ви е посветено вам. И кога викам „вам“ тоа се однесува на најсовршеното битие кое чекори на планетава. На вас жените и девојките.
Јасно ми е дека половина од вас не го празнуваат овој празник, сметајќи дека тоа е ден само за мајките, но јас не сметам така.
Исто така кристално јасно ми е дека половина од вас ќе речат „Баш ли овој ден треба да се воздигнува жената?“ и во право ќе бидат, и јас стојам зад тоа дека жената треба да се чува над дланка ден и ноќ, 365 дена во година, но сепак ова е ден кој слободно може да се каже колективен роденден на жените/девојките, кој би требало да се прослави.
Некогаш си викам, срамота. Како можел човекот(читај кретенот) да биде толку слеп и да не им дава право на најсветите нешта што газат по земјава? И никогаш не можам да најдам објаснување, само секогаш можам да го повторам зборот „срамота“.
Вечерва сакав само да ви посакам утре да го имате најубавиот ден. Сакам да ви посакам утре да застанете пред огледало и да си речете „Да, јас сум дел од најсовршениот облик на живот што постои на планетава. Да, јас сум мајката во чија утроба се зачнува човештвото“ и ви посакувам да бидете среќни.

Нека ви е вечен денот мои дами.
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,125
1,845
423
Еден досаден град
Марија Реми Sarah lady_blue violetmoon Bum-Bum Anastasija JaMi Angiie Lena Smile Kitty alba Selene melpomena И ОСТАНАТИОТ ДЕЛ ОД ДЕВОЈКИТЕ (големо извинување што не ми текна на никовите од сите)


Добравечер мои дами.
Ова писание ви е посветено вам. И кога викам „вам“ тоа се однесува на најсовршеното битие кое чекори на планетава. На вас жените и девојките.
Јасно ми е дека половина од вас не го празнуваат овој празник, сметајќи дека тоа е ден само за мајките, но јас не сметам така.
Исто така кристално јасно ми е дека половина од вас ќе речат „Баш ли овој ден треба да се воздигнува жената?“ и во право ќе бидат, и јас стојам зад тоа дека жената треба да се чува над дланка ден и ноќ, 365 дена во година, но сепак ова е ден кој слободно може да се каже колективен роденден на жените/девојките, кој би требало да се прослави.
Некогаш си викам, срамота. Како можел човекот(читај кретенот) да биде толку слеп и да не им дава право на најсветите нешта што газат по земјава? И никогаш не можам да најдам објаснување, само секогаш можам да го повторам зборот „срамота“.
Вечерва сакав само да ви посакам утре да го имате најубавиот ден. Сакам да ви посакам утре да застанете пред огледало и да си речете „Да, јас сум дел од најсовршениот облик на живот што постои на планетава. Да, јас сум мајката во чија утроба се зачнува човештвото“ и ви посакувам да бидете среќни.

Нека ви е вечен денот мои дами.
Многу ти благодарам :)
И многу внимателно ...Уште еднаш фала..

Инаку и од мене да не ги тагнувам до сите девојки/мајки на овој форум нека ви е Среќен 8- ми Март,утрешниот ден да си го прославите среќни и весели со своите сакани :))
 
  • Like
Реакции: Selma and melpomena

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,490
1,123
Скопје
фала ти другарче :**
Знаеш дека си голем човек - одличен татко, сопруг и пријател : ))
единствено не се согласувам дека сме толку свети и совршени... жената е паричка со две лица - кучка од едната и светост од другата...
но само од другата страна...не од двете :biggrin

Ах и среќен празник на понежниот пол и од мене :*
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,353
3,846
1,153
фала ти другарче :**
Знаеш дека си голем човек - одличен татко, сопруг и пријател : ))
единствено не се согласувам дека сме толку свети и совршени... жената е паричка со две лица - кучка од едната и светост од другата...
но само од другата страна...не од двете :biggrin

Ах и среќен празник на понежниот пол и од мене :*
Мене до сега изгледа само едната страна ми ја покажувате :) Таа светлата:)
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum

Selene

Модератор
6 јуни 2012
719
1,867
1,103
Секоја девојка што ќе рече дека не сака внимание, лаже. Сите сакаме внимание. :)
Прекрасен гест, благодарам.
И многу убаво напишано. Алал да ти е.

Среќен 8ми Март девојки. Денес е наш ден, уживајте.
 
  • Like
Реакции: Arkantos and Bum-Bum

alba

Староседелец
15 март 2012
1,426
2,014
1,123
Ja 8. mart ignorišem i ne priznajem kao praznik. Pokušavam da prema svojim devojkama i Olji uvek budem takav da je svaki dan 8. mart u našoj kući. Mislim da je to uvredljiv praznik. Prema ženama treba biti žrtva, treba se prepustiti njihovoj nadmoćnosti u porodici. Da su žene odlučivale o nekim stvarima, svet bi izgledao lepši. Možda bi bilo malo čupanja za kosu, ogovaranja i drugih stvari ali definitivno ne bi bilo ovoliko krvi i zla koliko smo mi muškarci posejali. - Balasevic
 
  • Like
Реакции: MoonFairy

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,697
13,878
973
Среќан осми март мила мамо : )

a и на сфи млади маме на форум и пошироко што ги знам
..и што ке ги запознам : )
мама ме почасти парче торту пред пет шес минута : )
a ск е дванаес ипол
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
Ти благодарам.
Но морам да напомнам дека не се чувствувам толку возвишено.
Јес да можеби треба сево ова да ми годи многу,но или сум прото тип или нешто сосема трето,во претерувања од овој тип не уживам целосно.
По што се разликува жената од мажот за да биде толку возвишена?
По тоа дека кај неа се зачнува еден живот?
Па ако не е мажот исто толку свет,дали тоа зачнување ке биде возможно?
Светоста во лугето ја гледам од поинаков аспект,а не од поделбата на мажи и жени.
Сепак благодарна сум на вниманието,се надевам дека нема да бидам погрешно протолкувана,и тоа пак на основа на претерувања.
Јас ке те испофалам за посветеното време,но од друг аспект не можам,па дури ни од аспект на форумски лик.
Засега впечатоците се многу кратки а богами и конфузни.
Знам знам,дека избегав од темата,но опцијата око за око заб за заб,не ми се допага и морав некаде да го сместам тоа.
Оти некогаш не значи дека работите се онака како што ние сме ги протолкувале,за да сметаме дека соодветно сме возвратиле.
А претерувања ич ич не сакам,па дури ни оние позитивните.
Убав ден и на тебе и твојата фамилија.:)