Спортски успеси на Македонија

Karate Kid

Нов член
25 март 2013
4
4
3
28
Немаме многу информации за каратето друже, а и каратето како спорт не е многу промовиран. Нема преноси од ниедно Европско или Светско првенство на нашите канали, а има по најмалку 10-тина наши учесници на секое првенство кои освојуваат медали, ама тоа е. Ако имаш некои информации, слободно споделувај. :)
Постојано има на интернет преноси во живо од секое европско, светско итн. а дека не е промовиран како спорт се согласувам и тука најмногу вината лежи во федерацијата. во нашата јавност постојано се пишува и зборува за резултатите на два клуба само и јавноста добива една голема лажна претстава за целото случување. патем каратето е и најмасовен спорт можам слободно да кажам, зошто и најниско рангираниот натпревар не поминува со под 300-400 натпреварувачи.
Како информација утре македонската кадетско-јуниорска репрезентација заминува на балканско првенство кое ќе се одржи во Крагујевац и лично јас како дел од таа репрезентација очекувам успешно да се вратиме дома со доста медали и повторно да го потврдиме тоа дека во македонија најголемите резултати во однос на спортот се постигнати во каратето :) (не ги омаловажувам остантите спортови и воопшто не го оспорувам тоа што го постигнуваат, само ја кажувам реланоста со која слабо е запознаена македонската јавност)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Постојано има на интернет преноси во живо од секое европско, светско итн. а дека не е промовиран како спорт се согласувам и тука најмногу вината лежи во федерацијата. во нашата јавност постојано се пишува и зборува за резултатите на два клуба само и јавноста добива една голема лажна претстава за целото случување. патем каратето е и најмасовен спорт можам слободно да кажам, зошто и најниско рангираниот натпревар не поминува со под 300-400 натпреварувачи.
Како информација утре македонската кадетско-јуниорска репрезентација заминува на балканско првенство кое ќе се одржи во Крагујевац и лично јас како дел од таа репрезентација очекувам успешно да се вратиме дома со доста медали и повторно да го потврдиме тоа дека во македонија најголемите резултати во однос на спортот се постигнати во каратето :) (не ги омаловажувам остантите спортови и воопшто не го оспорувам тоа што го постигнуваат, само ја кажувам реланоста со која слабо е запознаена македонската јавност)
Епа ајде со среќа и да се вратите со минимум 25 медали од таму. :giggle Патем кога ќе се вратите очекувам извештај за тоа како сте поминале. :wavespin
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Дека Македонија има одлични каратисти од кои и во иднина може да смета на жетба на медали од големите светски натпреварувања, потврди 12-годишниот Филип Несторовски.

Несторовски кој е член на карате клубот „Металург’’ од Скопје, на Светското првенство во карате одржано во Истанул изминатиот викенд, го освои златниот медал.

Тој се искачи на највисокото место на пиедесталот во категоријата „шобу“ за деца родени 1999/2000 година, па на златниот медал од Балканијадата го придодаде и златното одличје од Светското првенство.
Преземено од sitel.com.mk
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Zal mi e sto mekedonija nema mnogu znacajni uspesi no se nadevam deka vo idnina ke naletame na mnogu medali:igra


Можно е, ако Болт или Фрејзерица се опијанат до таа мера да не знаат како се викаат и да ги посеат медалите низ Лондон, Москва или Пекинг а во тој момент, случајно некој македонски учесник (вајлд карташ) да се мота зад нив во потрага по автограм и да си ги собере медалите....:frantic... за по дома да ги лажи внуците чунки бил прв на свеЦко.

Или пак да се делат медали за милосрдие, нешто како златни малини за филм, каде би се делеле оловни, железни и калај медали на трите најслабопласирани.
Иако и тука има жестока конкуренција, некоја типка од Афган трчаше на 100м еднаш не ми текнува на која олимпијада......за 20 секунди, или некој троскокач од Науру кој го заборавил редоследот на чекорите...

Или Ерик Јагулата, легендарниот пливач од Екваторијална Гвинеја кој за малку ќе се удавеше во трката...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: badloverboy and The Tramp

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
За да работи треба и услови, таленти се раѓаат секаде. Со две атлетски патеки во цела држава и еден и пол базен....малку потешко...:kafe
Пример се раѓа талент некој за иден добар 400 метраш во Кавадарци. Како неговиот талент ќе дојде до израз? на патеката во Скопје или во Охрид (донација од ИОК)? Колку треба да патува за еден тренинг? Физички невозможно...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp and badloverboy